Ile karmy powinien jeść szczeniak? Podpowiadamy!
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a dla przyjaciela chcemy tego, co najlepsze. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele uwagi poświęcamy temu, by dobrać odpowiedni sposób karmienia do wieku, rasy i potrzeb naszego pupila. Szczególnie szczenięta budzą najwięcej wątpliwości. Jak karmić malucha, by zdrowo i optymalnie się rozwijał? Ile suchej karmy powinien zjadać maluch, by zaspokajać wszystkie swoje potrzeby żywieniowe i dostarczać organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje?
Skład karmy dla szczeniaka
Skład karmy dla szczeniaka jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju zwierzaka. Znaczenie ma nie tylko ilość karmy, ale także to, z czego się składa. Dobry pokarm suchy powinien składać się przede wszystkim z mięsa i ryb. To zdecydowanie najważniejsze składniki suchej karmy. Warto zwrócić uwagę, by te składniki zajmowały minimum 50% całej karmy. Istotna jest także zawartość jaj, które są bardzo wartościowym źródłem wielu substancji pokarmowych, wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój szczeniaka. Oprócz mięsa, ryb i jaj, karma powinna zawierać zdrowe oleje, warzywa i owoce, a także inne surowce pochodzenia roślinnego. Zbilansowany pokarm suchy zapewnia zdrowie i dobrą kondycję zwierzaka, wpływa pozytywnie także na kondycję jego sierści, jak i zębów.
Popularność suchej karmy dla szczeniaka
Popularność suchej karmy dla szczeniaka jest ogromna ze względu zbilansowany skład i wygodę dla właściciela czworonoga. Za jednym razem możesz zamówić ilość karmy, która wystarczy na wiele miesięcy użytkowania. Należy pamiętać, że w każdej grupie wiekowej, psy mają zupełnie inne zapotrzebowanie na pokarm. W sklepie dostępne są karmy przeznaczone zarówno dla szczeniąt, jak i dla dorosłych psów i dla seniorów. Duże zróżnicowanie dostępnej karmy dla psów sprawia, że jej popularność jest ogromna. Pokarm suchy jest bardzo wygodny w użyciu, dlatego większość właścicieli chętnie podaje go swoim pupilom.
Jak karmić szczeniaka?
Pierwszym pokarmem każdego szczeniaka jest siara, pochodząca od matki. Szczenię żywi się nią przez 72 godziny od porodu. Już po około 3 dobach w gruczołach mlekowych matki pojawia się zwykłe mleko, które staje się podstawą wyżywienia nowonarodzonego szczeniaka. Pokarm suchy zaczynamy podawać szczenięciu około 4 tygodnia życia. Karma powinna być pełnoporcjowa, namoczona w wodzie lub mleku. Ważne jest, by wybierać pokarm przeznaczony dla tej grupy wiekowej. Od 6 do 8 tygodnia życia szczenię powinno dostawać 4-5 posiłków dziennie. Od 8 tygodnia aż do 6 miesiąca życia pies powinien zjadać 3-4 posiłki w ciągu dnia o stałych porach. Kiedy pies osiągnie wiek 6 miesięcy, ilość pokarmu zmniejszamy do 2-3 porcji, ale ich wielkość dobieramy zgodnie z konkretną rasą i potrzebami danego psa. Taki sposób żywienia pozostaje z psem aż do dorosłości. Warto pamiętać, że dwie porcje karmy dla psów nie są tym samym, co jedna większa porcja. Głodny pies je bardzo łapczywie, co może doprowadzić do wzdęć.
Jakich składników karmy należy unikać?
Oprócz składników, które są jak najbardziej korzystne dla naszego pupila, warto wymienić także te składniki, które absolutnie nie powinny znaleźć się w psiej diecie. Mowa tutaj przede wszystkim o sztucznych barwnikach, konserwantach i aromatach. Szkodliwe dla psich układów trawiennych są także zboża, w szczególności pszenica, która jest bardzo ciężkostrawna, a u wielu osobników może wywoływać groźne dla życia alergie. Dobra sucha karma nie powinna zawierać tych składników w swoim składzie i warto zwrócić na to baczną uwagę przy wyborze odpowiedniego pokarmu dla czworonoga.