REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Czy da się anulować przyjęty mandat? Sprawdź, jakie masz prawa

Czy da się anulować przyjęty mandat? Sprawdź, jakie masz prawa

Każdego dnia wystawianych jest tysiące różnego rodzaju mandatów za najróżniejsze wykroczenia i przypadki łamanie prawa. Znakomita większość przyznawana jest prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jednak zdarzają się sytuacje, że mandat został według nas nałożony niesłusznie i bezpodstawnie. Co możemy w takim wypadku zrobić? Czy mamy prawo odwołać się od wystawionego mandatu? Podpowiadamy!

Kiedy przysługuje nam prawo odwołania się od wystawionego mandatu?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem mamy możliwość uchylenia się od nałożonego na nas mandatu karnego - w tym m.in. za wykroczenie drogowe. Jednak nie jest to takie proste. Możliwość uchylenia się występuje gdy:

  • nasze działanie nie było już w tym czasie wykroczeniem - przykładowo wykroczenie obowiązywało jedynie do 25 lipca, a mandat otrzymaliśmy dzień później;
  • za działanie ukarane jedynie przez sąd - w przypadku zastosowania aresztu;
  • za wykroczenie spowodowane stanem wyższej konieczności - w przypadku ratowania życia lub zdrowia;
  • za działanie, które wynika z naszego stanu zdrowia, w tym psychicznego.

W przypadku, jeśli wykroczenia dopuściła się osoba poniżej 17 roku życia, odwołania musi w jej imieniu dokonać najbliższa osoba z jej otoczenia - rodzic lub opiekun prawny. Jeżeli natomiast czyn popełniła osoba ubezwłasnowolniona, to w tym przypadku odpowiedzialność spoczywa na kuratorze takiej osoby lub ustawowym przedstawicielu.


W jaki sposób skutecznie odwołać się od mandatu?

Odwołanie się od mandatu, w tym także drogowego, w Polsce wymaga wykonania kilku kroków. Proces ten może różnić się w zależności od okoliczności i rodzaju wystawionego mandatu. Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem, który musimy zrobić, jest wypełnienie stosownego wniosku. Aby mógł być on prawidłowo przyjęty i procedowany, musi zostać złożony nie później niż 7 dni od jego otrzymania przez konkretną służbę. Taki dokument należy dostarczyć do odpowiedniego organu państwowego. W tym przypadku jest to sąd rejonowy oddelegowany dla miejsca, w którym dostaliśmy mandat. Można to zrobić bezpośrednio w placówce bądź też za pomocą listu poleconego.

Następny krok to oczekiwanie na rozpatrzenie przez sąd naszej sprawy. Termin posiedzenia, na którym ogłoszona będzie decyzja, zostanie nam przesłany w formie listownej. Co ważne, obecność na sali rozpraw nie jest obowiązkowa, chyba że otrzymany do nas dokument zawiera taką informację. Wtedy też musimy udać się w wyznaczonym terminie do konkretnej placówki zajmującej się naszą sprawą. Po więcej informacji dotyczących możliwości anulowania mandatu zapraszamy tutaj: FotoradarNiePlacPL.


Co musi posiadać odpowiednio sporządzony wniosek?

Aby nasz wniosek dotyczący odwołania się od nałożonego mandatu nie został odrzucony przez sąd, musi zawierać kilka kluczowych elementów. Będą one niezbędne dla prawidłowego i skutecznego procesu odwoławczego. Dobrze sporządzony wniosek powinien zawierać takie informacje jak:

  • pełne dane osoby składającej wniosek;
  • poprawnie zapisany numer PESEL;
  • serię i numer mandatu;
  • miejsce i datę utworzenia wniosku;
  • adres i nazwę sądu;
  • opis okoliczności, w jakich otrzymaliśmy mandat;
  • logiczne uzasadnienie, dlaczego chcemy uchylić się od decyzji;
  • czytelny podpis.

Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA