REKLAMA

Sonderkommando. W piekle komór gazowych

tytuł oryg.: Sonderkommando. Dans l'enfer des chambres a gaz
autor: Shlomo Venezia
przekład: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
wydawnictwo: Prószyński Media
wydanie: Warszawa
data: 6 czerwca 2009
forma: książka, okładka miękka
wymiary: 142 × 202 mm
liczba stron: 216
ISBN: 978-83-7648168-5

Wstrząsający zapis doświadczeń więźnia Oświęcimia - członka Sonderkommanda.

System ludobójstwa stworzony przez Hitlera i jego podwładnych ukazany w relacji bezpośredniego uczestnika wydarzeń. Shlomo Venezia w Oświęcimiu należał do Sonderkommanda, czyli komanda specjalnego. Jego członkowie byli wykorzystywani przez Niemców jako siła robocza w procesie ludobójstwa. To oni towarzyszyli więźniom od momentu przyjazdu do obozu aż do chwili śmierci w komorach gazowych. Wykonywali niemalże wszystkie zadania - od dopilnowania bezproblemowego rozbierania, przeszukiwania nowo przybyłych, usuwania im protez, po transportowanie ciał i umieszczanie ich w piecach. Esesmani nadzorowali tylko cały proces zagłady i robili wszystko, by nikt nie dowiedział się o całym procederze.

Szczegółowo, czasem drastycznie autor opowiada o swoich doświadczeniach. Przedstawia techniczną stronę funkcjonowania krematoriów oraz własną wiedzę o zbrodniczym systemie i zagładzie Żydów. Nie ukrywa, że sam otwierał pokrywę otworu komory gazowej, przez którą Niemcy wrzucali cyklon B. Shlomo Venezia dzieli się z nami bardzo tragicznymi, a zarazem intymnymi przeżyciami. Przedstawia swoje stanowisko wobec zarzutów współudziału w zbrodni. Składa wstrząsające świadectwo z życia w ,,fabryce śmierci".

Shlomo Venezia

Ostatni, żyjący członek Sonderkommanda - urodził się w 1923 roku w Salonikach w rodzinie żydowskiej. Nazwisko i obywatelstwo włoskie zawdzięczał swoim przodkom ze strony ojca, którzy mieszkali we Włoszech. Na przełomie marca i kwietnia 1944 roku trafił do transportu ateńskich Żydów wiezionych do Oświęcimia. Bezpośrednio po kwarantannie przydzielono go do Sonderkommanda obsługującego Krematorium III obozu w Brzezince. Wydostał się z Oświęcimia w dniu rozpoczęcia się ewakuacji obozu, czyli 17 stycznia 1945 roku.

Książka powstała przy współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Spis rzeczy

Przedmowa do wydania polskiego Przedmowa Tytułem przestrogi

Rozdział I Życie w Grecji przed deportacją Rozdział II Pierwszy miesiąc w Auschwitz-Birkenau Rozdział III Sonderkommando Rozdział IV Sonderkommando (ciąg dalszy) Rozdział V Bunt Sonderkommanda i zburzenie krematoriów Rozdział VI Mauthausen, Melk, Ebensee

Podziękowania Noty historyczne Szoah, Auschwitz i Sonderkommando Włochy w Grecji - krótka historia wielkiej porażki Kilka słów o Davidzie Olerze Bibliografia

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA