Zajęcia dla seniorów - jak rozwijać swoją sprawność i umiejętności?
Każdy wiek stawia przed sobą wyzwania - poczynając od tych fizycznych, kończąc na społecznych i poznawczych. Nie inaczej jest w przypadku wieku senioralnego, który wiąże się ze znaczącymi zmianami w przeróżnych sferach życia człowieka. Zmiany te, wbrew pozorom, mogą przyjąć charakter dwojaki - pozytywny lub negatywny. Tak oto, w przypadku pozytywnych zmian poznawczych, osoba starsza nagromadziła mnóstwo cennych umiejętności. Z tą wiedzą łatwiej jej np. przewidzieć konsekwencje, udzielić porad, ocenić.
W przypadku negatywnych zmian poznawczych lub fizycznych, które często połączone są ze stanem zdrowia, warto systematycznie je... rozwijać. W tym celu pomogą ci zajęcia organizowane w twoim mieście lub proste ćwiczenia do realizowania w domu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji!
Zajęcia rozwijające zasoby poznawcze
Przystańmy na chwilę przy wspomnianych już zasobach poznawczych. Z wiekiem ich wydajność spada - zarówno w obszarach bardzo podstawowych, jak i złożonych, które obejmują np. intelekt, czas reakcji[1] czy funkcje uwagi. Badacze od lat wskazują, że wraz z wiekiem zmienia się nasza inteligencja płynna, a także zasoby pamięci[2]. Co więcej, pogorszenie się sprawności komórek wpływa na zdolność do zarządzania i kierowania danymi zrachowaniami.
Wiele tych zmian jest niestety niemożliwa do zatrzymania, głównie ze względu na zachodzące i trwałe procesy w naszym organizmie. Na szczęście możemy wpływać na tempo ich zachodzenia, przyczyniając się do jednoczesnego rozwijania innych obszarów naszych półkul.
Powyższe propozycje sprawdzą się zwłaszcza w przypadku chorych na Alzhaimera, Parkinsona lub odbywających rekonwalescencję po udarze.
Zajęcia rozwijające sprawność fizyczną
Kolejnym wyzwaniem dla naszego organizmu jest zachowanie samodzielności i sprawności fizycznej. Ostatnie badania wskazują, że choroby układu krążenia są jednymi z najważniejszych przyczyn umieralności osób starszych. Choroby układu sercowo- naczyniowego swoje podłoże mają min. w zbyt ograniczonej aktywności fizycznej.
Dlatego też lekarze apelują i namawiają do podjęcia prostych aktywności, nawet w przypadku niepełnosprawności czy podeszłego wieku. Dlaczego? Jednym z czynników wpływających na jakość i długość życia ludzkiego jest wydolność tlenowa (aerobowa), którą najłatwiej buduje się właśnie przy pomocy prostych zajęć sportowych.
W poszukiwaniu narzędzi do samodzielnego, domowego rozwijania swoich zasobów poznawczych i kondycji fizycznej sprawdź medyczny sklep internetowy PomoceDlaSeniora.pl. Oprócz powyższych propozycji jest jeszcze wiele innych możliwości. Warto - dla swojej sprawności, dla zdrowia i samodzielnego funkcjonowania.
Bibliografia
[1]Birren J.E., Fisher L.M. (1995), Aging and speed of behavior: Possible consequences for psychological functioning. Annual Review of Psychology, 46, 329-353
[2] Cohen, G., & Faulkner, D. (1981). Memory for discourse in old age. Discourse Processes, 4(3), 253-265.