Jak często wymieniać olej w silniku?
To pytanie niestety nie często zadają sobie kierowcy, przez co narażają się na awarie i usterki. Olej silnikowy to niezbędny płyn eksploatacyjnych, bez którego nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie pojazdu. Co więcej, w przypadku wymiany oleju nie zawsze należy przestrzegać zaleceń producentów, a wręcz warto je ignorować. Jak często wymieniać olej silnikowy? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!
Olej silnikowy - konieczny element właściwego funkcjonowania pojazdu
Olej silnikowy to mieszanka bazy oraz dodatków uszlachetniających. Bazę tworzą produkty destylacji ropy lub syntezy węglowodorów. Olej jest odpowiedzialny za ochronę ścian cylindrów i tłoków, znaczne ograniczenie gromadzenia się zanieczyszczeń w całym układzie, hamują korozję oraz widocznie zmniejszają współczynnik tarcia. Ponadto olej silnikowy gwarantuje chłodzenie poprzez odprowadzanie ciepła oraz odpowiada za tłumienie drgań, które mogą tworzyć się podczas pracy silnika. Jednym słowem olej ma nie dopuścić, by metalowe części ulegały tarciu o siebie nawzajem i wspomagać skuteczną pracę silnika.
Wymiana oleju silnikowego - pamiętaj także o filtrze!
W trakcie każdej wymiany oleju silnikowego należy wymienić również filtr. To właśnie filtr odpowiada za oczyszczanie oleju z drobinek i zanieczyszczeń, których dostanie się do silnika mogłoby znacznie skrócić ich żywotność. "Właściwie dobrany filtr gwarantuje bezpieczną i bezawaryjną pracę silnika przez długi czas. Naszym klientom oferujemy zarówno wkłady filtrujące, które są gotowe do montażu w dedykowanej obudowie w silniku, jak i filtry puszkowe z własną obudową. Służymy także radą w zakresie dobrania odpowiedniego Filtru do każdego samochodu" - mówi Karol Dworzyński, specjalista ds. sprzedaży w sklepie motoryzacyjnym w Warszawie - Jaro-Filtr, który od początków istnienia specjalizuje się w sprzedaży filtrów samochodowych. Warto zdawać sobie także sprawę z konsekwencje, jakie niesie za sobą brak regularnej wymiany oleju silnikowego, w tym także filtra. "Jazda na zużytym oleju silnikowym może skutkować poważnymi awariami, których naprawa może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Brak regularnej wymiany oleju skutkować może uszkodzeniem napędu rozrządu, łożyskowania turbosprężarki, czy zatarcia tłoków" - dodaje.
Olej silnikowy - jak często wymieniać?
Pomimo zapewnień większości producentów, że olej silnikowy można wymieniać nawet po 30 tys. km to lepiej się do niej nie stosować. Mechanicy warsztatowi jednogłośnie mówią, że często nawet 20 tys. km to za dużo. Warto wziąć pod uwagę, że w przypadku łagodnego eksploatowania pojazdu, głównie w trasach i na dłuższych dystansach można wymieniać olej co 15-20 tys. km. Z kolei silniki o bardzo dużej pojemności układu smarowania mogą pozwolić sobie na wymianę co 20 tys. km. Mowa tu o silnikach o pojemności ok. 7 litrów. Pojazdy, które używane są na krótkich odcinkach, często uruchamiane (dzieje się tak głównie podczas jazdy po mieście), powinny mieć wymieniany olej silnikowy nawet co 10-15 tys. km. Auta sportowe mogą umawiać się na wymianę oleju nawet co 10 tys. km.
Pamiętaj! Wymiana oleju silnikowego raz w roku jest oczywista i nawet jeżeli auto nie osiągnęło zadanego przebiegu to należy taką wymianę przeprowadzić.
Już wiesz, jak często wymieniać olej silnikowy. Warto stosować się do tych wskazówek, by mieć pewność, że olej nie straci swoich właściwości, zapewni silnikowi prawidłowe smarowanie, a Ty będziesz mógł podróżować bezpiecznie.