Zanim zapłonął świat
| autor: | Wioletta Sawicka |
| wydawnictwo: | Prószyński Media |
| kolekcja: | Saga krzemieniecka |
| wydanie: | 1, Warszawa |
| zapowiedź: | 24 marca 2026 |
| forma: | książka, okładka miękka ze skrzydełkami |
| wymiary: | 135 × 210 mm |
| liczba stron: | 280 |
| ISBN: | 978-83-8391403-9 |
Zamość, 2022 rok.
Starsza schorowana kobieta, Alicja, otrzymuje z biblioteki książkę. Na jej kartach odnajduje Martę, przyjaciółkę sprzed siedemdziesięciu lat, z którą jako dziecko dzieliła we Wrocławiu powojenny los. Każda ocalała z innej pożogi. Marta z sowieckiej, Alicja z wołyńskiej. Wspomnienia prowadzą Alicję na Wołyń, do Krzemieńca, miasta pozornie spokojnego, ale już naznaczonego nadchodzącą katastrofą.
Krzemieniec na Wołyniu, lata trzydzieste XX wieku.
Helena Krzemieniecka, młoda, pewna siebie inżynier chemik, dąży do niezależności i zdobycia własnego miejsca w męskim świecie. Chce więcej, niż przewidziano dla kobiety jej czasów. Dlatego konsekwentnie odrzuca kolejnych kandydatów do małżeństwa, których wynajduje dla niej wychowana w dawnych ideałach matka. Wbrew rodzinie i konwenansom Helena zabiega o pieniądze na spełnienie swoich marzeń.
U jej boku stoją przyjaciele: Ukrainiec Dmytro oraz żydowskie małżeństwo Zuzanna i Szymon. Łączy ich przyjaźń silniejsza niż różnice narodowościowe, a także obietnica, że niezależnie od okoliczności zawsze będą mogli na siebie liczyć.
Tymczasem atmosfera na Wołyniu gęstnieje od nieufności, napięć polsko-ukraińskich i niechęci do Żydów. Do tej pory przemilczane konflikty ujawniają się nagle.
To opowieść o przedwojennych Kresach. O miłości, ambicji, marzeniach i świecie, który jeszcze nie wie, że za chwilę zapłonie.
Wioletta Sawicka urodziła się i mieszka na Warmii. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale zawodowo realizuje się jako dziennikarka. Jej specjalnością są reportaże. Wyciszenia od zgiełku życia szuka w warmińskich lasach i w Bieszczadach, które niezmiennie ją fascynują. Autorka osiemnastu powieści i reportażu historycznego ,,Wilcze dzieci".
Na sąsiedniej półce
-
[ książka, audiobook, e-book ]Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosachWioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Nasze drzewa są jeszcze młodeWioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Ocali nas miłośćWioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Franka. W obcym domuWioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Anna. Gorzki smak mioduWioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Nasze miejsce, nasz czasWioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Dajmy sobie czas. Tom 3Wioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Ktoś między nami. Tom 2Wioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Kiedy będziesz moją żoną. Tom 1Wioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtynyWioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Wszystko jeszcze przed namiWioletta Sawicka
-
[ książka, audiobook, e-book ]Klątwa LangerówWioletta Sawicka
LINKI SPONSOROWANE
Najnowsze informacje na Tu Stolica
REKLAMA

































