REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Zmiana taryfy energetycznej - poradnik od A do Z

Zmiana taryfy energetycznej - poradnik od A do Z

Stawka za energię elektryczną z reguły z roku na rok wzrasta, a jako indywidualny odbiorca masz niewielkie szanse na negocjowanie tej kwoty. Zastanawiasz się więc, czy w dobie wzrostu kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, jest jakakolwiek szansa na to, by obniżyć rachunki za prąd? Tak! Dobrym wyjściem okazuje się zmiana taryfy energetycznej. Podpowiadamy, jak się za to zabrać i dlaczego warto to zrobić.

Krok pierwszy: ustal, z jakiej taryfy energetycznej korzystasz

W Polsce taryfa energetyczna przeznaczona dla gospodarstw domowych określana jest literą G. Jako indywidualny odbiorca masz do wyboru kilka jej wariantów. Najczęściej wybieraną opcją w polskich domach jest taryfa G11.

W tym wariancie energia elektryczna ma stałą cenę, niezależnie od tego, czy korzystasz z prądu w dzień lub w nocy oraz w jaki dzień tygodnia. Jest to wybór szczególnie korzystny dla osób, które nie są w stanie dokładnie zaplanować domowych obowiązków oraz określić, kiedy zużycie energii będzie największe.

Zanim zdecydujesz się więc na zmianę taryfy energetycznej, sprawdź, z jakiej oferty aktualnie korzystasz. Jak to zrobić? Symbol określający rodzaj taryfy znajdziesz na fakturze za prąd.

Krok drugi: sprawdź dostępne opcje i wybierz najlepszą dla siebie

Taryfa energetyczna G11 to nie jedyna dostępna opcja dla Twojego gospodarstwa domowego. Wybierać możesz jeszcze spośród kilku, a są to:

Taryfa G12

Zwana potocznie taryfą nocną. W tym przypadku kilowatogodzina kosztuje mniej z reguły między godziną 22:00 a 6:00. W ciągu dnia koszt kilowatogodziny jest mniejszy przeważnie od 13:00 do 15:00.

Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku gospodarstw, w których sprzęty elektryczne używane są głównie nocą oraz we wskazanych godzinach popołudniowych. Dziś wiele nowoczesnych urządzeń AGD można zaprogramować tak, by uruchomiły się o wybranej godzinie. W związku z tym nawet pod Twoją nieobecność w domu zaplanujesz efektywne wykorzystanie danych stref.

Taryfa G12w

Tutaj zapłacisz mniej za kilowatogodzinę w nocy oraz w weekendy. W tym ostatnim przypadku mniejszy koszt za energię elektryczną obowiązuje przeważnie od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. Niektórzy sprzedawcy poszerzają tę ofertę również o dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy.

Taka opcja okaże się dobrym rozwiązaniem, jeśli sprzątasz, gotujesz i używasz sprzętów elektrycznych głównie w weekendy.

Taryfy G11p i G11e

Są to taryfy przedpłatowe, co oznacza, że przy ich wyborze za prąd zapłacisz "z góry". Aby z nich korzystać, potrzebujesz licznika pre-paid. Liczbę kilowatogodzin kupujesz wówczas w wybranych punktach sprzedażowych, przez internet, a nawet telefon. Takie rozwiązanie pozwala Ci na doładowanie licznika prądu o dowolną ilość kilowatogodzin, z których korzystasz aż do momentu ich wyczerpania.

Taki rodzaj taryfy sprawia, że wydatki na prąd masz pod całkowitą kontrolą. To korzystne rozwiązanie, szczególnie jeśli wynajmujesz mieszkanie i chcesz mieć pewność, że lokatorzy nie będą zalegać z płatnością rachunków za prąd. A może w gospodarstwie domowym przebywasz sporadycznie i energii elektrycznej potrzebujesz tam np. tylko kilkanaście dni w roku? W takim razie taryfa przedpłatowa to również dobry wybór. Płatność w systemie pre-paid jest często stosowana w przypadku tzw. odbiorców wrażliwych (z historią windykacyjną i u osób, które spóźniają się z opłatami).

Jeżeli interesuje Cię taryfa przedpłatowa, musisz pamiętać, że wymaga ona zgody sprzedawcy energii. Nie każdy daje taką możliwość.

Którą taryfę wybrać?

Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant: G11, G12, G12w, G11p lub G11e przeanalizuj na spokojnie swój miesięczny plan zajęć w domu. Czy gotujesz i sprzątasz głównie wieczorami, czy w dzień? Zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie wzrasta w weekendy, a może używasz sprzętów elektronicznych tylko w tygodniu, a w weekendy przebywasz poza domem?

Kiedy już znajdziesz odpowiedzi na te pytania, z łatwością dobierzesz taryfę energetyczną, która w pełni zaspokoi potrzeby Twojego gospodarstwa i przyczyni się do mniejszych rachunków za prąd.


Krok trzeci: zmiana taryfy energetycznej

Opcje zmiany taryfy energetycznej mogą nieco różnić się u poszczególnych sprzedawców. Główne założenie jednak zostaje takie samo. Do swojego sprzedawcy powinieneś złożyć podanie o zmianę taryfy energetycznej lub po prostu wniosek. Najczęściej możesz zrobić to:

  • online,
  • przez telefon,
  • w salonie sprzedaży.

W przypadku dwóch pierwszych opcji do wypełnienia formularza prawdopodobnie będziesz potrzebował przede wszystkim numeru licznika lub numeru punktu poboru energii (znajdziesz je np. na fakturze za prąd).

Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ zmiany taryfy dokonasz bez wychodzenia z domu, a wypełnienie wniosku zajmie Ci zaledwie kilkanaście minut. Umowę na nową taryfę energetyczną otrzymasz na podany przez Ciebie adres e-mail bez konieczności podpisywania jej i ponownego odsyłania do sprzedawcy.

W punkcie obsługi sprzedawcy najczęściej wystarczy Ci tylko Twój dowód tożsamości.

Pamiętaj jednocześnie, że o zmianę grupy taryfowej możesz ubiegać się nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Natomiast jeśli zmianie ulegną stawki opłat za kilowatogodzinę, najczęściej na zmianę przysługuje Ci 60 dni od wejścia w życie nowej taryfy.

Dziś energia elektryczna od zaufanego sprzedawcy to gwarancja nieprzerwanych dostaw prądu w pakiecie, który najlepiej wpasowuje się w potrzeby twojego gospodarstwa. Zmiany taryfy energetycznej dokonasz nawet bez wychodzenia z domu i przy minimalnej liczbie formalności. Wybierz więc najlepszą opcję dla siebie i obniż rachunki za prąd!


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA