REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Taryfa całodobowa czy dwustrefowa - która będzie lepsza?

Taryfa całodobowa czy dwustrefowa - która będzie lepsza?

Taryfa energetyczna dopasowana do Twojego trybu życia oraz potrzeb to sposób na niższe rachunki za prąd. Dowiedz się, jakie są dostępne taryfy dla gospodarstw domowych, co trzeba o nich wiedzieć oraz która sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Taryfy dla gospodarstw domowych

Na wysokość Twoich rachunków za prąd wpływa nie tylko ilość zużytej energii elektrycznej, ale także rodzaj taryfy. Taryfa energetyczna to plan cenowy, według którego płacisz rachunki u sprzedawcy prądu. Określa m.in. stawkę za kilowatogodzinę w poszczególnych godzinach w ciągu doby i dniach tygodnia.

Najmniejsi odbiorcy, czyli gospodarstwa domowe, są rozliczani według taryfy G. Dzielimy ją na dwie kategorie - możesz wybrać taryfę całodobową, z jedną stawką za kilowatogodzinę, lub dwustrefową, w której obowiązują dwie stawki za wykorzystaną energię. Informację na temat obowiązującej taryfy znajdziesz na fakturze, którą otrzymujesz od sprzedawcy prądu.

Taryfa całodobowa i dwustrefowa - czym się od siebie różnią?

G11, G12 i G12w - to podstawowe grupy taryfowe w gospodarstwach domowych. Różnią je m.in. stawki i przedziały godzinowe.

Taryfa G11

Taryfa G11 to inaczej taryfa jednostrefowa. Symbol G11 zawiera w sobie podstawowe informacje na jej temat:

  • pierwsza z dwóch "1" wskazuje na maksymalną moc dla tej taryfy - 40 kW (co oznacza, że w danym momencie można pobierać z sieci elektroenergetycznej nie więcej niż 40 kW mocy);
  • druga "1" wskazuje na jedną strefę i jednocześnie jedną stawkę za kilowatogodzinę przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia.

Taryfa G11 - czy warto się na nią zdecydować?

Taryfa jednostrefowa G11 to najpopularniejszy wybór wśród polskich gospodarstw domowych. Stała stawka za energię elektryczną zapewnia odbiorcy elastyczność. Możesz swobodnie korzystać z prądu bez względu na porę. Taryfa G11 to rozwiązanie dla Ciebie, jeśli nie możesz przewidzieć, w jakich dniach i godzinach będziesz najintensywniej używać sprzętów domowych, bo np. pracujesz w systemie zmianowym, ale także jeżeli wiesz, że ze względu na swój tryb życia nie będziesz korzystać z prądu w godzinach nocnych.

Taryfa G12

G12 to taryfa dwustrefowa, o czym informuje druga cyfra z oznaczenia. Określa się ją także taryfą nocną, ponieważ niższa stawka za kilowatogodzinę obowiązuje od 22:00 do 6:00, czyli w tzw. dolinie nocnej. Mniej za prąd zapłacisz również w dolinie dziennej, czyli przez 2 godziny w ciągu dnia, najczęściej od 13:00 do 15:00.

Taryfa G12 - czy warto się na nią zdecydować?

Taryfa G12 może okazać się rozwiązaniem korzystniejszym niż taryfa jednostrefowa, jeśli:

  • z większości urządzeń elektrycznych korzystasz w tańszej strefie, tzn. w nocy i między 13:00 a 15:00;
  • możesz zaprogramować pracę sprzętów gospodarstwa domowego, jak zmywarka, pralka czy piekarnik, na tańszą strefę;
  • do ogrzania domu i podgrzewania wody potrzebujesz energii elektrycznej;
  • chcesz zaoszczędzić i jesteś w stanie zmienić swoje nawyki.

Taryfa G12w

Taryfa G12w to wariant dwustrefowej taryfy G12. Litera "w" to informacja, że niższa stawka obowiązuje nie tylko w dolinie nocnej i dziennej, ale także w weekendy - od piątku od 22:00 do 6:00 w poniedziałek. Niektórzy sprzedawcy energii rozszerzają ją także na święta i dni wolne od pracy.


Taryfa G12w - czy warto się na nią zdecydować?

Taryfa G12w to dobra opcja dla osób, które doceniają atuty taryfy G12, a dodatkowo to właśnie na weekend planują sprzątanie czy pranie. Jednocześnie to dobra opcja dla domatorów, którzy w sobotę i niedzielę nadrabiają zaległości w nowościach filmowych itd.

Taryfa jednostrefowa czy dwustrefowa - jak wybrać?

Jeżeli chcesz podjąć decyzję w oparciu o swoje realne zużycie energii, przeanalizuj, w jakich godzinach przebywasz w domu oraz korzystasz z domowych sprzętów, AGD i RTV, oraz z oświetlenia. W tym celu sprawdzaj i zapisuj wskazania licznika przez jeden pełny tydzień, w następujących godzinach: 6:00, 13:00, 15:00 i 22:00. Następnie przemnóż wyniki przez stawki za kilowatogodzinę dla każdej taryfy obowiązującej u danego sprzedawcy. W ten sposób będziesz w stanie określić, która z nich jest dla Ciebie najbardziej opłacalna.

Jeśli przynajmniej ¼ zużycia przypada na strefę z niższą stawką, zdecyduj się na taryfę G12 lub G12w. Jednocześnie zastanów się, czy możesz tak zmienić swoje nawyki, aby część obowiązków realizować w godzinach doliny dziennej i nocnej (czy w weekend w przypadku taryfy G12w), by maksymalnie obniżyć rachunki za prąd.

Wystarczy przeanalizować, kiedy i w jaki sposób korzystasz z energii elektrycznej, aby wybrać rozwiązanie dla siebie. Odpowiednio dobrana taryfa to sposób na oszczędności bez straty dla komfortu!


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA