REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Taryfa G11 i gwarancja stałej ceny za prąd - sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie

Taryfa G11 i gwarancja stałej ceny za prąd - sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie

Niedawno wybudowałeś nowy dom? A może przeprowadziłeś się do nowego mieszkania? Albo po prostu szukasz sposobu na oszczędności? Pamiętaj, żeby wybrać taryfę prądu, która najlepiej zgra się z Twoim trybem życia i innych domowników. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat najpopularniejszej taryfy, czyli G11. Przeczytaj go, wyciągnij wnioski i podejmij decyzję.

G11 - najpopularniejsza taryfa prądu w polskich gospodarstwach domowych

Taryfa prądu to nic innego jak plan cenowy, na podstawie którego płacimy za zużycie energii elektrycznej. Precyzując, określa on stawki za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh).

Uniwersalną i najczęściej wykorzystywaną w prywatnych domach jest taryfa G11. Co dokładnie kryje się pod tym kodem?

  • G - jest to taryfa dla gospodarstw domowych,
  • pierwsza jedynka - moc umowna nie przekracza 40 kilowatów (wartość ta spokojnie wystarcza na zaspokojenie energetycznych potrzeb domowników),
  • druga jedynka - obowiązuje jedna strefa, bez wydzielonych przedziałów czasowych, w których za kWh płacimy według różnych stawek.

Płacimy więc tyle samo, nie patrząc na to, czy zużywamy energię elektryczną w dzień czy w nocy, w tygodniu czy w weekendy. Stawka jest z góry jasno określona.

Jest to więc najlepszy wariant, jeśli nie potrafimy wskazać konkretnych godzin wzmożonego zużycia energii elektrycznej - jednego dnia możemy przecież korzystać z wielu urządzeń RTV i AGD po południu, innego rano, jeszcze kolejnego wieczorem albo w nocy. Niewątpliwie jest to również wygodne, gdyż nie musimy zastanawiać się, o jakiej porze włączyć pralkę, piekarnik czy zmywarkę. Dzięki temu nie ma konieczności, abyśmy modyfikowali nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia.

Czy taryfa G11 sprawdza się w domach ogrzewanych elektrycznie?

Całodobowa taryfa G11 ma wiele plusów, jednak w tym miejscu musimy jeszcze zwrócić uwagę na to, że trochę inaczej przedstawia się jej opłacalność w domach ogrzewanych prądem, a szczególnie z zamontowanym akumulacyjnym piecem elektrycznym. Dlaczego? Piec ten został zaprojektowany w taki sposób, by pobierać energię w określonych godzinach, a potem przez całą dobę oddawać ciepło do pomieszczenia. Przy ogrzewaniu elektrycznym dobrze więc wybrać taryfę dwustrefową G12 i dostosować parametry pieca w taki sposób, by pobierał energię właśnie nocą. Niższe stawki obowiązują bowiem wówczas przez osiem godzin nocnych - od 22.00 do 6.00.

Czy taryfa G11 to dobry wybór? Zweryfikuj licznik prądu

W sytuacji, gdy nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji i mamy wątpliwości, możemy spróbować ustalić, w jakich faktycznie godzinach zużywamy najwięcej energii. Niezbędne będzie zatem regularne weryfikowanie licznika przez siedem dni w tygodniu, a więc nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w weekend. Zapisujmy zużycie energii elektrycznej codziennie o godz. 6.00, 13.00, 15.00 oraz o godz. 22.00. Pory te nie są przypadkowe, gdyż to właśnie wtedy następuje zmiana stref rozliczeniowych. Na koniec zostaje jeszcze przemnożenie zebranych danych przez stawki za 1 kWh dla każdej taryfy i wynik będzie jasny. Taryfa G11 sprawdzi się idealnie, gdy okaże się, że z energii elektrycznej korzystamy równomiernie przez cały dzień.

Taryfa G11 nie tylko dla gospodarstw domowych? Kiedy możesz z niej skorzystać?

Wbrew swojej nazwie taryfa G11 nie jest przeznaczona wyłącznie do rozliczeń zużycia prądu w gospodarstwach domowych. Może też zasilać domki letniskowe, altany, jak też pomieszczenia gospodarcze i garaże - co ważne, w miejscach tych nie można prowadzić działalności gospodarczej. Co więc w sytuacji, gdy to właśnie w domu mamy zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą? Wówczas możemy wybrać taryfę G11, ale pod warunkiem, że nie przyjmujemy w naszych progach żadnych klientów.


Czy w ciągu roku można zmienić taryfę oraz sprzedawcę prądu?

Na koniec jeszcze kilka słów o zmianie zarówno taryfy, jak i sprzedawcy prądu. Jeśli przykładowo do tej pory rozliczaliśmy się zgodnie z taryfą G12, ale chcemy przejść na taryfę G11, możemy zrobić to raz na 12 miesięcy. Wystarczy, że po prostu wyślemy wniosek o zmianę taryfy do naszego sprzedawcy prądu. Co ważne, nie poniesiemy przy tym dodatkowych kosztów.

Natomiast jeśli chcemy korzystać z usług innego sprzedawcy prądu, to tutaj już nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o częstotliwość tych zmian. Musimy jednak wziąć pod uwagę okres wypowiedzenia dotychczasowej umowy oraz czas potrzebny na dopełnienie niezbędnych formalności. Co ważne, dobrze zapoznajmy się z nowymi ofertami i wybierzmy tę, która najlepiej spełni nasze potrzeby.

Podsumowując, taryfa G11 świetnie się sprawdza, gdy nie możemy precyzyjnie określić pór w ciągu dnia, kiedy zużywamy najwięcej energii. Decydując się na nią, mamy dużą wygodę i swobodę w korzystaniu zarówno z urządzeń elektrycznych, jak i z oświetlenia. Dzięki niej nie musimy rezygnować ze swoich nawyków!


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA