REKLAMA

Forum › Bemowo

REKLAMA

# oleś

22.10.2011 11:13

Jeszcze w bieżącym roku? A co z wykupem części działek pod budowę ulicy. Nie przystąpiono nawet do rozmów z właścicielami.

# agnieszka3201

15.06.2012 11:52

Narwik zarówno dla Niemców, jak i dla aliantów, z uwagi na swą strategiczną wagę, stał się środkiem ciężkości walk w Norwegii. Niemcy zamierzali wykorzystać element zaskoczenia w ataku na Norwegię. Mimo to walki zaczęły się przeciągać do czerwca 1940 roku. Państwa sprzymierzone wysłały do Norwegii oddziały ekspedycyjne: brytyjskie, francuskie, polskie (Samodzielna Brygada Strzelców Podchalańskich) do której to trafił bohater biografii książki Piotra Wiernika pt.: "Zapomniany żołnierz".
Autor poświęcił tą książkę żołnierzowi Stanisławowi Juraszkowi - bohaterowi desantu pod Narwikiem i frontu włoskiego, który zginął w 1944 roku i pochowany został na cmentarzu w Loretto. Opisane w niej losy polskiego żołnierza ukazują jak straszliwa w skutkach jest wojna, ciągła walka o losy kraju i przetrwanie, które w takich okolicznościach jak II wojna światowa na pewno nie było proste. Wielu polskich poetów, malarzy i innych wybitnych jednostek brało udział w bitwie o Narwik i w niej poległo.
Mimo, że oddziały ekspedycyjne w tym Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Zygmunta Szyszko-Bogusza na krótko opanowały opanowały ważny port Narwik, musiały w związku z ogólną sytuacją wojenną na kontynencie, przerwać operację. Po trwającej 62 dni kampanii norweskiej oddziały ewakuowały się do Anglii inni zasilili szeregi francuskiego ruchu oporu (wraz z nimi bohater książki), a terytorium Norwegii zajęły Niemcy powołując rząd faszystowski.
Losy polskich żołnierzy w Norwegii jakie opisuje w swojej książce Piotr Wiernik otwierają nam oczy na wiele niebezpieczeństw jakie niesie wojna, o których dziś nie mamy pojęcia. Polecam książkę Piotra Wiernika z uwagi na to, że stara się nam przybliżyć losy Polaka, który pomimo swojego zamiłowania do sztuki i kultury, musiał zostać żołnierzem i walczyć o losy swojego kraju. Młody człowiek, który jak wielu w jego wieku nie mógł realizować swoich pragnień i talentu jaki posiadał.
Dodaj komentarz:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA