REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jakie wady refrakcji korygują soczewki kontaktowe?

Jakie wady refrakcji korygują soczewki kontaktowe?

Mówiąc o soczewkach, zazwyczaj mamy na myśli soczewki sferyczne - czyli te, które są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności lub dalekowzroczności (nadwzroczności). Tymczasem soczewkami można także skutecznie korygować inne wady wzroku, a sam produkt jest dostępny bez recepty w specjalistycznych sklepach, również tych internetowych. Kto może nosić soczewki kontaktowe? Jak je wybrać?

Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym i podlegają wielu restrykcyjnym przepisom i regulacjom. Ich noszenie jest bezpieczne i zdrowe dla narządu wzroku, mogą je nosić nawet małe dzieci (pod nadzorem rodziców), chętnie też korzystają z nich osoby starsze. Istnieje jednak pewna grupa przeciwwskazań, która wyklucza z możliwości używania soczewek kontaktowych - dlatego pierwszą podstawową rzeczą, jaką powinniśmy zrobić przed zakupem jest udanie się do specjalisty i zbadanie narządu wzroku. Obecnie taką wizytę z optomerystą można przeprowadzić także online, np. dzięki Wirtualnemu Gabinetowi, gdzie specjalista przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, bada wzrok i pomaga dopasować pierwsze soczewki oraz edukuje w tym zakresie. Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek? Po pierwsze, wszelkie infekcje i podrażnienia. Soczewki można nosić wyłącznie na całkowicie zdrowych oczach! Jeśli zachorujecie na zapalenie spojówek, parę soczewek, z której korzystało się bezpośrednio przed infekcją należy wyrzucić i przez cały proces leczenia pogodzić się z okularami. Wykluczenie z noszenia soczewek może być także na skutek: alergii na kurz, roztocza, grzyby (wilgotne środowisko soczewki sprzyja szybszemu namnażania się alergenów), silnego przebiegu zespołu suchego oka lub nieustabilizowanej cukrzycy.

Soczewki dla astygmatyka


Soczewki kontaktowe mogą być z powodzeniem używane w korekcji astygmatyzmu. W tym celu wybiera się soczewki toryczne, które mają nieco inną budowę, niż sferyczne - niwelują asymetrię gałki ocznej spowodowaną przez astygmatyzm i pomagają skupić promienie światła w jednym punkcie. Taki rodzaj soczewek nie jest znacznie droższy od zwykłych, w zależności od czasu użytkowania i producenta, za sztukę płaci się od kilku do kilkunastu złotych. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, w tym regularnie pływają na basenie, powinny zdecydować się na soczewki jednodniowe toryczne, aby zachować lepszą higienę. Uwaga - przed zakupem soczewek torycznych należy skonsultować się z optometrystą, nawet jeśli dobrze znacie moc i cylinder waszych okularów. Żadnego rodzaju soczewek nie można kupować na podstawie recepty na okulary, a badanie oka pod kątem tej metody korekcji wzroku także się różni. Aby dopasować soczewki toryczne należy znać ich moc, moc cylindra i oś - wtedy ma się pewność, że są dobrze dobrane. Jeśli astygmatyk zdecyduje się na zakup zwykłych soczewek (czyli sferycznych), bardzo szybko okaże się, że będzie czuł dyskomfort, uwieranie, swędzenie, a nawet ból oka, nawet jeśli będą to soczewki kontaktowe jednodniowe.

Soczewki na prezbiopię

Soczewkami można także korygować tzw. starczowzroczność, czyli prezbiopię. To schorzenie obserwuje się najczęściej u osób powyżej 40 roku życia, a pierwsze objawy są związane z oddalaniem książki od twarzy, częstszą dekoncentracją i bóle głowy. Dla osób z prezbiopią przeznaczone są soczewki progresywne, których budowa pomaga w prawidłowym i ostrym odbiorze obrazu niezależnie od odległości. Ten rodzaj soczewek także można spotkać w różnych wariantach, najczęściej miesięcznym i jednodniowym. Początkujący powinni zacząć od soczewek jednodniowych progresywnych, które każdego poranka będą dawały lubiane przez niektórych uczucie "świeżości" i nawilżenia. Soczewki progresywne (multifokalne) są nieco droższe od zwykłych, dlatego najbardziej ekonomiczną opcją jest kupowanie ich za pośrednictwem sklepów internetowych. W opakowaniu soczewek miesięcznych progresywnych zazwyczaj mieści się 3 lub 6 sztuk, a jednodniowych 30, 90 lub 180 sztuk. Warto także zwracać uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane - hydrożel lub silikon hydrożelowy (nowsza generacja). Dodatkowo, należy kupić płyn do soczewek i pojemnik ochronny, warto też zainwestować w krople nawilżające.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA