REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

różne

 

Chcą upamiętnić Ordonkę obok Czerwonego Wieprza

  12 kwietnia 2022

Chcą upamiętnić Ordonkę obok Czerwonego Wieprza
źródło: domena publiczna

Śpiewaczka Anna Maria Adamiak proponuje skromną tablicę pamiątkową ku czci słynnej piosenkarki Hanki Ordonówny, czyli Marianny Tyszkiewicz (1902-1950). Wolski ratusz popiera inicjatywę.

REKLAMA

Hanka Ordonówna, czyli Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska (1902-1950) pochodziła z Mirowa, gdzie mieszkała w kamienicy przy Żelaznej 68. W roli piosenkarki i tancerki debiutowała jeszcze jako nastolatka, ale prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka "Miłość ci wszystko wybaczy", która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Szpieg w masce" z 1933 roku. Przez kilka lat Ordonówna była megagwiazdą polskiej sceny rozrywkowej, występującą także w USA, Niemczech czy Francji.

Podczas II wojny światowej przebywała m.in. w Wilnie, skąd trafiła do sowieckiego obozu pracy przymusowej, gdzie poważnie zachorowała. Koniec wojny zastał ją jako uchodźczynię w Libanie, gdzie spędziła resztę życia. Zmarła na gruźlicę w wieku zaledwie 48 lat. W 1990 roku jej prochy sprowadzono do Polski i umieszczono w grobie na Powązkach.

Tablica dla Ordonówny

Anna Maria Adamiak, śpiewaczka i znawczyni twórczości Ordonówny, zwróciła się do wolskiego ratusza z prośbą o upamiętnienie artystki obok miejsca, w którym mieszkała, a więc w sąsiedztwie Oberży pod Czerwonym Wieprzem. Burmistrz Krzysztof Strzałkowski podchwycił temat i zaproponował Zarządowi Dróg Miejskich zawieszenie przy Żelaznej skromnej tablicy według wzoru Miejskiego Systemu Informacji. Chce, żeby została zamontowana w najbliższych miesiącach.

- Mieszkańcom Warszawy zależy na tym, by w taki sposób rozpowszechnić informację o wybitnej warszawiance - pisze. - W sierpniu przypada 120. rocznica jej urodzin, natomiast zaproponowana lokalizacja wiąże się z miejscem zamieszkania artystki. O powstanie tablicy zabiegają również pasjonaci twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz sympatycy Ogólnopolskiego Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga.

REKLAMA

Warszawskie upamiętnienia Ordonki

W 2017 roku na Nowolipkach 20F, obok kościoła św. Augustyna powstał mural upamiętniający Ordonównę. Grafika została wykonana przez Dariusza Paczkowskiego i Barbarę Poniatowską z inicjatywy fundacji Klamra i Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych OPP.

Piosenkarkę upamiętnia również nazwa ulicy Ordonówny na Nowodworach. Cztery lata temu pojawiła się propozycja postawienia pomnika artystki w parku Ujazdowskim, ale rzeźba nie powstała do dziś.

(dg)

 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA