REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Studia zaoczne - wady i zalety

Studia zaoczne - wady i zalety

Studia zaoczne, czyli niestacjonarne, charakteryzują się tym, że zajęcia odbywają się w weekendy. Możliwość studiowania w trybie zaocznym oferują zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne. Każdego roku tysiące maturzystów staje wobec konieczności wyboru trybu realizacji studiów - czy lepiej uczęszczać na zajęcia od poniedziałku do piątku, czy może jednak w weekendy? Oto plusy i minusy studiów zaocznych.

Zalety studiów zaocznych

Studia zaoczne mają szereg zalet, dzięki którym wciąż cieszą się dużą popularnością, i to nie tylko wśród maturzystów. Coraz częściej także osoby już dojrzałe odczuwają potrzebę studiowania - albo aby się przebranżowić, albo też celem uzupełnienia posiadanej wiedzy. Jakie więc są te zalety? W jakich przypadkach i dlaczego warto wybrać właśnie studia zaoczne?

Kierunki

Osoby pragnące zdobyć tytuł magistra w trybie zaocznym z pewnością nie będą narzekały na wąską ofertę uczelni. Zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne, proponują studiowanie na wielu różnorodnych kierunkach. Jeśli chodzi o studia zaoczne - kierunki, jakie znajdują się w ofercie dostępne są również w trybie stacjonarnym.

Nie musisz więc się obawiać, że jako student zaoczny będziesz zmuszony studiować na kierunku nieatrakcyjnym, którego ukończenie nie da Ci dobrego wstępu do kariery zawodowej - pod tym względem nie ma różnic między studiami zaocznymi i dziennymi.

wspólna nauka w bibliotece

Zakres materiału i poziom nauczania

Każdy kierunek studiów w trybie zaocznym obejmuje taki sam zakres materiału co analogiczny na studiach dziennych. Jeśli więc planujesz po studiach błyskotliwą karierę zawodową, to z pewnością studia zaoczne będą dobrym wstępem do niej.

Pamiętaj, że niejednokrotnie wykładowcy na studiach zaocznych to dokładnie ci sami ludzie, którzy prowadzą zajęcia na studiach dziennych - poziom nauczania nie jest więc w żaden sposób niższy. Zakres materiału również jest ten sam, z tą jednak różnicą, że na studiach stacjonarnych większą ilość materiału omawia się na zajęciach - od studentów zaocznych wymaga się więc więcej pracy własnej.

Czas na zdobywanie doświadczenia zawodowego

Osoby aktywne zawodowo zwykle nie mają innego wyjścia niż wybrać studia zaoczne - w przypadku studiów dziennych trudno byłoby pogodzić ze sobą i aktywność zawodową i obecność na uczelni. Dlatego też przewidziano dla nich możliwość studiowania zaocznie, czyli w weekendy. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu i wolą jak najszybciej zdobyć doświadczenie zawodowe.

Nauka zarządzania własnym czasem

Niestacjonarny tryb nauki pozwala nauczyć się efektywnie zarządzać czasem i doskonalić umiejętności organizacyjne. Podczas gdy studia dzienne z reguły bardzo przypominają naukę w szkole średniej, studiowanie zaoczne jest już prawdziwą szkołą życia - musisz nauczyć się tak gospodarować swoim czasem, aby mieć go i na naukę, i na pracę, i na typowo studenckie przyjemności. A to nie lada sztuka!

Czas dla rodziny

Studia niestacjonarne to czasami jedyna możliwość zdobywania wiedzy przez tych, którzy mają już poukładane życie rodzinne - na przykład młodych rodziców. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą oni spędzać mniej czasu na zajęciach, a dzięki temu być częściej w domu.

Rozwój zawodowy niezależnie od wieku

Studia zaoczne to także większe możliwości zdobywania wykształcenia przez ludzi w wieku dojrzałym. Na przykład przez takie, które z jakichś powodów postanowiły zmienić branżę lub uzupełnić swoje wykształcenie, albo po prostu są głodne nowej wiedzy. Na studiach zaocznych nikt nie zwraca uwagi na wiek studentów.

Wady studiów zaocznych

Studia zaoczne mają też wady, które sprawiają, że niektórzy przyszli studenci decydują się jednak na studia dzienne. Co może sprawić, że nie damy rady studiować zaocznie? Oto wady tego rozwiązania.

Opłaty - czesne

Studia dzienne na uczelniach państwowych są całkowicie darmowe. Jedyne koszty, jakie ponoszą studenci, związane są z zakupem materiałów odpowiednich i wskazanych na konkretnym kierunku, oraz z dojazdami na uczelnię i z powrotem, ewentualnie z wynajmem pokoju na czas studiów.

Studia zaoczne związane są z ponoszeniem przez studentów opłaty w postaci czesnego płatnego co miesiąc lub co semestr. Jednak zwykle nie są to koszty przewyższające finansowe możliwości człowieka aktywnego zawodowo.

Więcej pracy własnej studenta

W przypadku studiów dziennych studenci mają znaczącą większość materiału podaną jak na tacy - spędzają wiele godzin tygodniowo na wykładach i ćwiczeniach, ale za to poświęcają stosunkowo niewiele czasu na pracę własną. Wystarczy tylko uzupełnić materiał omawiany na zajęciach i można ukończyć studia dzienne bez większych problemów.

Studenci studiów dziennych w większym stopniu muszą zdobywać wiedzę we własnym zakresie. Zjazdy odbywają się tylko w weekendy, czego skutkiem jest ograniczona ilość wiedzy przekazywanej w trakcie zajęć. To może przysporzyć kłopotów tym studentom, którzy nie wykazują się wystarczającą pilnością i nie potrafią pracować systematycznie.

Studia dzienne i zaoczne bardzo różnią się od siebie. Nie jest jednak prawdą stwierdzenie, że studia niestacjonarne oferują niższy poziom nauczania lub gorszy start w życie zawodowe. To, jak poradzi sobie absolwent po ukończeniu studiów, zależy wyłącznie od niego. Studia zaoczne z pewnością są świetnym wyborem dla osób, które pragną pogodzić zdobywanie wykształcenia z innymi aspiracjami.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA