REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jakie są konsekwencje nieprzepisania licznika prądu na siebie?

Jakie są konsekwencje nieprzepisania licznika prądu na siebie?

Przejęcie licznika prądu to prosta formalność, a dzięki niej możesz zaoszczędzić sobie wielu nieprzyjemności w przyszłości. Jakie konsekwencje grożą za nie przepisanie licznika? Jak przepisać prąd na nowego właściciela w zaledwie 15 minut? Sprawdźmy.

Kiedy trzeba przepisać licznik prądu?

Przepisanie licznika prądu jest konieczne zawsze wtedy, gdy sprzedajesz, kupujesz lub wynajmujesz dom, mieszkanie bądź inny lokal. Dlaczego? Jako nowy właściciel lub wynajmujący zyskujesz pewność, że płacisz wyłącznie za energię elektryczną, którą faktycznie zużyłeś. Jeżeli zaś sprzedałeś nieruchomość lub wynająłeś ją lokatorom, nie musisz obawiać się, że będziesz odpowiadać za długi nowych właścicieli. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Na uporządkowaniu spraw związanych z poborem prądu powinno zatem zależeć każdej ze stron.

Jakie konsekwencje grożą za nie przepisanie licznika?

Według przepisów licznik prądu nie musi być wystawiony na nazwisko osoby faktycznie użytkującej nieruchomość, np. nowego właściciela czy lokatora. Nie należy jednak tego lekceważyć. Inaczej może zdarzyć się, że zostaniesz zmuszony do zapłacenia cudzych zaległych faktur czy niedopłat wynikających z wyższego niż prognozowane zużycia energii. W skrajnych przypadkach, kiedy rachunki od dłuższego czasu nie będą regulowane, sprzedawca prądu może zdecydować się nawet na wstrzymanie dostaw energii elektrycznej! W tej sytuacji odbiorca prądu - czyli osoba figurująca w umowie ze sprzedawcą - będzie musiał ponieść koszty związane z ponownym przyłączeniem do sieci, a także zapłacić odsetki oraz inne kary wynikające z zawartej umowy.

Przepisanie licznika - krok po kroku

Zastanawiasz się, jak przepisać prąd na nowego właściciela? To bardzo proste! W pierwszej kolejności spisz bieżący stan licznika. Co ważne, powinno się to odbyć w obecności obu stron - nowego i aktualnego odbiorcy prądu w lokalu. Następnie wypełnij protokół zdawczo-odbiorczy. Wzór formularza znajdziesz u swojego sprzedawcy prądu. Oprócz numeru i stanu licznika energii elektrycznej trzeba w nim zawrzeć m.in. adres, do którego dany licznik jest przypisany oraz dane osoby, która zdaje oraz tej, która przejmuje licznik. Protokół powinny podpisać obie strony. W niektórych sytuacjach będziesz potrzebował także dodatkowych dokumentów jak akt własności bądź też aktu poświadczenia dziedziczenia.

Kiedy zgromadzisz wszystkie te dane i dokumenty, możesz rozpocząć procedurę właściwą. U wielu sprzedawców energii licznik można przepisać online, bez wychodzenia z domu. Rozwiązanie to zajmie Ci najmniej czasu, bo nie dłużej niż kwadrans. W grę wchodzi również przepisanie licznika przez e-mail oraz osobiście, w salonie.

Oczywiście poszczególne kroki mogą różnić się w zależności od sprzedawcy. Zazwyczaj na początku należy wybrać na stronie internetowej, czy przepisanie licznika dotyczy nieruchomości zakupionej na rynku pierwotnym, wtórnym czy może odziedziczonej po zmarłym:

  • nowe mieszkanie/dom - w tym przypadku wystarczy wpisać swoje dane oraz dane licznika;
  • mieszkanie/dom z rynku wtórnego lub odziedziczone - oprócz wpisania danych poprzedniego i nowego odbiorcy energii należy załączyć protokół zdawczo-odbiorczy, akt notarialny itp.

Następnie wystarczy wybrać ofertę i taryfę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb oraz zatwierdzić formularz i wyrazić chęć zawarcia umowy. Umowa zostanie wysłana na Twoją pocztę e-mailową wraz z regulaminami, cennikami oraz linkiem. Kliknięcie w link jest jednoznaczne z potwierdzeniem zawarcia umowy.


Przepisujesz licznik? Pomyśl o zmianie taryfy

Przepisanie licznika na siebie to także dobry moment, aby wybrać najlepszą taryfę energetyczną. Dzięki temu zoptymalizujesz wydatki za prąd. Najpopularniejsza jest jednostrefowa taryfa G11. Przez całą dobę obowiązują tu takie same stawki za kilowatogodzinę. W taryfie G12 najmniej za zużytą energię zapłacisz poza godzinami szczytu, zazwyczaj między 13:00 a 15:00 oraz w nocy (22:00-6:00), w taryfie G12w - w wymienionych godzinach oraz w weekendy.

Taryfy G12 i G12w będą dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem, jeśli tylko masz możliwość częściej korzystać ze sprzętów gospodarstwa domowego w godzinach, w których obowiązuje niższa stawka za kWh. Czasami wystarczy zmienić nieco swoje nawyki i przyzwyczajenia dotyczące sprzątania czy gotowania, np. planując część prac na weekend czy późny wieczór. Takie rozwiązanie pozwoli Ci oszczędzić na rachunkach za prąd nawet do 30% w skali roku!

Nie narażaj się na niezapłacone rachunki czy nawet wstrzymanie dostaw prądu. Przepisanie licznika zajmie Ci dosłownie chwilę, a może zaoszczędzić wielu kłopotów i nieprzewidzianych wydatków w przyszłości.

.

Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA