REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Uprawa ogórków w praktyce - tajemnice udanych zbiorów

Uprawa ogórków w praktyce - tajemnice udanych zbiorów

Ogórki to warzywo, które lubi prawie każdy z nas. Każdego sezonu cieszą się niesłabnącą popularnością w przydomowych warzywnikach.

Mało skomplikowana pielęgnacja i dobre rezultaty uprawy, zachęcają do przeznaczania na ogórki, choć małego poletka. Jak uzyskać najlepsze efekty, siejąc i sadząc ogórki w ogrodzie? Podpowiadamy! Zacznij od zdobycia dobrego materiału siewnego ogórków. W Internecie zrobisz to bez problemu: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-ogorkow/

Zielony owoc

Ogórek siewny (Cucumis sativus) jest jednoroczną rośliną z rodziny dyniowatych. Ojczyzną ogórka są północno - zachodnie Indie. Rośliny ogórka mają płożący pokrój. Kruche i szorstko owłosione pędy dorastają do kilku metrów długości. Ogórki wytarzają dwa rodzaje kwiatów - męskie i żeńskie, z których później rozwijają się owoce. Cylindryczne, baryłkowate to jagoda, o wyjątkowo świeżym i orzeźwiającym smaku. Oferta odmian ogórków jest bardzo szeroka, każdy może wybrać coś dla siebie. Wybierając nasiona zwróćmy uwagę na jakie miejsce są przeznaczone - do gruntu, szklarni czy tunelu foliowego.

Roślina na poranne słońce

Ogórki potrzebują dużo światła słonecznego, aby uzyskać satysfakcjonujący plon. Ogórki w dużej mierze polegają na fotosyntezie, aby zbudować silne, wytrzymałe i wydajne rośliny. Proces ten jest całkowicie skoncentrowany wokół słońca. Uprawę należy umieścić, na terenie, który każdego dnia otrzymuje co najmniej 8 godzin światła słonecznego. A jeśli to możliwe, najlepiej, by rośliny otrzymywały dawkę słońca wcześnie rano.

Gleba to podstawa

Niezależnie od tego, czy ogórki są sadzone w gruncie, czy w pojemnikach, potrzebują żyznej, dobrze nawiezionej ziemi, by rosnąć silnie i dobrze się rozwijać. Ponadto gleba musi być lekka i przewiewna. Podczas sadzenia dodaj kompostu do każdego otworu na sadzonkę. Kompost dodaje niezbędne składniki odżywcze, które mogą być łatwo przyswajalne przez rośliny ogórka. Co więcej, rozluźnia również glebę, tworząc doskonały drenaż.

Sposób sadzenia

Sadząc bezpośrednio w glebie, posadź rośliny na lekko zwężających się zagonach. Przy uprawie w pojemnikach upewnij się, że główna łodyga jest posadzona również lekko ponad otaczającym ją podłożem. Rośliny ogórka są bardzo podatne na gnicie. Ale odrobina "podwyższonego sadzenia" pomaga utrzymać pęd główny rośliny z dala od zbierającej się podczas ulewnych deszczy lub podlewania wody.


Siew kontra rozsada

Ogórki można łatwo uprawiać przez wysiew bezpośrednio do gruntu, preferowane jest wcześniejsze przygotowanie rozsady. Większy wzrost i siła sadzonki dają roślinie większą szansę na uniknięcie i zwalczanie przerażających ataków chorób i szkodników. Podczas sadzenia można układać po dwie rośliny- zwiększy to szanse na obfite plony. W przypadku siewu układamy po 2-3 nasiona i przerzedzamy po kilku tygodniach, zostawiając najsilniejszą siewkę.

Sąsiedztwo dla ogórków

To, co sadzimy wokół swoich ogórków, będzie odgrywać ważną rolę w ich produktywności. Na pewno należy unikać uprawy ogórków w pobliżu ziemniaków.

Ziemniaki uwalniają do gleby substancję, która znacznie utrudnia wzrost ogórków. A sadzenie ich w pobliżu może mieć niszczący wpływ na plony ogórka. Ale są pewne rośliny, które są bardzo korzystne dla uprawy ogórków np. rzodkiewki. Uprawiana w pobliżu lub z ogórkami rzodkiewka pomaga odstraszać szkodliwe owady, takie jak żarłoczne chrząszcze i mszyce, które atakują delikatne rośliny ogórka. Sadząc ogórki, po prostu zasiewamy trochę rzodkiewki na krawędziach zagonów. Nasiona szybko kiełkują i pomogą zabezpieczyć uprawę. Ogórki, podobnie jak pomidory i papryka, mogą łatwo rozwinąć się w choroby przenoszone przez glebę, gdy są sadzone w jednym miejscu rok po roku.


Regularne zbiory

Gdy rośliny ogórka zaczną rosnąć i produkować, należy je regularnie zbierać, by pobudzić produktywność. Przeciążone plonami rośliny zamiast zawiązywania nowych owoców, będą wkładać swoją energię w powiększanie istniejących owoców. Ponadto ogórki pozostawione zbyt długo na krzaku staną się twarde i niesmaczne, pełne nasion, gorzkie. Sprawdzamy rośliny codziennie, owoce ogórków mogą dojrzeć do zbioru w ciągu jednego lub dwóch dni. Pierwsze plony pojawiają się zazwyczaj w lipcu, a rozwój owoców kończy się na jesieni. Po zbiorze nie zostawiamy owoców na słońcu - przeschną, szybko staną się miękkie i będą miały tendencje do tworzenia pustych komór po zakwaszeniu.

Kochamy ogórki

Ogórek jest w naszym kraju królem przetworów. Kiszone i konserwowane ogórki to żelazne elementy polskiego menu. Mimo niewielkiej wartości odżywczej, ogórek swoją sławę zawdzięcza przyjemnemu smakowi, który doceniamy w klasycznej mizerii czy lekkich sałatkach. Przepisów na ogórkowe wariacje nie brakuje. Pierwsze zbiory to zazwyczaj okazja do przygotowania ogórków małosolnych. Do dłużej trwającego przechowywania polecane są zbiory ze środka sezonu.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA