REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


23.04.2015 08:34 #Zba
Dlaczego ktos ma placic podatek od majatku ktory juz posiadal? Teoretycznie te pieniadze ludzie mieli, ale w formie nieruchomosci wiec o co sie wzbogacili? Pieniadze teraz sa, ale nieruchomosci nie ma - to ma byc wzbogacenie? Zamiana formy majatku.. Przyklad: kupuje grunt za 100 tys. Sprzedaje za rok za 100 tys i jeszcze mam odprowadzic pidatek? To strata, a nie wzbogacenie. Nic tylko jak tu ograbic obywatela..
23.04.2015 08:51 #Bob Rozbieracz
Komentarz #Zba świadczy o tym, jak nikła jest znajomość praw ekonomii wśród znacznej części społeczeństwa. Sprzedający nieruchomość w cenie takiej samej w jakiej ją zakupił nie zapłaci podatku od wzbogacenia, bo przecież nie wzbogacił się. Ale tego w szkołach nie uczą...
23.04.2015 20:56 #Gucio
... jeśli sprzedasz nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu musisz zapłacić podatek dochodowy, chyba że przeznaczysz uzyskane pieniądze na zakup innej nieruchomości i dokonasz tego w ciągu 2 lat od sprzedaży. Uzyskane "odszkodowanie" jest ceną za którą sprzedałeś nieruchomość, co myślałeś, że cb przepisy podatkowe nie dotyczą?!
23.04.2015 21:00 #_marek
Ale też jest tak, że jak kupimy mieszkanie i je sprzedamy w ciągu 5 lat to musimy zapłacić podatek od wzbogacenia właśnie, chyba że jak napisano w tekście nabędziemy za te pieniądze inną nieruchomość (działka, mieszkanie). Tak było wcześniej i jest. nic nieprawidłowego
23.04.2015 21:14 #Tadeusz
#_marek napisał(a) 23.04.2015 21:00

Ale też jest tak, że jak kupimy mieszkanie i je sprzedamy w ciągu 5 lat to musimy zapłacić podatek od wzbogacenia właśnie, chyba że jak napisano w tekście nabędziemy za te pieniądze inną nieruchomość (działka, mieszkanie). Tak było wcześniej i jest. nic nieprawidłowego
Raczej nie. Jak sprzedajesz mieszkanie, to robisz to z własnej woli. W tym wypadku mamy do czynienia z wywłaszczeniem. Nieruchomość była np. warta 1 mln zł i jak ktoś nie znalazł nic interesującego przez dwa lata, to musi zapłacić podatek albo kupić cokolwiek, co niekoniecznie go interesuje, byle nie stracić kasy. Bez sensu. W przypadku wywłaszczenia z nieruchomości raczej nie powinny obowiązywać te przepisy. Rozumiem, że te przepisy chronią przed spekulacją ziemią przez osoby, które mają dostęp do informacji o inwestycjach i skupują grunty, ale w tym wypadku jeśli np. ktoś odziedziczył nieruchomość po rodzicach rok przed wywłaszczeniem, to ma dwa lata, żeby wydać wszystkie pieniądze na nieruchomości, które niekoniecznie są mu potrzebne, ale inaczej straci kasę i to niemałą.
23.04.2015 22:45 #jkk
Kilka uwag. Po pierwsze, nie było poszerzenia ulicy Lazurowej lecz jedynie budowa skrzyżowania tej ulicy z Górczewska. Po drugie, nie ma nic takiego jak podatek od wzbogacenia, pojęcie takie funkcjonuje jedynie w mowie potocznej. I, po trzecie, komuś pomieszały się chyba pojęcia - nie można domagać się płacenia podatku przy wywłaszczeniu kogoś z posiadanej nieruchomości.
24.04.2015 12:51 #Odpowiedź
#jkk napisał(a) 23.04.2015 22:45

(...) komuś pomieszały się chyba pojęcia - nie można domagać się płacenia podatku przy wywłaszczeniu kogoś z posiadanej nieruchomości.
Owszem, w niektórych przypadkach można.
Mówi o tym ustawa o podatku dochodowym, art. 21. ust. 1. pkt 29:
Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Podatku nie muszą też płacić osoby, które nieruchomość dostały w spadku, nawet jeżeli stało się w okresie dwóch lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego.

Małgorzata Gajewska
rzecznik prasowy ZMID
24.04.2015 17:44 #jkk
Odpowiedź do odpowiedzi.
... nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.
Innymi słowy, pozornie - płacenie podatku dochodowego dotyczy tylko pechowców, którzy nabyli nieruchomość w nieodpowiednim czasie a równocześnie byli szczęściarzami gdyż udało im się dokonać zakupu za mniej niż pół ceny. Chyba, że byli prawdziwymi pechowcami albowiem postępowanie wywłaszczeniowe, wszczęte w 2008 roku skutkowało zapłatą odszkodowania w 2014 roku - raptem zaledwie 6 lat. Jeśli dodać do tego okres 2 lat przed wszczęciem postępowania kiedy nie ma ochrony podatkowej, mamy łącznie okres 8 lat, w ciągu których wartość nieruchomości mogła się rzeczywiście podwoić. Mniemam, że potencjalny podatnik da sobie radę z ominięciem potrzeby zapłacenia podatku choćby kupując sobie działkę, dom czy mieszkanie. Problem tkwi w czymś innym - tak długi okres trwania postępowania wywłaszczeniowego wiąże się z niegospodarnością, koniecznością wydania przez miasto znacznie większej kwoty celem zapłaty odszkodowania za nieruchomości pod ulicę.
24.04.2015 21:54 #Wkajk
Poszerzyli kawałek Lazurowej
28.04.2015 09:38 #tomeck
Przecież to jest ODSZKODOWANIE. Jakim cudem trzeba od tego płacić podatek? Decyzja podjęta w roku 2008, pieniądze wypłacone w 2015 - BEZ ODSETEK!!! Do tego większość ludzi na oczy nie widziała tej kasy bo ma hipotekę na lokalu kasa trafiła od razu na konto banku. Złodziejstwo normalnie z tymi PITami.
REKLAMA
28.04.2015 09:53 #alamakota
I to jest jeszcze jeden powód, dla którego zameldowałem się ponownie poza Warszawą i przestałem płacić tu podatki. i wszystkich do tego namawiam. Najpierw zabierają mi nieruchomość - nie mnie nie pytał o zdanie, potem czekają kilka lat z wypłatą, płacą kasę na konto banku i jeszcze wyciągają łapy po prawie 3000 PLN.
11.12.2019 15:27 #LenaS
Ja teraz mam podobne problemy z podatkami, które wydaje mi się, że nie powinny dotyczyć mojej firmy i zastanawiam się gdzie najlepiej tę sprawę skonsultować. Wcześniej jak mieszkałam we Wrocławiu korzystałam z oferty biuro rachunkowe wrocław, a że w Warszawie od niedawna to nie mam orientacji. Może ktoś poleci coś podobnego?

 711/3103 


  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

treść: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Forum

Lista forów dyskusyjnych:

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA