REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł partnerski

3 rzeczy, których należy się wystrzegać rozliczając PIT online

3 rzeczy, których należy się wystrzegać rozliczając PIT online

Z możliwości składania deklaracji podatkowej przez internet z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Musimy jednak zadbać o to, aby składanie deklaracji online było przede wszystkim bezpieczne. Oto 3 rzeczy, który powinniśmy wystrzegać się, wysyłając PIT przez internet.

Gotowe formularze

W okresie sporządzania deklaracji podatkowych aktywnie działają hakerzy, którzy maja na celu zawirusowanie naszego komputera bądź, co gorsza, kradzież danych. Częstą praktyką jest wysyłanie mailowo "gotowych" formularzu, a właściwie linku, pod którym rzekomo mają się one znajdować. Hakerzy zazwyczaj podszywają się pod instytucje publiczne, na przykład:

 • Ministerstwo Finansów,
 • Urząd Skarbowy,
 • innego rodzaju instytucje zaufania publicznego.

  W link nie należy klikać, ponieważ za jego pomocą hakerzy uzyskują dostęp do danych wrażliwych. Pamiętajmy, że gotowe formularze dostępne są jedynie w programie Twój e-Pit, dzięki którym bezpiecznie możemy rozliczyć PIT Online za 2021 rok.

  Połączenie z przypadkową siecią

  Zdecydowana większość podatników wysyła deklarację z własnego komputera. Rzeczywiście, jest to najbezpieczniejszy sposób, jednak upewnijmy się, że jesteśmy podłączeni do zaufanej sieci, zanim przystąpimy do sporządzania formularza. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie się z siecią domową, czyli korzystanie z własnego internetu. Połączenie musi być jednak zabezpieczone hasłem, aby nikt niepowołany nie mógł w tym samym czasie korzystać z naszego internetu. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo danych finansowych, a także osobowych, które znajdują się w formularzu. Tak, jak nie logujemy się do banku, łącząc się z siecią wi-fi w centrum handlowym, tak nie powinniśmy składać deklaracji podatkowej w przypadkowym miejscu, łącząc się z przypadkową siecią.

  Zaufane programy

  Od kilku lat podatnicy mogą składać roczne zeznanie za pomocą programu Twój e-Pit. Choć jest to wygodne rozwiązanie, wiele osób wciąż preferuje tradycyjne programy do sporządzania i wysyłania PIT, z których większość korzystała przed wprowadzeniem przez rząd dedykowanej aplikacji. Pamiętajmy jednak, aby korzystać jedynie z zaufanych programów. Te, które proponują podatnikom liczne ułatwienia, w większości przypadków są płatne. Oczywiście, możemy także skorzystać z darmowych programów do rozliczania PIT, lecz upewnijmy się, że możemy dokonać w nich stosownych korekt, na przykład podać instytucję pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Zaufany program do rozliczeń powinien także umożliwić pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru, które jest dokumentem potwierdzającym przyjęcie przez urząd deklaracji. Unikajmy za to programów niewiadomego pochodzenia, których instrukcje są dla nas niejasne. Pamiętajmy, że składając deklarację podatkową online, zobowiązani jesteśmy jedynie do podania numeru konta bankowego. Nikt nie może wymagać od nas numeru PIN czy szczegółowych danych dowodu osobistego. Tego rodzaju prośby wskazują na próbę wyłudzenia danych.


 • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

  REKLAMA

  REKLAMA