REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł partnerski

Wymiana opon - o czym musisz pamiętać?

Wymiana opon - o czym musisz pamiętać?
źródło: unsplash.com

O wymianie opon kierowcy przypominają sobie przede wszystkim na przełomie pór roku, jednak konieczność wizyty u wulkanizatora może pojawić się w każdym momencie. Oprócz standardowego przełożenia ogumienia i jego odpowiedniego wyważenia ważne jest kilka dodatkowych aspektów. O czym trzeba pamiętać podczas wymiany opon? Na co zwracać uwagę w czasie jazdy?

1. Wymiana opon - kiedy jest konieczna?

2. Sprawdź stan opon

3. O czym jeszcze pamiętać, wymieniając opony?

Gdzie najlepiej wymienić opony? Tu odpowiedź jest prosta: przy wymianie opon zaufaj profesjonalistom, wybierając serwis, który zajmuje się wulkanizacją nie tylko w "sezonie", ale przez cały rok. Także podczas zakupu korzystaj ze sprawdzonych sklepów, na przykład: https://noweopony.pl/opony/letnie.

Wymiana opon - kiedy jest konieczna?

Zasadność sezonowej wymiany opon nie podlega dyskusji, jednak okazuje się, że nadal nie wszyscy kierowcy zmieniają ogumienie na zimowe. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska świadomość zagrożenia - zdecydowanie jest o co zadbać. Szacunki wskazują, że niemal 60% zimowych wypadków powodują kierowcy, którzy nie wymienili opon na zimowe przed spadkiem temperatur. Letnie opony wskutek mrozu tracą swoją elastyczność i przyczepność.

Nie tylko sezonowo trzeba wymieniać opony. Kiedy jeszcze warto o to zadbać?

Zdecyduj się na wymianę opon, kiedy bieżnik wykazuje znaczne zużycie zagrażające bezpieczeństwo. Bezwzględnie zmienić należy także uszkodzoną oponę, w przypadku której naprawa opon okaże się niewystarczająca.

Sprawdź stan opon

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu opon: zawsze zweryfikuj, jak prezentują się po kilkumiesięcznym przechowywaniu. Sprawdź datę produkcji i aktualną wysokość bieżnika. Jeśli to konieczne, kup nowy komplet. Na rynku dostępne są różne modele, oferowane przez wielu producentów w szerokiej rozpiętości cenowej. Najważniejsze, aby zakupione przez ciebie opony były dopasowane do modelu samochodu. Eksperci nie rekomendują kupna używanego ogumienia, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak było eksploatowane i w jakich warunkach je przechowywano.

O czym jeszcze pamiętać, wymieniając opony?

Kluczową czynnością przy wymianie opon jest ich wyważenie. Wykonuje się je także po każdej naprawie opony lub przed założeniem nowej felgi. Nie powinni zapomnieć o tym kierowcy, którzy korzystają z opon całorocznych. Zaniechanie nie tylko przyczynia się do obniżenia komfortu jazdy, ale również stwarza poważne niebezpieczeństwo. Wyważanie nie jest drogie, a przeważnie koszt usługi wlicza się w cenę wymiany ogumienia.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

REKLAMA