REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Ile ładuje się auto elektryczne?

Ile ładuje się auto elektryczne?

Po polskich drogach porusza się coraz więcej samochodów z charakterystycznymi zielonymi tablicami. To najlepszy dowód na to, że elektromobilność w naszym kraju powoli nabiera tempa, kierowcy przekonują się do nowej technologii. Być może jesteś jednym z nich? A jeśli tak, z pewnością zastanawiasz się ile czasu zajmuje ładowanie auta elektrycznego.

Na to pytanie odpowie kalkulator czasu ładowania samochodu elektrycznego, który znajdziesz na portalu Elektromobilni.

W idealnych warunkach, przy dobrej infrastrukturze baterię samochodu elektrycznego możemy uzupełnić od 20 do 80% w zaledwie 15 minut. W praktyce, większość z nas będzie musiała spędzić na stacji ładowania nieco więcej czasu. Ile dokładnie? Od czego to zależy?

Od czego zależy czas ładowania samochodu elektrycznego?

Jedną z głównych obaw towarzyszących kierowcom przesiadającym się z konwencjonalnych samochodów na samochody elektryczne jest obawa o utratę swobody przemieszczania się. Kiedy w pojeździe benzynowym kończy się paliwo wystarczy zjechać na najbliższą stację, zatankować i w kilka minut jesteśmy gotowi do dalszej drogi. Samochód elektryczny uzyska gotowość do dalszej drogi nie w kilka, ale co najmniej kilkanaście minut (stacja szybkiego ładowania). Ładowany w warunkach domowych może potrzebować kilku godzin (ładowanie przy pomocy wall box'a), a nawet całej doby (ładowanie bezpośrednio z gniazdka elektrycznego). W praktyce najbardziej wydajne czasowo jest więc ładowanie na stacjach szybkiego ładowania, gdzie akumulator ładowany jest prądem stałym. Nie jest to jednak najtańsza opcja "tankowania" elektryka, dlatego wielu kierowców decyduje się na montaż ładowarek domowych. To tzw. wall box'y, które umożliwiają bardziej wydajne, a co za tym idzie szybsze ładowanie pojazdu.

To ile czasu trwa ładowanie samochodu elektrycznego zależy od wielu czynników:

  • mocy stacji ładowania,
  • ilości energii, którą chcemy uzupełnić,
  • wydajności instalacji elektrycznej,
  • maksymalnej mocy ładowania danego samochodu,
  • warunków atmosferycznych.

Ile zajmie ładowanie mojego samochodu elektrycznego?

Korzystając z kalkulatora dostępnego na portalu przygotowaliśmy krótkie zestawienie czasu ładowania poszczególnych modeli samochodów elektrycznych przy pomocy różnych urządzeń ładujących. Do zestawienia wybraliśmy następujące pojazdy:

  • Honda e Base 136 KM o pojemności akumulatora 35.5 kWh i maksymalnej mocy ładowania 6.6 kW (AC) i 100 kW (DC),
  • Renault ZOE E-Tech R110 o pojemności akumulatora 52 kWh i maksymalnej mocy ładowania 22 kW (AC) i 50 kW (DC),
  • BMW iX3 xDrive o pojemności akumulatora 80 kWh i maksymalnej mocy ładowania 11 kW (AC) i 150 kW (DC),
  • Porsche Taycan 4S Performance o pojemności akumulatora 79,2 kWh i maksymalnej mocy ładowania 22 kW (AC) i 225 kW (DC),
  • Dacia Spring Expression Electric 45 o pojemności akumulatora 27,4 kWh i maksymalnej mocy ładowania 6.6 kW (AC) i 30 kW (DC),
  • Tesla Model 3 Performance o pojemności akumulatora 82 kWh i maksymalnej mocy ładowania 11 kW (AC) i 250 kW (DC).

W ramach warunków ładowania określiliśmy bieżący poziom baterii na 20% i oczekiwany na 80%. Wyniki naszego testu przedstawia tabela.


.

Dane przedstawione w tabeli doskonale prezentują różnice między ładowaniem prądem przemiennym i prądem stałym oraz różnice między ładowaniem z gniazdka a uzupełnianiem poziomu baterii przy pomocy wallbox'a. Wyraźnie widać też różnice w czasie ładowania uzależnione od wskazanych wcześniej parametrów - pojemności akumulatora i maksymalnej mocy ładowania.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA