W jakich sektorach rynku sprawdzi się cięcie wodą? Będziesz zdziwiony, że aż w tylu!
Usługi cięcia wodą wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Na rynku można znaleźć rozwiązania, pozwalające na cięcie różnorodnych materiałów. Dzięki temu cięcie wodą cieszy się popularnością w niejednej branży. Kto korzysta z usług firm oferujących cięcie za pomocą wody? Sprawdzamy!
Wycinanie wodą popularne w wielu gałęziach przemysłu
Jedną z pierwszych, które doceniły możliwości, jakie daje cięcie wodą, jest branża motoryzacyjna. Wiele elementów wykorzystywanych do budowy pojazdów zostaje wycięte za pomocą strumienia wody. W przypadku cięcia twardych materiałów, do wody dodawane jest ścierniwo umożliwiające szybką i dokładną obróbkę.
Przykładowo, cięcie stali wodą wymaga dodania jednego z najostrzejszych ścierniw. Wynika to z faktu, że sama stal jest bardzo twarda i jej obróbka nie należy do najłatwiejszych. Dzięki cięciu wodą możliwe jest wycinanie m.in. elementów karoserii, nadwozia lub deski rozdzielczej.
Oznacza to, że przemysł motoryzacyjny wykorzystuje wodę do wycinania elementów znajdujących się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu. Oprócz branży motoryzacyjnej technologia cięcia wodą wykorzystywana jest również w przemyśle lotniczym i stoczniowym.
Cięcie wodą wymaga profesjonalnych maszyn
Cięcie blachy wodą z użyciem profesjonalnego sprzętu, oferowanego np. przez Eckert, pozwala wycinać bardzo precyzyjnie. Dzięki temu możliwe jest np. produkowanie części do silników, czy też elementów wykończeniowych wykorzystywanych podczas budowy statków lub samolotów.
Warto wiedzieć, że branża motoryzacyjna, lotnicza i stoczniowa to tylko niewielki wycinek sektorów, w których wykorzystuje się cięcie wodą. Technologia ta jest popularna również w przemyśle meblowym, budowlanym, czy elektronicznym.
Coraz częściej zdarza się także, że artyści wykorzystują cięcie strumieniem wody np. do tworzenia różnego rodzaju instalacji. W zależności od celu obrabiania oraz rodzaju materiału niezbędna może być nieco inna maszyna do cięcia wodą. Warto zatem skorzystać z usług profesjonalistów. Doradzą oni, jakim sprzętem najlepiej wykonać cięcie stali wodą, a jakim obrabiać inne materiały.
Co warto wiedzieć o cięciu wodą?
Cięcie za pomocą wody jest zabiegiem posiadającym wiele zalet. Jeżeli zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie, które możesz wykorzystać w swojej firmie, odpowiedź prawdopodobnie jest twierdząca. Możesz zlecić usługi cięcia wodą podmiotowi zewnętrznemu.
Możesz też zdecydować się na samodzielne przeprowadzenie zabiegu. Samodzielne cięcie wodą wymaga wcześniejszego określenia kilku istotnych kwestii. Jeśli zamierzasz przeprowadzić cięcie wodą, jakie ciśnienie potrzebne jest podczas wycinania, to jedno z najważniejszych pytań. Jakie materiały możesz przeciąć? Czy proces jest czasochłonny?
Ciśnienie wody dostosowywane jest do materiału, z którego wycina się elementy. Może to być np. 4200 barów, jeżeli chcemy ciąć szkło. Jeżeli chodzi o materiały, które mogą być cięte za pomocą wody, to należą do nich m.in. stal, kamień, drewno, tytan, beton, miedź, ceramika i granit.
Woda bez problemu poradzi sobie również z tworzywami sztucznymi, wełną mineralną, czy też laminatem. Co ciekawe, cięcie wodą wykorzystywane jest również do obróbki tekstyliów, dzięki czemu znalazło zastosowanie w branży modowej.
Niestandardowym zastosowaniem cięcia za pomocą wody jest z pewnością obróbka papieru. Wykorzystanie wysokiego ciśnienia sprawia, że ciecz nie moczy papieru, tylko bardzo precyzyjnie go przecina. Jak widać, cięcie wodą jest uniwersalnym procesem, pozwalającym na obrabianie przeróżnych materiałów. Dzięki temu można je wykorzystać w praktycznie każdej gałęzi przemysłu.