REKLAMA

Artykuł partnerski

Ukraina! Festiwal Filmowy - jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce

Ukraina! Festiwal Filmowy - jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce

To jedyne w Polsce wydarzenie tego pokroju. Ukraina! Festiwal Filmowy to już szósta edycja, w ramach której zostaną pokazane 54 filmy ukraińskich twórców. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem "OBECNOŚĆ". Idealnie pasująca gra słów wskazuje, że podczas festiwalu nie może absolutnie zabraknąć miłośników wielkiego ekranu.

Wyjątkowe produkcje w różnej formule

Poczynając od hasła U!FF wspomniana "OBECNOŚĆ" również w prezentowanych filmach może być rozumiana na wiele sposobów. To zarówno ugruntowana już obecność społeczności ukraińskiej w Polsce, jak i coraz bardziej doceniany udział tamtejszej kultury na arenie międzynarodowej. To również obecność interpretowana jako skupienie ukraińskich twórców filmowych na uważnej obserwacji rodzimej teraźniejszości. To wszystko i jeszcze więcej można dostrzec w kilkudziesięciu produkcjach publikowanych w ramach festiwalu.

W ramach cyklu wydarzeń będzie można obejrzeć nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe, a także animowane. U!FF to dodatkowo okazja do zapoznania się z najlepszymi produkcjami, nagradzanymi na innych festiwalach filmy. Tym bardziej, że jest ich naprawdę sporo, bo obecnie wschodnia kinematografia przeżywa prawdziwy rozkwit, co z łatwością można zobaczyć w nietuzinkowych realizacjach.

Co będzie można zobaczyć?

Filmem otwarcia jest "Nosorożec" w reżyserii Ołeha Sencowa. Obraz ten był pokazywany premierowo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Doceniana przez krytyków historia młodego mężczyzny o tytułowym pseudonimie zmusza do refleksji i pokazuje oblicza ludzkich pokus. Produkcja w realizacji mrocznego kina akcji zaskoczy swoją fabułą i nie pozwoli na przejście w obojętności.

Z kolei na zamknięcie festiwalu będzie można zobaczyć "Złe drogi" w reżyserii Natalii Worożbyt. To ukraiński kandydat do Oscara 2022 opowiadający o losach czterech pozornie niepowiązanych ze sobą nieznajomych. Obraz obnaża traumę wojny i rozkładu społecznego. "Złe drogi" są wyjątkową produkcją, która niemal otwiera tytułową drogę do dalszej dyskusji o współczesności.

Bilety na Ukraina! Festiwal Filmowy są dostępne na Going. i Empik Bilety.

Jakie filmy po drodze?

Oczywiście oprócz dwóch wspomnianych filmów U!FF gwarantuje możliwość zobaczenia uznanych produkcji, które nie będą tylko pełnometrażowymi filmami. Wśród publikowanych obrazów będzie można obejrzeć 21 obrazów skumulowanych w kilku zestawach shortów. Niezależni twórcy w swoich filmach poruszają różne, bieżące problemy, które można odnieść zarówno do sfery ukraińskiej, jak i zagranicznej. Różnorodność obrazów sprawia, że wiele z nich zapadnie na długo w pamięć widzów.

Podczas samego festiwalu zostanie również wyemitowany nagrodzony na festiwalu w Berlinie odważny film reżyserki Kateryny Gornostaj "Przystanek Ziemia". Nie zabraknie również obrazu Aliny Horłowej pt. "Ten deszcz nigdy nie ustanie". Oprócz tego podczas festiwalu będzie można zobaczyć wyróżniające się ukraińskie ekranizacje, które będą poddane surowym ocenom widzów. Ci z kolei zajmą się przyznaniem nagrody w ramach plebiscytu publiczności.

U!FF to wydarzenie nietuzinkowe i niespotykane w polskiej kinematografii. Do udziału szczególnie zachęca się fanów kina niezależnego i lubujących się w nietuzinkowych produkcjach.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

REKLAMA