REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Czy kawę bezkofeinową można pić bez ograniczeń? Odpowiadamy!

Czy kawę bezkofeinową można pić bez ograniczeń? Odpowiadamy!

Kawa bez kofeiny smakuje jak zwykła kawa, ale nie pobudza, dzięki czemu jest doskonałą alternatywą dla wszystkich osób, które uwielbiają smak kawy i chcą się nim rozkoszować o każdej porze dnia i nocy. Czy jednak kawa bezkofeinowa jest zdrowa i można ją pić bez ograniczeń?

Czy kawa bezkofeinowa naprawdę nie zawiera kofeiny?

Kawa bezkofeinowa powstaje nieco inaczej niż zwykła, gdyż prażone ziarna kawy umieszcza się lub paruje w wodzie bądź w mieszaninie wody i rozpuszczalników. Następnie dzięki specjalnym filtrom z węglem aktywnym jest usuwana kofeina, choć nie w 100%. Według rozporządzenia Unii Europejskiej w kawie bezkofeinowej może być 0,1% kofeiny, a więc warto mieć to na względzie.

Kawa bezkofeinowa - czy jest zdrowa?

Liczne badania wskazują, że kawa zarówno zwykła, jak i bezkofeinowa chronią wątrobę, choć to nie jedyna zaleta. Osoby pijące kawę rzadziej zapadają na choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzycę typu 2. Dodatkowo w ostatnim czasie zostało również udowodnione, że kawa bezkofeinowa pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu. Jeśli wybierze się dodatkowo kawę organiczną, to można mieć pewność, że podczas usuwania kofeiny z ziaren nie były stosowane żadne chemiczne rozpuszczalniki.

Czy kawę bezkofeinową można pić bez ograniczeń?

Zwykła kawa podnosi ciśnienie i tętno, a więc idealną alternatywą jest kawa bezkofeinowa, która może być też z umiarem spożywana przez kobiety w ciąży. Jednak ze względu na znikomą ilość kofeiny nie jest to napój, który można pić bez ograniczeń. We wszystkim najważniejszy jest umiar, a więc i w tym przypadku nie powinno się przesadzać. 5 filiżanek dziennie powinno być wystarczające, choć jeśli ktoś się czuje wyśmienicie i kawa bezkofeinowa nie działa na niego, to można wypić jeszcze jedną lub ze dwie filiżanki dodatkowo. Zarówno kawa zwykła, jak i bezkofeinowa mogą minimalnie zmniejszać wchłanianie żelaza, a więc szczególnie kobiety ciężarne powinny uważać.

Czy w kawie bezkofeinowej mogą znajdować się substancje chemiczne?

To, czy kawa bezkofeinowa zawiera pozostałości chemiczne, zależne jest przede wszystkim od metody usuwania kofeiny z ziaren kawy. W niektórych przypadkach używane są substancje chemiczne, takie jak dichlorometan lub octan etylu, które są następnie usuwane podczas dokładnego mycia. Dyrektywa UE przyjmuje, że w kawie bezkofeinowej mogą pozostawać bardzo niewielkie ilości tych substancji, które jednak nie mają wpływu na zdrowie. Jeśli jednak ktoś chce mieć pewność, że kawa jest wolna od tych związków organicznych, to można zdecydować się na kawę dekofeinizowaną naturalnymi metodami. Szeroki wybór pysznych kaw bezkofeinowych znajdziesz w sklepie Coffeedesk!


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA