REKLAMA

Sonderkommando. W piekle komór gazowych

tytuł oryg.: Sonderkommando. Dans l'enfer des chambres a gaz
autor: Shlomo Venezia
przekład: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
wydawnictwo: Prószyński Media
wydanie: Warszawa
data: 6 czerwca 2009
forma: książka, okładka miękka
wymiary: 142 × 202 mm
liczba stron: 216
ISBN: 978-83-7648168-5

Wstrząsający zapis doświadczeń więźnia Oświęcimia - członka Sonderkommanda.

System ludobójstwa stworzony przez Hitlera i jego podwładnych ukazany w relacji bezpośredniego uczestnika wydarzeń. Shlomo Venezia w Oświęcimiu należał do Sonderkommanda, czyli komanda specjalnego. Jego członkowie byli wykorzystywani przez Niemców jako siła robocza w procesie ludobójstwa. To oni towarzyszyli więźniom od momentu przyjazdu do obozu aż do chwili śmierci w komorach gazowych. Wykonywali niemalże wszystkie zadania - od dopilnowania bezproblemowego rozbierania, przeszukiwania nowo przybyłych, usuwania im protez, po transportowanie ciał i umieszczanie ich w piecach. Esesmani nadzorowali tylko cały proces zagłady i robili wszystko, by nikt nie dowiedział się o całym procederze.

Szczegółowo, czasem drastycznie autor opowiada o swoich doświadczeniach. Przedstawia techniczną stronę funkcjonowania krematoriów oraz własną wiedzę o zbrodniczym systemie i zagładzie Żydów. Nie ukrywa, że sam otwierał pokrywę otworu komory gazowej, przez którą Niemcy wrzucali cyklon B. Shlomo Venezia dzieli się z nami bardzo tragicznymi, a zarazem intymnymi przeżyciami. Przedstawia swoje stanowisko wobec zarzutów współudziału w zbrodni. Składa wstrząsające świadectwo z życia w ,,fabryce śmierci".

Shlomo Venezia

Ostatni, żyjący członek Sonderkommanda - urodził się w 1923 roku w Salonikach w rodzinie żydowskiej. Nazwisko i obywatelstwo włoskie zawdzięczał swoim przodkom ze strony ojca, którzy mieszkali we Włoszech. Na przełomie marca i kwietnia 1944 roku trafił do transportu ateńskich Żydów wiezionych do Oświęcimia. Bezpośrednio po kwarantannie przydzielono go do Sonderkommanda obsługującego Krematorium III obozu w Brzezince. Wydostał się z Oświęcimia w dniu rozpoczęcia się ewakuacji obozu, czyli 17 stycznia 1945 roku.

Książka powstała przy współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Spis rzeczy

Przedmowa do wydania polskiego Przedmowa Tytułem przestrogi

Rozdział I Życie w Grecji przed deportacją Rozdział II Pierwszy miesiąc w Auschwitz-Birkenau Rozdział III Sonderkommando Rozdział IV Sonderkommando (ciąg dalszy) Rozdział V Bunt Sonderkommanda i zburzenie krematoriów Rozdział VI Mauthausen, Melk, Ebensee

Podziękowania Noty historyczne Szoah, Auschwitz i Sonderkommando Włochy w Grecji - krótka historia wielkiej porażki Kilka słów o Davidzie Olerze Bibliografia

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy