REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Sprawa Diabła

autor: Andrzej Jeznach
czyta: Leszek Filipowicz
wydawnictwo: Prószyński Media
wydanie: 1, Warszawa
data: 24 sierpnia 2023
forma: audiobook (plik)
czas: 14 godz. 42 min
ISBN: 978-83-8352942-4

Inne formy i wydania

audiobook (plik), 1  2023.08.24

Zanim odejdzie na emeryturę, nadinspektor Norbert Matula chce rozwikłać sprawę zagadkowej śmierci handlarza sztuką Hildebranda Gurlitta, przekonany, że za przedwczesnym zamknięciem dochodzenia stoją polityczne matactwa ludzi dążących do zahamowania procesu denazyfikacji w powojennych Niemczech. Nieoczekiwanie tropy śledztwa wiodą do niewielkiego polskiego miasteczka - Jasła, gdzie w czasie wojny władzę dzierżył starosta Walter Gentz - pochodzący z Düsseldorfu prawnik, miłośnik Nietzschego, a zarazem bezwzględny oprawca, który doprowadził do niemal całkowitego unicestwienia miasteczka.

Co łączyło Gurlitta, Gentza oraz zakochaną parę - mieszkankę Jasła Zofię Kaczkowską i podoficera Rudolfa Simona, który miał u niej domu kwaterę? I jaką rolę odegrał w ich losach zaginiony autoportret Rembrandta?

Dlaczego Jasło musiało zginąć? Walter Gentz, niemiecki starosta, początkowo z pasją je budował, by następnie - ogarnięty wściekłą furią - wydać na miasto wyrok totalnej zagłady.

,,Sprawa Diabła" to pełna zaskakujących zwrotów akcji, fascynująca opowieść, w której Andrzej Jeznach szuka przyczyn bezsensownego, podszytego nienawiścią aktu zniszczenia. Autor porusza się w świecie prawdy i fikcji, zgrabnie łącząc fakty historyczne i pogmatwane losy prawdziwych bohaterów z wątkami fabularnymi. Portret niemieckiego starosty Jasła, jaki wyłania się z narracji, zmusza do uniwersalnych refleksji: o skutkach ideologicznego zaślepienia i czynach jednostki ogarniętej chorym fanatyzmem. Rodzą się nieuchronne pytania o granice czynienia zła przez człowieka i o dziejową sprawiedliwość. - Ewa Ewart, wielokrotnie nagradzana dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych

Andrzej Jeznach - urodził się na Warmii, choć czuje się Mazurem. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał i pracował w Hamburgu, ale spędził też trzy lata w Moskwie. Obecnie mieszka w Warszawie, choć jedną nogą jest już w Hiszpanii, na Costa Blanca. Menedżer i przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Z wykształcenia inżynier budowy okrętów, doktor nauk ekonomicznych. Pisać zaczął przed kilku laty, ale ,,Sprawa Diabła" jest jego pierwszą powieścią. Poprzednie książki bazowały na osobistych doświadczeniach - dotyczyły zmiany w postrzeganiu życiowych wartości (,,Sztuka życia") lub przemyśleń na temat wprowadzanego przez niego nowego, humanistycznego stylu zarządzania przedsiębiorstwem (,,Szef, którego szukamy", ,,Szef, który ma czas", ,,Szef, który myśli").

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA