REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jak spakować bezpiecznie elektonikę do wysyłki?

Jak spakować bezpiecznie elektonikę do wysyłki?

Odpowiednie pakowanie elektroniki jest szczególnie istotne ze względu na dużą wartość takiego sprzętu. Towary z tej kategorii często są szczególnie wrażliwe nie tylko na uszkodzenia mechaniczny, czy wilgoć, ale także na wyładowania elektryczne, które mogą się pojawić w transporcie.

Jak przygotować bezpieczną paczkę z elektroniką?

Jak więc prawidłowo przygotować artykuły elektroniczne do wysyłki i na co zwrócić największą uwagę? Czy bezpieczne opakowanie dla sprzętu musi być drogie? W jakie artykuły wyposażyć się prowadząc sprzedaż wysyłkową elektroniki - smartfonów, laptopów, podzespołów komputerowych i innych?

Na co narażony jest sprzęt elektroniczny podczas transportu?

Szeroko rozumiana elektronika, czyli wszelkie urządzenia zasilane prądem z gniazdka lub działające na baterie, mogą być podczas transportu narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Warto więc wybrać odpowiednie opakowanie i dobrze zabezpieczyć sprzęt. Znaczna część sprzętów, które możemy określić jako elektroniczny, jest nie tylko delikatna, ale także dość droga i kosztowna w naprawie.

Tak, jak w przypadku wielu innych towarów, elektronika może ulec uszkodzeniu na skutek działania sił mechanicznych. Uderzenia, także powstałe po upadku paczki, wstrząsy, zadrapania i inny rodzaj działania sił mogą łatwo uszkodzić sprzęt. Dość często zdarzają się też usterki powstałe po kontakcie z wilgocią, wodą lub środkami chemicznymi - ich dostęp do urządzenia elektronicznego jest fatalny w skutkach, a sprzętu czasami nie da się naprawić (wymiana wielu podzespołów jest nieopłacalna).

Niewiele osób o tym wie, ale niektóre podzespoły elektroniczne są bardzo wrażliwe na działanie nawet niewielkich wyładowań elektrycznych. Mogą powstać podczas transportu paczki lub magazynowania.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

Najprostszym zadaniem wydaje się być zabezpieczenie sprzętu elektronicznego przed uszkodzeniami mechanicznymi.W przypadku nowych urządzeń czasami może nawet nie być takiej potrzeby, gdyż producenci sprzętu stosują bezpieczne opakowania dla swoich produktów. Każdy sprzęt, szczególnie ten o większej wartości, warto natomiast dobrze zabezpieczyć przed uszkodzeniami, które mogą powstać podczas transportu. W tym celu warto wybrać wytrzymałe pudełko z tektury o kilku warstwach. Konstrukcja ścianek takiego kartonu pozwala na amortyzację wstrząsów i jest odporna na przebicie i zarysowanie zawartości.

Aby zawartość paczki nie przemieszczała się w niej, można użyć dodatkowego wypełnienia, które dodatkowo poprawia absorpcję wstrząsów. Rolę wypełnienia może pełnić folia bąbelkowa, także w wariancie z dużymi bąblami. Często są też spotykane tzw. poduszki powietrzne - szczelne torebki wypełnione gazem, które świetnie wypełniają paczkę. Istnieją też papierowe poduszki powietrzne - bardziej ekologiczne odpowiedniki tego produktu. Świetnym wypełniaczem do paczek są papierowe wióry, które mogą mieć wiele kolorów. Wtedy, poza zabezpieczeniem zawartości przesyłki, paczka nabiera ciekawych walorów estetycznych.

Jeżeli w jednej paczce znajduje się kilka produktów, warto rozdzielić je przy użyciu tekturowych przegródek do paczek.Przedmioty nie będą miały ze sobą bezpośredniego kontaktu, co mogłoby powodować ich wzajemne niszczenie lub porysowanie.

Bardzo popularne jest także owijanie bardziej wrażliwych towarów (także elektroniki) przy użyciu folii bąbelkowej. Takie zawiniątko można umieścić w kopercie lub foliowym worku wysyłkowym - warstwy folii bąbelkowej zabezpieczają zawartość przed zniszczeniem, a także wpływem czynników zewnętrznych.

Jak zabezpieczyć sprzęt przed dostępem wilgoci w trakcie wysyłki?

Dostęp wilgoci może nieodwracalnie zniszczyć sprzęt elektroniczny. Gdy przedmiot jest wyposażony w naładowaną baterię, woda może spowodować zwarcie. Kontakt wilgoci z podzespołami elektronicznymi również nie jest wskazany - drobne zanieczyszczenia, które zazwyczaj znajdują się w wodzie, z łatwością osadzają się na podzespołach elektroniki, co znacznie pogarsza właściwości lub doprowadza do zniszczenia sprzętu.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie elektroniki przed wilgocią jest umieszczenie sprzętu w torebce strunowej. Dzięki szczelnemu zamknięciu, woda nie dostanie się do środka takiego woreczka. Zamiennie można także użyć folii stretch lub folii bąbelkowej i szczelnie owinąć nią wysyłany produkt. W celu uzyskania ochrony przed dostępem wilgoci lub środków chemicznych, można zabezpieczyć produkt lub całe opakowanie (zafoliować je od zewnątrz).

Jak skrajne temperatury mogą wpłynąć na stan elektroniki?

Niektóre urządzenia elektroniczne nie są przeznaczone do używania, a nawet przechowywania w skrajnych temperaturach. Oznacza to zarówno bardzo niskie, ujemne temperatury, jak i te wysokie. Produkt umieszczony w kartonowym pudełku jest w pewnym stopniu chroniony przed skrajnymi temperaturami. Dodatkowe zabezpieczenie może natomiast stanowić warstwa folii bąbelkowej lub folii stretch.

Antystatyczne opakowania chroniące przed wyładowaniami elektrycznymi

Elektronika niezbyt dobrze znosi wyładowania elektryczne. Dotyczy to szczególnie najbardziej złożonych podzespołów elektronicznych: układów scalonych, procesorów, kart graficznych i płyt głównych. Warto w ich przypadku zastosować opakowania antystatyczne ESD. Te trzy litery oznaczają właśnie zabezpieczenie przed niewielkimi wyładowaniami elektrycznymi, które mogą powstawać podczas transportu, na przykład na skutek tarcia.

Istnieje kilka rodzajów antystatycznych opakowań wykonanych z folii ESD. Należą do nich woreczki strunowe ESD, folia stretch ESD lub folia bąbelkowa ESD. Szczególnie ten ostatni produkt dobrze nadaje się do zabezpieczenia elektroniki - zapewnia jednocześnie ochronę antystatyczną, przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem wilgoci.

W ten sposób należy zabezpieczać nie tylko komponenty komputerowe, ale także sprzęt elektroniczny, który jest z nich zbudowany. Należą do niego smartfony, laptopy, dyski zewnętrzne, tablety i inna elektronika.

Dedykowane opakowania zaprojektowane z myślą o konkretnych urządzeniach

Niektóre urządzenia elektroniczne są na tyle popularne i często wysyłane, że producenci opakowań zaprojektowali dla nich dedykowane rozwiązania. Przeważnie są nimi kartonowe pudełka lub koperty bąbelkowe ukształtowane w odpowiedni sposób. Do najpopularniejszych należą pudełka, na przykład Fix Box'y. To kartony wykrojnikowe posiadające miejsce na notebook z ekranem o wielkości 15" lub 17" lub na smartfon o typowych wymiarach. Posiadają podwójne ścianki i zapewniają dobrą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przed umieszczeniem sprzętu wewnątrz, można dodatkowo owinąć go warstwą folii bąbelkowej ESD, co zapewni kompleksową ochronę.

Innym sposobem na bezpieczne zapakowanie smartfona jest wykorzystanie specjalnego opakowania typu Airbag Cover. To kilka warstw folii, między którymi znajduje się powietrze odpowiedzialne za przeciwdziałanie wstrząsom. Do wysyłki telefonu lub laptopa można także użyć zwykłego pudełka kartonowego o wymiarach jak najbardziej zbliżonych do urządzenia. Takie opakowanie może z powodzeniem zastąpić fabryczny sposób pakowania i wysyłki sprzętu.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA