
źródło: Facebook/Stara Wieś (gmina Nadarzyn)
Zgłoś dziurę w drodze. Aplikacja strzałem w dziesiątkę
W czerwcu zeszłego roku uruchomiona została aplikacja umożliwiająca mieszkańcom zgłaszanie awarii lub uszkodzeń, które pojawią się w naszej gminie. Po niespełna dziewięciu miesiącach funkcjonowania można powiedzieć, że sprawdza się wyśmienicie.
"Mój Nadarzyn System Zgłaszania Awarii" jest bardzo prostym narzędziem, przy pomocy którego w kilku krokach jesteśmy w stanie powiadomić urzędników o napotkanej przez nas nieprawidłowości, czy zwykłej awarii.
Jak to działa?
Aplikacja na urządzeniach mobilnych pozwala na dołączenie zdjęcia problemu, wskazuje też precyzyjnie z jakiej lokalizacji nadeszło zgłoszenie. Ta ostatnia informacja jest bardzo istotna. - Jeśli nie jesteśmy w stanie opisać miejsca jakiejś nieprawidłowości, to wystarczy, że zatrzymamy się przy niej i skorzystamy z aplikacji wysyłając zgłoszenie. Wówczas urzędnicy będą wiedzieć, gdzie występują nieprawidłowości. Jeśli awarię lub cokolwiek innego zgłaszamy już nie z tego miejsca, tylko np. z domu, to ważne jest, żeby w opisie zgłoszenia podać dokładny adres miejsca wymagającego naszej interwencji lub odnaleźć na mapie ten punkt i zaznaczyć go - informuje komendant straży gminnej Adam Piskorz. Jak dodał, system jest na tyle skuteczny, że jeśli ktoś w zgłoszeniu opisze nieprawidłowość nieprecyzyjnie, to istnieje opcja, że straż gminna wyśle prośbę do zgłaszającego o doprecyzowanie szczegółów.
Co zgłaszamy?
Funkcjonariusz straży gminnej, który odbierze zgłoszenie przesłane za pomocą aplikacji, kieruje w to miejsce załogę - o ile zachodzi konieczność zabezpieczenia w trybie pilnym np. wyrwy w jezdni, złamanego drzewa, czy konaru na drodze. Następnie zostaje poinformowana odpowiednia do rodzaju zdarzenia instytucja, która zobowiązana jest usunąć awarię lub uszkodzenie.
- Zwracam uwagę, że chodzi tu o awarie lub uszkodzenia np. linii energetycznej czy telefonicznej, sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi, uszkodzenia znaków drogowych, chodników, dróg, awarie wodociągowe i kanalizacyjne. Aplikacja nie służy do kontaktu z urzędem gminy w celu np. zaproponowania wysypania drogi tłuczniem, postawienia nowych znaków drogowych czy też wykonania chodnika. Takie sygnały powinny docierać do urzędu gminy bądź do sołtysów, którzy w odpowiednim czasie składają wnioski do budżetu - mówi komendant Piskorz.
Możemy kontrolować postęp
- Ważne jest też to, że każdy dostaje od nas zwrotną informację, co się z jego zgłoszeniem stało, że np. zostało zrealizowane. To buduje zaufanie, że warto poświęcić swój czas i interweniować - dodaje komendant. - Mieszkańcy najczęściej sygnalizują uszkodzenia dróg.
- Nie odnotowaliśmy jak dotąd żadnego głupiego kawału. Od początku istnienia systemu przyjęliśmy 260 zgłoszeń - informuje Adam Piskorz. - Średnio ok. 30 miesięcznie. Aplikacja posiada jeszcze jedną funkcję - przekazuje informacje wysyłane z urzędu gminy. Każdy użytkownik tej aplikacji może być powiadamiany np. o planowanych wyłączeniach prądu, organizowanym objeździe, imprezach, koncertach itp.
Aplikację można pobrać ze sklepu Play wyszukując "Mój Nadarzyn System Zgłaszania Awarii", lub korzystając z kodu QR, który dostępny jest na Facebooku, stronie gminy Nadarzyn, "Wiadomościach Nadarzyńskich", tablicach ogłoszeń w sołectwach.
(DB)
Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...
więcej
Dodaj samodzielnie on-line
Najczęściej czytane
Warto wiedzieć
Ogłoszenia drobne
Zdrowie i Uroda
• ##### USŁUGI PIELĘGNIARSKIE - wizyty domowe - mgr Dorota Owczarczyk - *** tel.
Kupię samochód
• Każdy!
Usługi motoryzacyjne
• Holowanie 513-606-666
Inne do wynajęcia
• Wynajmę mieszkanie lub pokój na Ursynowie blisko Metra Natolin.
Czytaj także
Kronika policyjna