REKLAMA

Strefa niepamięci

autor: Piotr Pytlakowski
wydawnictwo: Wydawnictwo Agora
wydanie: Warszawa
data: 22 listopada 2023
forma: książka, okładka miękka ze skrzydełkami
wymiary: 135 × 210 mm
liczba stron: 400
ISBN: 978-83-2684205-4

Inne formy i wydania

książka, okładka miękka ze skrzydełkami  2023.11.22

W lutym 2021 roku jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach ,,szkalu śmierci", gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało.

Bo zbrodni towarzyszył rabunek. Sprawcy wyrywali sobie z rąk co cenniejsze dobra. Przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi po poprzednich właścicielach, wzuwali zdobyczne obuwie, stroili się w futra. Żydowskie połowy miasteczek, place, domy, sklepy i warsztaty nagle straciły właścicieli. Opuszczone posesje, przeważnie w centrach, przy głównych rynkach, atrakcyjnie zlokalizowane, szybko przejęli Polacy.

Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość?

Piotr Pytlakowski w swojej reporterskiej podróży nie szuka i nie udziela łatwych ani pocieszających odpowiedzi. Za to przywraca zbiorowej pamięci historie, które nigdy nie powinny zostać zapomniane.

Piotr Pytlakowski - autor i współautor ponad dwudziestu książek (m.in. ,,Republika MSW", ,,Czekając na kata", ,,Szkoła Szpiegów", ,,Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych", ,,Ich matki, nasi ojcowie"), wielu reportaży telewizyjnych, scenarzysta (serial dokumentalny ,,Alfabet mafii", serial fabularny ,,Odwróceni"). Laureat wielu nagród dziennikarskich, w tym nagrody ,,Polski Pulitzer" za 1999 rok w kategorii dziennikarstwo śledcze. Od 1997 roku dziennikarz tygodnika ,,Polityka".

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024