REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Targówek

budżet obywatelski

 

Zieleń zamiast betonu. Tego chcą mieszkańcy Bródna

  26 maja 2022

Zieleń zamiast betonu. Tego chcą mieszkańcy Bródna
Fot. Mariusz Jałtuszewski

Mieszkańcy bloków przy Łojewskiej chcieliby zmienić szare, popękane, asfaltowe podwórko pamiętające czasy PRL-u w nieco przyjaźniejsze i ładniejsze otoczenie.

REKLAMA

Pomysł rewitalizacji dużego terenu pomiędzy blokami przy Łojewskiej 20 i 22 nie jest nowy. Przewinął się już chociażby w edycji budżetu obywatelskiego na rok 2020, w projekcie zgłoszonym przez Mariusza Jałtuszewskiego i Roberta Golińskiego. W tym roku propozycję ponownie zgłosił Norbert Zieliński.

REKLAMA

Ponury obraz podwórka

Podwórko między blokami przy Łojewskiej 20 i 22 to zaniedbany i odstraszający teren, na którym królują asfaltowe placyki z dziurami po piaskownicach, brzydkie trawniki i słupki chroniące przed parkowaniem samochodów.

Mieszkańcy mają do dyspozycji zniszczone ławki. Obrazu dopełnia prowizoryczny plac zabaw, brak jakiegokolwiek oświetlenia i gruz wyłaniający się spod spękanego asfaltu.

W sąsiednich blokach mieszka prawie pół tysiąca osób, więc potencjał dla poparcia remontu jest ogromny. Swego czasu na Facebooku powstała nawet strona "Rewitalizacja podwórka - pomiędzy Łojewska 20 i Łojewska 22", która miała pomóc w doprowadzeniu do jak najszybszej naprawy terenu. Entuzjazm najwyraźniej już zgasł, bowiem od ponad dwóch lat na stronie nie było ani jednego wpisu.

REKLAMA

Nowe alejki, piękny żywopłot

Zgłoszony do budżetu obywatelskiego projekt zakłada usunięcie popękanego asfaltu, uporządkowanie trawnika, zasadzenie drzew, krzewów i kwiatów, budowę placu zabaw z prawdziwego zdarzenia (np. na wzór tego z Tużyckiej), postawienie minimum czterech latarni ledowych, wymianę starych ławek i zakup dodatkowych, zakup koszy na śmieci, usunięcie starych betonowych donic oraz zamianę mało estetycznych słupków na żywopłot, a także wytyczenie nowych alejek i zabezpieczenie trawnika przed samochodami.

Łączny koszt inwestycji pierwotnie został oszacowany na 700 tys. zł, jednak po jego weryfikacji znacząco spadł do kwoty 446 tys. Czy tym razem się powiedzie? Urzędnicy dali zielone światło, więc od 15 do 30 czerwca będzie można na projekt zagłosować w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jeśli będzie wystarczająco dużo głosów, realizacja inwestycji nastąpi w przyszłym roku.

(jr)

.
 

Komentarze (4)

# standard osiedla

26.05.2022 14:48

zapraszamy na sąsiednie zabetonowane podwórka, tam podobnie i pozastawiane samochodami, nawet trzepak wyłaczony z użycia przez parkujące auta

# nnn

26.05.2022 15:15

Pomalujcie beton na zielono, to koszt inwestycji jeszcze się zmniejszy.

# zostawcie_asfalt

27.05.2022 23:19

Nieporozumieniem jest zamiana ścieżek asfaltowych na ściezki z kostki Bauma. Bo takie nowoczesne, amerykańskie... A później są awantury mieszkańców, że przeszkadzają im dzieciaki jeżdżące na hulajnogach czy deskorolkach...

REKLAMA

# TurmonckA

30.05.2022 13:28

.>zostawcie_asfalt "później są awantury mieszkańców, że przeszkadzają im dzieciaki jeżdżące na hulajnogach czy deskorolkach"
Nie wiadomo czy będzie gdzie jeździć. Przy Turmonckiej rewitalizowali podwórka w ten sposób, że owszem kiepski asfalt został wymieniony na porządną kostkę ale alejki zostały zwężone a placyki, na których młodsze dzieci jeździły na rowerkach / hulajnogach i bawiły się piłką znikły lub zostały znacznie zmniejszone. Plus - zieleni jest więcej, minus - miejsca do zabaw mniej.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA