REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

Powódź na Tarchominie

# peciak

19.05.2010 20:55

Czy przez budowę mostu północnego tarchomin jest bezpieczny?
Jaki jest stan wałów?
Ktoś może odpowiedzieć?

# cobra22

19.05.2010 22:17

bwradny może odpowiedzieć

# bwradny

20.05.2010 00:46

Tradycje zalewania Białołęki są długie. W 1934 roku woda podeszła pod szosę Modlińską, starsi mieszkańcy wspominają też powódź, kiedy woda dotarła do Choszczówki ulicą Mehoffera. Wały wybudowano w okresie okupacji, wykorzystując w tym celu Żydów (zorganizowano obóz pracy). Mieszkańcy nauczyli się żyć z kapryśną rzeką, która niemal co roku dwukrotnie wylewała - wczesną wiosną i na św. Jana. Gdy szła fala - zabierali swój dobytek i inwentarz i chronili się na wzniesieniach, m.in. na cmentarzu. (Inna rzecz,że wówczas inne były domy i nikt nie tworzył blokowisk na brzegu nieuregulowanej rzeki. Mieszkali tam jedynie "specjaliści" od wody, czyli osadnicy olęderscy, a później także osadnicy niemieccy). Zresztą ocalenie z powodzi rodziny Borkowskich upamiętnia kapliczka z 1904 roku, która stoi na rogu Mehoffera i Książkowej.
***
Na stronie Urzędu Dzielnicy panujący zapewniają, że wały są szczelne. Sprawdzał to sam wiceburmistrz Smoczyński, więc chyba, Cobro, możemy być spokojni, czyż nie? Mam nadzieję, że ufasz swojemu burmistrzowi. Pamiętaj o partyjnej dyscyplinie! Zresztą, gdybym ja miał tę SMOK-ową właściwość, to wzorem wawelskiego protoplasty po prostu wziąłbym i wypił tę wodę z Wisły i w... pi...zdu poszłaby powódź. Mateczko, jak myślisz? Wypije???

REKLAMA

# onufry

20.05.2010 10:04

Bodajże w 2001 r. Białolęka była zagrozona zalaniem. Jako element obrony blokowisk połozonych na Wisłą, planowano wówczas przerwanie wałow po drugiej, niezamieszkanej tak gesto stronie Wisły. na szczescie obyło się bez tego.
Obecnie woda jest naprawdę jeszcze w stanie średnim.
Pamiętajmy,ze bedzie to najwyższa fala od ponad 160 lat. Jednoczesnie raczej bedzie to szyblka fala. wiec waly powinny wytrzymać . Gdyby wysoki stan utrzymywał sie przez kilka dni i zaczeło padać...

# hydraulik

20.05.2010 12:37

dana woda jest od tego aby sie lać. kto tego nie rozumie to jest ... wężykiem jasiu, wężykiem.
Nie wielu mieszkańców zauważyło, że nasze kochane władze samorządowe wyremontowały i wzmocniły wały po 1997 roku.
nie ma strachu w tym fachu.
a jakby co to na czarodzieja mamy specjalistów od powodzi.
a blokowiska tuż przy wale?
komu to przeszkadza? deweloper zbudował - zbudował,
sprzedał - sprzedzał, zarobił na tym - zarobił.
I oto chodzi.
poza tym każdy wylew rzeki użyźnia glebę (przykładem jest Nil)

# Nowodworszczak

20.05.2010 23:19

Smoczyński jedynie z nazwiska przypomina smoka. Z racji profesji bliżej mu do Szewczyka Dratewki, a ten wpadł na pomysł, jak osuszyć Wisłę. Oczywiście był to niezamierzony efekt innego pomysłu, czyli "trafiło się ślepej kurze ziarno".
Może tym razem Dratewce również się poszczęści?

REKLAMA

# antybewu

21.05.2010 21:33

Pamiętam jak swego czasu, któryś kandydat na radnego gadał ,że będzie się domagał remontu wału

# cobra22

21.05.2010 22:26

Niech się teraz przyzna.

# bwradny

21.05.2010 22:43

Cobro, ja akurat swego czasu domagałem się zagospodarowania tarchomińskiego brzegu, który teraz znalazł się pod wodą. Może więc Ty?

REKLAMA

# cobra22

22.05.2010 17:50

To nie ja jestem radnym i co to znaczy zagospodarowania tarchomińskiego brzegu?

# fala 1

22.05.2010 19:30

Najmądrzejszemu radnemu nie przyszlo do głowy że może wzorować się na smoku z własnego gniazda (lub jaskini ) a nie na tym co by innym dać komfort chodzenia miejskiego skórę zdzierał z pleców i garbowaną pod pokrywką uszlachetnionej na nogach nosić nakazywał. Pochodzi z gniazda PO i inawet chwalić go mu nie wypada. Wszak w swoim gnieżdzie Gospodarskim zwanym ma swego smoka który nigdy za budowami na rzece nieujarzmionej nie był. Wolał paplać się w Kobialkowym błocie niż wylegiwać nad rwącą rzeką. Judasz zwany radnym zamiast iść do niego i zapytać się: jak to jest żeś z mojej partyi a przez 12 lat wał lub wałek przekładałeś nie w tym miejscu co trzeba a teraz sam trzęsiesz się ze strachu ? To co robi ? Prywatną inteligencje atakuje. Wstyd,wstyd Ty belzebubie.
Nawet nasz ukochany burmistrz pomimo faktu że sam z tamtym smokiem przez wiele lat nic nie zrobił w kwesti kultury przepływu wody królewskiej przez Białołęke a przecież dzialali razem teraz na znak pokuty stoi często na wale i modli się także za tamte grzechy. Zostanie mu to wybaczone bo taka będzie.
Ty natomiast radny jeśli zasługujesz na coś to tylko na komentarz Matki..który napewno Cię nim obdzieli.Zatem Matko spelnij naszą prośbę.

# bwradny

22.05.2010 20:00

Gwoli ścisłości falo, jeśli pamięć mnie nie myli, to w 2005 roku wały na odc. od Mehoffera do granic miasta zostały gruntownie wyremontowane (zastosowano metodę wstrzyknięcia betonu). Problem dotyczy stanu wałów na wysokości ul. Picassa.
A co do Smoków. Jak dla mnie mogą pić we dwóch, choćby ze skórzanego kalosza! Chociaż hierarchia pierwszy toast nakazuje wznieść obecnie urzędującemu, czyż nie, Mateczko?

REKLAMA

# cobra22

22.05.2010 22:25

Wały zostały wyremontowane w 2005r, bo naciski były.Generalnie "ogon" to go obchodziło co się działo na Tarchominie.

# bwradny

23.05.2010 00:22

niech by nawet i szantaż! Grunt, że zrobione.

# antybwradny

23.05.2010 23:08

o znalazłem to się nazywało,,Program wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy dla Warszawy Białołęki- Warszawa Białołęka 2002" i na stronie nr 7 jest napisane:
,,-modernizacja i zagospodarowanie wałów wislanych"
Dziękujemy wam kochani radni z SLD za troskę o wał. Teraz musi być zamknięty bo może się rozwalić!

REKLAMA

# komar

24.05.2010 20:27

Wał zwany lewicowym jakoś się trzyma. Seminaryjny także.Dziękując lewicowym ,możemy powiedzieć -nie zmarnowaliście chłopcy grosza bo wam go nie dano.Istotą powodzi jest fakt że nie ma takiej dziury do której cała woda by się zmieściła. Ma racje fala że po części odpowiedzialnością za ludzkie utrapienia obarcza radnego zwąc go najmądrzejszym.Postronny obserwator szeroko rozumianego życia wodnego (he,he,he ) gubi się w tej żąglerce przerzucania winy ze smoka na smoka. Widzi przecież że ten słynny kajakarz w mętnej wodzie dobrze się czuje.W aveciarzu pokazuje brzegi dzikie i kajakarzy wypływających z zarosli mówiąc do młodych dziko, ale i przyjemnie . W budowniczych umocnień wprowadza flustracje a teraz włodarzy winą obarcza. Wiosłem , wiosłem delikatnie potraktujcie go smoki.

# bwradny

25.05.2010 12:13

"W budowniczych umocnień wprowadza flustracje" - a tego to już nie rozumiem. I to nie z powodu błędu ortograficznego. Mylisz chyba zagospodarowanie brzegu wiślanego z akcjami ekologów.
A na marginesie - dlaczego będąca w koalicji lewica zobaczyła wała zamiast kasy na wały?

# komar

25.05.2010 21:52

Powinieneś wiedzieć że umocnienia to nie inwestycja dzielnicowa.Nawiązanie do zdjęć lansowanych w aveciarzu i kalendarzach -kajakarze wypływają z zarośli dla przeciętnego obserwatora tych zmagań stwarza wrażenie że to oni rozbijali kajakami z mozołem budowane wały. Oszczędż nam tych widoków.

REKLAMA

# bwradny

26.05.2010 16:33

Oczywiście, że wiem, ale mam nadzieję, że nadążasz za właściwym "poziomem" naszej rozmowy. (To a propos ulokowania inwestycji przeciwpowodziowej).
Ufam, że ludzie mieszkający na Białołęce w przeciwieństwie do komarów, nawet przez chwilę nie pomyśleli, że kajaki mogą rozbijać "budowane mozolnie wały". No, może poza jednym człowiekiem, który ma kajakową fobię, ale on i tak jest na bakier z rzeczywistością (i prawdą także czasami).
P.S. Wiesz, co kajakarze robią z komarami...?

# Baska

26.05.2010 22:01

Jesli stawiasz glupie tezy to nie spodziewaj się Bartku że ktoś będzie traktować cię poważnie. Po prostu nie rozumiesz ironi.

# bwradny

26.05.2010 22:57

Basieńko, czy mogłabyś konkretniej?

# antybwradny

02.06.2010 16:59

może ktoś zacznie zabezpieczać wał bo możliwa jest druga fala

# tarchom

02.06.2010 20:20

Kiedy sieci Muzeum Bialoleki

# cobra22

04.06.2010 23:50

CZY WŁADZE DZIELNICY PRZYGOTOWANE SĄ NA DRUGĄ I TRZECIĄ FALĘ? CZY WZMOCNIONO SŁABE FRAGMENTY WAŁÓW? CZY ZGROMADZONO ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ WORKÓW Z PIASKIEM?CZY ODPOWIEDNIE SŁUŻBY NA BIAŁOŁĘCE MONITUJĄ SYTUACJĘ NA WIŚLE?

# kropidło

05.06.2010 13:09

Włodkowski już przygotował oratoria przeciwpowodziowe na organy i razem z burmistrzem dał na mszę za wytrwałość umęczonych wałów.

 Matka_Sławka_z_Gdańska

06.06.2010 10:34

"umęczony wał"...hm... Dobre! Przy niedzieli.....
ha, ha, ha.... wspominaja sobie Matka taka oto historie:
mamo! mamo! - wola z podworka rozpalony na budzi Jas
co sie stalo, moj ty skarbie? - pyta Mama od sieni
mamo, a tato bije konia na strychu!!! - krzyczy chlopiec
no, wiesz!? jasiu.... a jak on go tam wprowadzil?

# chełbia

06.06.2010 18:17

łola boga toż to boże ciało Matko (na strychu)

 Matka_Sławka_z_Gdańska

10.06.2010 23:28

Da, Chełbia. I tiepier nada nam gromka skazac:
Nu... Izwienitie Marianna. Wsio eta była prosta aszybka!
Niech Cie krew nie zaleje, Chelbia. O wodzie nie wspominajac...
Zycza Matka (od sieni)

# zapytacz

05.06.2013 21:14

dwa pytania:
1. Kiedy zalało Tarchomin?
2. kiedy nas zaleje w końcu?

# kwintesencja

06.06.2013 13:49

Co by nie dyskutować Tarchomin i Nowowdory zostały zbudowane na terenach zalewowych Wisły.
Dodaj wpis:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break