REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Medyczna marihuana - recepta na zdrowie? Sprawdzamy!

Medyczna marihuana - recepta na zdrowie? Sprawdzamy!

Marihuana nie zawsze oznacza nielegalny w Polsce narkotyk o wątpliwym składzie jakościowym i ilościowym. Wykorzystuje się ją również leczniczo, o ile pochodzi z legalnych źródeł. Recepta na medyczną marihuanę uprawnia do jej zakupu w aptece. Kto zatem może wystawić receptę na medyczną marihuanę i jak ona działa na organizm?

Czym jest marihuana na receptę i czym różni się od tej z czarnego rynku?

Stosowana rekreacyjnie marihuana w Polsce jest nielegalna. Nie można jej kupić zgodnie z prawem i używać. Są jednak konopie z THC, które można nabyć legalnie - mowa o marihuanie medycznej, która dostępna jest w aptekach. Nie jest to ten sam susz konopny, który oferowany jest na czarnym rynku.

Lecznicza marihuana pochodzi z kontrolowanych upraw i poddawanych rygorystycznym kontrolom procesów produkcyjnych. Trafia do aptek zawsze w tej samej jakości i z identycznym składem, przez co jej działanie na organizm jest powtarzalne. Lecznicza marihuana pozbawiona jest również groźnych dla zdrowia domieszek, które nie są rzadkością w suszu oferowanym na czarnym rynku. Nie wystarczy jednak pójść do apteki, by móc susz konopny nabyć i używać legalnie - potrzebna jest recepta na medyczną marihuanę, a tą wystawić może lekarz.

Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę?

Marihuana medyczna w Polsce wydawana jest wyłącznie z przepisu lekarza, przy czym receptę otrzymać można nie tylko w czasie konsultacji stacjonarnych, ale też przez Internet. Marihuana na receptę przepisywana jest przez lekarzy na różnych stronach podmiotów leczniczych, które świadczą medyczne usługi online, w tym na stronie: centrummarihuany.pl. Gdzie kupić marihuanę przepisaną przez Internet? W każdej aptece, która zajmuje się sprzedażą produktów konopnych, pamiętając, że cena medycznej marihuany nie podlega refundacji.

Recepta na medyczną marihuanę nie może być wystawiona każdemu pacjentowi, który zgłosi się do lekarza, nawet jeśli ten wybierze płatne konsultacje prywatne. Wcześniej pacjent musi przejść proces kwalifikacji do terapii konopnej, czyli lekarz musi sprawdzić, czy w przypadku danej osoby lecznicza marihuana może się sprawdzić i będzie bezpieczna. Najczęściej terapię konopną zleca się pacjentom, w przypadku których tradycyjne metody leczenia są niewystarczająco skuteczne bądź obarczone nasilonymi skutkami ubocznymi.

Jak wpływa na zdrowie marihuana medyczna?

Zastosowanie konopi w medycynie jest szerokie i wciąż prowadzone są badania dotyczące wpływu kannabinoidów na organizm człowieka. Czy recepta na medyczną marihuanę to zawsze recepta na zdrowie? Jeśli wystawiana jest przez lekarza specjalizującego się w terapii konopnej, a jej dawka ustalona jest odpowiednio, niewątpliwie może nieść wiele korzyści dla organizmu. Warunkiem jest jednak prawidłowe stosowanie produktu przez pacjenta, a także bieżące kontrolowanie przebiegu terapii konopnej przez lekarza.

Kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie mają szeroki wpływ na organizm, ponieważ oddziałują na receptory endokannabinoidowe, które rozsiane są po całym ciele. W związku z tym lecznicza marihuana wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne, przeciwzapalne, pobudzające apetyt, a także regulujące pracę układu immunologicznego. Dodatkowo działa przeciwlękowo i przeciwdrgawkowo, a oprócz tego ma wiele innych cenionych w medycynie alternatywnej właściwości. O wpływie na organizm decyduje dawka leczniczej marihuany, a także jej rodzaj, czyli skład i proporcje THC i CBD. To lekarz podejmuje decyzję o rodzaju medycznej marihuany, która najlepsza będzie dla pacjenta, a także ustala potrzebne dawkowanie i kontroluje przebieg leczenia.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA