REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0
Artykuł sponsorowany

To u nas rejestruje się najwięcej działalności gospodarczych - dane z bazy firm

To u nas rejestruje się najwięcej działalności gospodarczych - dane z bazy firm

Województwo mazowieckie jest nie tylko największe pod względem powierzchni i liczby ludności, ale też najzamożniejsze i najbardziej konkurencyjne. Od dobrych kilku lat utrzymuje np. pierwszą pozycję w rankingu branżowego dwutygodnika "Wspólnota", który dotyczy zamożności samorządów.

Mazowieckie na tle wszystkich województw odznacza się wyjątkowo silnym zróżnicowaniem wewnętrznym. Dominująca rola społeczno-gospodarcza bez wątpienia przypada jednak centralnej części województwa. Jednak biorąc pod uwagę wskaźnik rozwoju ekonomicznego, część Mazowsza plasuje się poniżej średniej krajowej. Wszystkie podane w artykule dane pochodzą najpóźniej z 2019 roku. Na nowe informacje, które np. będą obejmowały okres epidemii, musimy jeszcze poczekać.

Lider jest tylko jeden

Województwo mazowieckie jest niekwestionowanym faworytem także w sferze biznesowej. Informacji na ten temat dostarcza nam raport opublikowany pod koniec września 2019 roku przez bazę firm ALEO.com. Z prezentowanych danych wynika, że w naszym województwie zarejestrowanych jest aż 626 759 firm. W świetle statystyk żadna z pozostałych jednostek podziału administracyjnego najwyższego stopnia w Polsce nie jest w stanie dogonić mazowieckiego. Nie może jednak ujść uwadze fakt, że taki wynik nasze województwo osiąga w ogromnej mierze dzięki Warszawie. W samej stolicy zarejestrowanych jest więcej firm niż np. w całym województwie małopolskim, bo aż 342 237 przedsiębiorstw! Nie jest więc niespodzianką fakt, że Warszawa zupełnie deklasuje pozostałe miasta regionu w kwestii liczebności firm, które działają na ich terenie. Na drugim miejscu znalazł się Radom (17 071 firm), a stawkę zamyka Płock, gdzie działa zaledwie około 1,5% wszystkich firm w województwie.

Jeżeli chodzi o liczbę zarejestrowanych biznesów, to stolica pozostawia daleko w tyle też pozostałe największe miasta w Polsce. Dla przykładu - w Krakowie odnotowano 111 740 firm, a w Łodzi 72 805. Co ciekawe w tych dwóch miastach liczba zarejestrowanych firm nie przekracza 40% wszystkich przedsiębiorstw, które działają na terenie właściwego dla nich województwa. Tymczasem stolica Polski osiąga wskaźnik na poziomie ponad 54%. W Warszawie na tysiąc mieszkańców przypadają około 192 firmy. Stolica wypada pod tym kątem korzystniej niż Kraków (144 firmy) oraz Łódź (106 firm).

W województwie mazowieckim działa ich ponad 438 tysięcy

ALEO.com wzięło pod lupę również najpopularniejsze wśród firm województwa mazowieckiego formy prawne. Spośród kilkunastu rodzajów prowadzenia firmy, które są możliwe w Polsce, najczęściej wybór pada na tę najprostszą organizacyjnie, czyli indywidualną działalność gospodarczą - niemal 70% wszystkich przypadków. W naszym województwie powstało też w ostatnim czasie sporo, bo ponad 142 tysiące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W Warszawie licznie działają też fundacje, autorzy raportu wskazują, że zarejestrowano ich dokładnie 7 719.

Nie ma chyba branży, z której firmy nie funkcjonowałyby na terenie województwa mazowieckiego. Jednak najczęściej, bo w ponad 78 tysiącach przypadków przedsiębiorcy wybierali branżę usług budowlano-remontowych. Niewiele rzadziej padała decyzja o zarejestrowaniu firmy związanej ze świadczeniem usług finansowych i doradczych (ponad 74 tys.). Podobną i niemałą popularnością wśród rejestrujących firmy w województwie mazowieckim cieszą się usługi medyczne, usługi IT, usługi dla firm.

Na przeciwległym biegunie popularności znalazły się kolejno usługi BHP i PPOŻ., komponenty elektryczne i elektroniczne, opał, rybactwo, transport rurociągowy.

Mazowieckie bez Warszawy?

Na koniec przeprowadźmy mały eksperyment. Wyobraźmy sobie, że z mapy województwa wyodrębniamy Warszawę z całym jej potencjałem gospodarczym, mieszkańcami i powierzchnią - oczywiście tylko dla celów analitycznych. Stolica zabiera też wraz z sobą ze statystyk 342 237 zarejestrowanych firm, które stanowią aż 54% wszystkich podmiotów w województwie. Jak bardzo zmienił się krajobraz gospodarczy mazowieckiego? W tym przypadku znów jak na dłoni widzimy, jak silnie zaznacza się dysproporcja pomiędzy Warszawą a resztą województwa.

Zauważmy, że właśnie z powodu tego zróżnicowania w roku 2018 województwo mazowieckie zostało podzielone na dwa regiony statystyczne - warszawski stołeczny (Warszawa wraz z dziewięcioma powiatami) i mazowiecki regionalny, obejmujący pozostałą część województwa mazowieckiego.

Przed dokonaniem się podziału województwo mazowieckie - jako całość - w kwestii PKB na mieszkańca przez wiele lat wiodło prym. Po podziale natomiast sytuacja zmieniła się diametralnie.

Jak podaje GUS we wstępnych szacunkach produktu krajowego brutto w przekroju regionów w 2018 roku ponad 1/2 krajowej wartości produktu krajowego brutto została wytworzona w 5 regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim.

W regionie warszawskim stołecznym wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2018 roku kształtowała się na poziomie 121,2 ts. zł - ponad 220% średniej krajowej. Jak wypadł region mazowiecki regionalny? Niemal 46,5 tys. na 1 mieszkańca, czyli ponad 84% średniej krajowej.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

moje bielany 3moje bielany 0
Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0