REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł partnerski

Border collie - jaki ma charakter i co wyróżnia tę rasę?

Border collie - jaki ma charakter i co wyróżnia tę rasę?

Border collie to pies pasterski, który odznacza się niewiarygodną inteligencją, siłą fizyczną i umiejętnością przewodzenia stadem. Dlaczego nie jest to pies, który odpowiedni będzie dla każdego człowieka? Co wyróżnia border collie oraz co czyni go wyjątkowym psem? Dowiedz się, jaki jest charakter border collie, a także czym wyróżnia się tak niezwykła rasa.

Border collie - waga, wzrost, umaszczenie i budowa ciała

Border collie to pies pasterski, który został zakwalifikowany przez FCI do grupy 1, sekcji 1. Czworonogi mierzą zazwyczaj od 48 do 55 cm, a ich waga to ok. 15-20 kg. Warto wiedzieć, że umaszczenie border collie może być bardzo różne - czarno-białe, niebieskie marmurkowe, rudo-białe czy czekoladowe marmurkowe. W żadnym wypadku biały kolor nie powinien jednak dominować w umaszczeniu psa border collie. Czworonogi posiadają miękki podszerstek i gęsty włos okrywowy, który może być krótki lub półdługi.

Border collie czekoladowy, marmurkowy czy też czarno-biały posiada harmonijną budowę ciała oraz niezwykle kształtną sylwetkę. Pies porusza się z gracją i jest bardzo silny fizycznie, co pozwala mu na kontrolowanie stada oraz pracę w terenie. Dzięki swojej ogromnej energii border collie znakomicie sprawdza się w psich dyscyplinach sportowych, np. agility. W serwisie Fajny Zwierzak możesz sprawdzić, w jakich jeszcze sportach kynologicznych sprawdzi się border collie - https://fajnyzwierzak.pl/porady/border-collie-_t/.

Border collie - charakter, o którym warto wiedzieć

Border collie to rasa wierna głównie swojemu opiekunowi, któremu bezgranicznie ufa i za którym podąża. Psy są wyjątkowo wrażliwe i nie przepadają za samotnością, dlatego też należy zapewnić im dużo czułości oraz najlepiej swoje towarzystwo. Border collie są to psy bardzo rozrywkowe, które uwielbiają być stale pobudzane zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Należy każdego dnia zapewniać swojemu pupilowi nową dawkę intensywnej stymulacji, aby pies nie się nudził oraz ćwiczył posłuszeństwo.

Aby border collie mógł się dobrze czuć w nowym domu, potrzebuje stałego zaspakajania swoich potrzeb - aktywności ruchowej oraz umysłowej. Właśnie dlatego pies idealny będzie jako towarzysz dla dzieci, jednak już niekoniecznie dla starszych i schorowanych osób. Należy pamiętać również o tym, że border collie bywa nieufny wobec nieznajomych, ponieważ wierny jest wyłącznie swoim bliskim. Dlatego też trzeba brać poprawkę na możliwość przerodzenia się u niego nieufności w agresję, gdy ktoś obcy będzie drażnić czworonoga.

Czy border collie to rasa dla każdego? Ile kosztuje pies?

Pies nie jest dobrym wyborem dla osób, które spędzają dużo czasu poza domem bądź nie lubią (lub nie mogą) spędzać go aktywnie. Aby border collie był szczęśliwy, potrzebuje bowiem dużej aktywności ruchowej na zewnątrz. Czworonóg będzie najlepszym towarzyszem dla żywiołowej osoby, najlepiej z gospodarstwem wiejskim lub domem z dużym ogrodem. Codzienny spacer i ćwiczenia to coś, co daje psu największą radość.

Cena border collie zależy od jego genów, umaszczenia, wieku i ustaleń hodowli. Z reguły oscyluje jednak między 5000 a 7000 zł. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że border collie miniaturka... nie istnieje. Jeżeli na ogłoszeniu zauważysz border collie opisanego jako "miniaturka" i kosztującego podejrzanie mało, lepiej go nie kupuj. Takie psy pochodzą zazwyczaj z nielegalnych hodowli, których właściciele nie traktują dobrze swoich psów oraz rozmnażają je wyłącznie dla pieniędzy.

Jak dbać o psa border collie?

Wszystko zależy od tego, jak długa jest sierść border collie. Krótkowłose czworonogi należy regularnie szczotkować, aby pozbywać się ich martwej sierści. Półdługa sierść wymaga z kolei rozczesywania w celu niedopuszczenia do tworzenia się kołtunów.

Jako że pies należy do pasterskich, pracujących i żywiołowych, należy zapewnić mu wysokiej jakości karmę - zbilansowaną i wysokoenergetyczną. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji czworonoga będzie on mógł przeżyć kilkanaście lat w spokoju i szczęściu.

Border collie to psy odporne i wytrzymałe, jednak są bardzo wrażliwe na zmiany klimatyczne - głównie przez swoje wady genetyczne. Zwierzak będzie w stanie przetrwać upał, jednak zawsze należy zapewnić mu dostęp do świeżej wody - zwłaszcza gdy sporo się rusza na zewnątrz.

Gęsty podszerstek ochroni go przez zmienną pogodą, jednak już nie przez niską temperaturą w zimie. Do najczęstszych chorób psa zalicza się padaczka, zespół skręcenia żołądka, atrofia siatkówki i dysplazja stawu biodrowego. Jeżeli jednak odpowiednio zadbasz o swojego border collie, pies odwdzięczy się dobrym zdrowiem, oddaniem i bezgraniczną miłością.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA