REKLAMA
Konwikt szlachecki w Tarnoplou 1856 - 1886. Słownik wychowanków
| autor: | Ludwik Grzebień SJ, Beata Topij-Stempińska |
| wydawnictwo: | WAM |
| wydanie: | pierwsze, Kraków |
| data: | 6 kwietnia 2016 |
| forma: | książka, okładka twarda |
| wymiary: | 232 × 156 mm |
| liczba stron: | 350 |
| ISBN: | 978-83-2771102-1 |
Dla historyka zajmującego się dziejami edukacji w Galicji publikacja posiada szczególną wartość naukową. Z jednej strony wypełnia ona częściowo brakującą przestrzeń badawczą w zakresie szkolnictwa jezuickiego w zaborze austriackim, z drugiej zaś stanowi materiał badawczy dla opracowania monografii jezuickiego Konwiktu Szlacheckiego w Tarnopolu, funkcjonującego w dwóch okresach: w latach 1820-1848 oraz w latach 1856-1886.
Konwikt ten w drugiej połowie XIX wieku był jedyną polską szkołą prywatną, gdzie studiowali synowie ziemiaństwa, wyższych urzędników ze wszystkich trzech zaborów, w szczególności po upadku powstania styczniowego. Wówczas bowiem Galicja uzyskała autonomię (1867), podczas gdy w pozostałych dwóch zaborach nasiliły się represje rusyfikacyjne i germanizacyjne. Stąd autonomiczna Galicja stała się "polskim Piemontem", dźwigającym ciężar polskości i niepodległościowych działań. (...) Słownik z punktu widzenia historii edukacji, jak i historii zakonu jezuitów stanowi samo w sobie ważne źródło historyczne.
Z recenzji prof. dra hab. Jana Drausa
Publikacja wzbogaci znacząco dotychczasową historiografię o pracę ukazującą działalność edukacyjną Kościoła katolickiego. Wartość tego studium polega . na tym, iż dotyczy ona kilku obszarów wiedzy historycznej, a przedstawione biogramy zostały dobrze udokumentowane źródłowo. Dzięki tym walorom publikacja ta będzie mogła być pomocna w badaniach naukowych historii wychowania, oświaty i nauki. Ponadto opracowanie stanowi doskonałe źródło do dalszych badań nad biografiami zbiorowymi i indywidualnymi. Jego adresatami mogą być zarówno doświadczeni badacze, jak i studenci niemalże wszystkich kierunków studiów przygotowujący prace historyczne.
Z recenzji prof. dr hab. Władysławy Szulakiewicz
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka ]Baltazar wraca do domuKatarzyna Wasilkowska
-
nowość[ książka, e-book ]Dziadek naszego kotaRegina Golińska-Barancewicz
-
nowość[ książka ]Tamtego lataSara Stridsberg
-
nowość[ książka, e-book ]PrymulkaAleksandra Dobies
-
nowość[ książka, e-book ]Śledztwo wrednego kotaWojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
-
nowość[ książka ]Ally Love Is In Love (barwione brzegi)Weronika Anna Marczak
-
nowość[ e-book ]Enola Holmes i sprawa cmentarnego dzwonka. Tom 10Nancy Springer
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Ania z Zielonego WzgórzaMaud Lucy Montgomery
-
nowość[ książka ]Basia i jedzenieZofia Stanecka
-
nowość[ książka ]Legendy Colhanu. Ten drugi światAneta Sowa
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Rok kwitnącej wiśniEmilia Jachimczyk
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Ally Love Is In LoveWeronika Anna Marczak























