REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Ceny okien - co na nie wpływa? O czym warto pamiętać przed zakupem?

Ceny okien - co na nie wpływa? O czym warto pamiętać przed zakupem?

Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą zwraca się uwagę kupując okna, jest cennik. Koszt produkcji może znacznie różnić się od siebie w zależności od tego, jaki towar oferuje producent okien. Cennik uzależniony jest od wielu rzeczy - parametrów technicznych okna, stopnia zaawansowania konstrukcji, a nawet... koloru okien. Dowiedz się, co wpływa na ceny okna i o czym pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup danego produktu.

Materiał wykonania okna - czy ma znaczenie?

Oczywiście, że tak! Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na ostateczny koszt okien. W zależności od tego, z jakiego tworzywa zostało wykonane okno, będzie różniło się od innych cenowo. Najmniej zapłacimy za okna plastik - cena PVC jest zatem najkorzystniejszą opcją ze wszystkich. O wiele drożej wychodzi zakup okien drewnianych bądź aluminiowych. Wynika to zarówno ze względu na ich trudniejszą obróbkę, jak i mniejszą dostępność materiałów.

Warto wiedzieć jednak, że kupić można np. tanie okna drewniane. Cennik okien z drewnianymi ramami różni się jednak w zależności od tego, jaki gatunek drzewa został wykorzystany w obróbce produktu. W przypadku ram okien drewnianych klienci z reguły decydują się na modrzew lub sosnę. Jeśli chcesz sprawdzić cennik okna plastikowego i porównać go do cen okien z drewna, warto zajrzeć na stronę KB: Cennik okien PCV 2021 - sprawdź ceny okien plastikowych.

Kształt oraz wielkość okna - cennik

Ceny okna zależą również od tego, jakiego będzie ono kształtu i wielkości. Prostokątne bądź kwadratowe okna zwykle kosztują mniej od tych niestandardowych kształtem (np. okrągłych). Wynika to z faktu, że kształt owalnych okien jest skomplikowany w produkcji - podobnie, jak montaż tychże. Cennik okien zależy również od ich wymiarów. Okna mogą być bowiem:

  • jednoskrzydłowe;
  • dwuskrzydłowe;
  • trzyskrzydłowe;
  • balkonowe (np. przesuwne, co podnosi cenę takich okien).

    Konstrukcja okien - jaki ma wpływ na ich cenę?

    Na cenę okien wpływa również stopień zaawansowania ich konstrukcji. W oknach zastosowane mogą zostać bowiem różne rozwiązania, dopasowane do oczekiwań klientów. Wiele zależy też od poziomu ich termoizolacyjności, która również jest częścią konstrukcji okna. Im lepsza termoizolacyjność, tym droższy będzie koszt zakupu okna. Wielu producentów oferuje dziś produkty wypełniane gazem szlachetnym, który znacznie zwiększa szczelność i zapewnia lepszy komfort termalny okien.

    Okno może być rozwieralne, rozwieralno-uchylne bądź przesuwne (balkonowe), co także wpływa na jego ostateczną cenę. Przed zakupem warto przemyśleć więc, w jaki sposób okna będą wykorzystywane w przyszłości. W ich konstrukcję wliczane są również wszelakie dodatkowe elementy, a także wykończenie. Jeśli okno będzie miało np. okucie antykradzieżowe czy blokadę przed włamaniem, na pewno zwiększy się jego wartość. Cenę okien podnoszą również wszelakie elementy dodatkowe, takie jak:

  • hamulec okienny;
  • nawiewniki (aby poprawić cyrkulację powietrza w domu);
  • zatrzask balkonowy;
  • sterowanie stopnia uchylenia klamki okiennej;
  • hamulec sterowany za pomocą klamki;
  • okucia antywłamaniowe;
  • rolety zewnętrzne;
  • czujniki alarmowe.

    Kolor okien a wpływ na cennik

    Wiele ludzi w ogóle nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo kolor wpływa na ostateczną cenę okna. Okna, które są produkowane w tradycyjnych barwach, z reguły są o wiele tańsze niż te, które mają nietypowy kolor. Za standardowe okna uznaje się białe, które nie wymagają specjalnego przygotowania w trakcie produkcji. Właśnie dlatego białe okna PCV kosztują mniej niż plastikowe okna w kolorze brązowym czy antracytowym.

    Cena okien będzie wyższa również wtedy, gdy okno będzie posiadało obustronną okleinę. Te z jednostronną okleiną wewnętrzną lub zewnętrzną będą zatem nieco tańsze. Im bardziej skomplikowane wykonanie ramy okiennej, tym droższa będzie cena całego okna. Zawsze warto jednak dopasować okna do aranżacji całego pomieszczenia bądź domu jednorodzinnego, zwłaszcza że potrafią całkowicie odmienić wygląd budynku.

    Czy warto kupować okna bezpośrednio od producenta?

    Okna kupowane bezpośrednio od producenta zazwyczaj są tańsze niż te, które kupuje się od firm pośredniczących. Warto pamiętać, że pośrednicy muszą zarobić na sprzedaży - a więc na marży od sprzedanego towaru. Czy warto więc kupować okna u pośredników? A może lepiej dokonać zakupu u producenta? Wszystko zależy wyłącznie od klienta, odległości jego domu od hali produkcyjnej producenta i wolnego czasu.

    Większość producentów okien oferuje w cenie również ich montaż, a więc można na takim zakupie naprawdę sporo zaoszczędzić. Kupując okna od producenta, cennik może być znacznie korzystniejszy, podobnie jak łatwiejszy będzie proces ewentualnych reklamacji. Jako klient będzie można zwrócić się bowiem bezpośrednio do sprzedawcy, a nie do pośrednika, który sam będzie musiał się z nim skontaktować. Pamiętaj jednak o tym, że czas zamówienia u producenta może być znacznie dłuższy, ponieważ w pierwszej kolejności realizują oni zamówienia hurtowe.


  • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Znajdź swoje wakacje

    REKLAMA