REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Wózek inwalidzki - wybór ma znaczenie! Krótki poradnik

Wózek inwalidzki - wybór ma znaczenie! Krótki poradnik

Dla niektórych jazda na wózku inwalidzkim to jedynie krótki etap podróży. Dla innych - jest to droga życiowa, ułatwiająca wykonywanie codziennych obowiązków i dodająca, tak cennej, samodzielności. Niezależnie od tego, w której grupie znajdujesz się Ty lub ktoś z Twoich bliskich, odpowiedni sprzęt ma ogromne znaczenie. Jakie kryteria wziąć pod uwagę przed zakupem wózka inwalidzkiego? I jakie mogą być konsekwencje nietrafnego wyboru?

Wózek inwalidzki - czym się kierować przy wyborze?

Pierwszą sprawą, z którą trzeba się zmierzyć przed zakupem wózka inwalidzkiego, jest koszt. Cena uzależniona jest wielu czynników (głównie od zastosowanego napędu i konstrukcji) i waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na rynku znajdziesz więc, np.:

  • wózek ręczny - zazwyczaj najtańsza opcja, pozwalająca utrzymywać sprawność górnej części ciała;
  • wózek sportowy/aktywny - ma wzmocnioną, wytrzymałą konstrukcję, dzięki czemu osoba niepełnosprawna może na nim uprawiać nawet sporty kontaktowe,
  • wózek elektryczny - najczęściej napędzany za pomocą akumulatora i sterowany wygodnym joystickiem.

Warto jednak pamiętać, że cena nie powinna być ani jedynym, ani najważniejszym kryterium wyboru. Co jeszcze trzeba brać pod uwagę?

  • Parametry techniczne - ważna jest zarówno szerokość siedziska, jak i ogólna, wielkość oraz waga wózka. W dobraniu siedziska do osoby niepełnosprawnej z pewnością pomoże Ci personel sklepu albo fizjoterapeuta, który uwzględni dolegliwości pacjenta, jego wagę oraz docelowy zakres ruchu.

Po zmierzeniu sprzętu, zastanów się: Czy wózek zmieści się po złożeniu do bagażnika? Czy nie będzie za szeroki w stosunku do drzwi w mieszkaniu? Czy nie jest zbyt ciężki dla użytkownika albo opiekuna?

  • Możliwe regulacje i inne udogodnienia - odpinanie podnóżków czy podłokietników, ustawianie kąta nachylenia oparcia i osi kół, hamulce, silikonowe nakładki antypoślizgowe itd. to czynniki, które znacznie zwiększą komfort użytkowania sprzętu. Przy zakupie wózka elektrycznego upewnij się, że będzie możliwość serwisowania go na terenie kraju.

Konsekwencje niewłaściwego wyboru wózka inwalidzkiego

Wózek inwalidzki (https://sklepmedyczny-ortis.pl/27-wozki-inwalidzkie) jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji osoby niepełnosprawnej. Źle dobrany sprzęt, np. za niski lub za wąski, zamiast aktywizować sprawne mięśnie i zapobiegać pogłębianiu się istniejących urazów, spowoduje ból i dyskomfort. Taka sytuacja nie tylko utrudni powrót do sprawności fizycznej lub jej zachowanie, ale może spowodować inne, poważne konsekwencje. Jakie?

Źle dobrany wózek inwalidzki a depresja

Poruszając kwestię niepełnosprawności (trwałej lub przemijającej) oraz przykładania należnej uwagi do wyboru sprzętu, nie sposób pominąć kwestii zdrowia psychicznego. Sprzęt źle dopasowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej może spowodować problem, którego być może wcześniej nie brałeś pod uwagę - depresję.

Depresja często pojawia się po doświadczeniu poważnej straty. Niemożność chodzenia i swobodnego poruszania się po wypadku lub wskutek postępującej choroby z pewnością należy uznać za taką stratę. Jeśli sprzęt, którego używa osoba niepełnosprawna, będzie dla niej większym utrapieniem niż pomocą, szybko straci motywację do podejmowania aktywności.

Jak wybrać wózek inwalidzki?

Przed zakupem wózka inwalidzkiego musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • cenę,
  • parametry techniczne (rozmiar, zasilanie itp.),
  • potrzeby osoby niepełnosprawnej.

Pamiętaj, że dobrze dobrany wózek inwalidzki to sprzęt, na którym można wieść naprawdę wartościowe, satysfakcjonujące życie. Dlatego dokonuj wyboru sumiennie, analizuj wady i zalety oraz pytaj, jeśli dany model wzbudza wątpliwości.

Szeroki wybór profesjonalnych produktów znajdziesz w ofercie https://sklepmedyczny-ortis.pl/.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA