REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Wawer

inwestycje

 

Węzeł przesiadkowy dla wschodniej Warszawy? Inwestycja na etapie rozmyślań

  14 grudnia 2021

Węzeł przesiadkowy dla wschodniej Warszawy? Inwestycja na etapie rozmyślań
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

Przedłużenie linii tramwajowej z Gocławka do Marsa było proponowane od lat, a w ostatniej kampanii wyborczej znalazło się wśród obietnic Rafała Trzaskowskiego. Podczas nadchodzącej przebudowy torów kolejowych stacja Gocławek zostanie dosunięta do wiaduktu Marsa. Mógłby tu powstać węzeł dla wschodniej Warszawy. Władze miasta śpią.

REKLAMA

O przedłużeniu linii tramwajowej kończącej się dziś na Gocławku mówi się od dawna. Tramwaje miałyby pojechać na wschód o jeden dodatkowy przystanek, zawracając przy rondzie Mościckiego i węźle Marsa. Możliwa byłaby tam przesiadka z autobusów jadących ulicą Marsa od strony Marysina Wawerskiego, Rembertowa i Kawęczyna.

Powstałby także parking P+R.

REKLAMA

W tej sprawie głównie... pili kawę

Analiza możliwości budowy węzła przesiadkowego z parkingiem oraz pętlą tramwajowo-autobusową powstała już trzynaście lat temu. Następnie wpisano koncepcję do planu zagospodarowania przestrzennego. Przewiduje ona budowę krótkiego tunelu tramwajowego pod Grochowską, podziemnej pętli na osiem składów i naziemną pętlę mieszczącą 16 autobusów przegubowych. Pętli miały towarzyszyć parking P+R na 400 samochodów, gdzie kierowcy zostawialiby auta i przesiadali się do tramwajów jadących Grochowską.

Propozycja przedłużenia linii tramwajowej z Gocławka do węzła Marsa została powtórzona w programie wyborczym Rafała Trzaskowskiego w 2018 roku. Co zrobiono w tej sprawie w ciągu trzech ostatnich lat? Jak przekazał nam rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz, trwały prace nad "sprawami planistycznymi". Oznacza to, że inwestycja nie wyszła poza etap rozważań i bardzo wstępnych przygotowań.

REKLAMA

Władze miasta nie zrobiły nic

Podczas nadchodzącej przebudowy torów kolejowych stacja Gocławek zostanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe dosunięta do wiaduktu Marsa. Do nowej pętli przy węźle Marsa i parkingu P+R byłoby stamtąd ponad 600 metrów. Już kilka lat temu proponowaliśmy, by warszawski samorząd porozumiał się z kolejarzami w sprawie budowy jednego, dużego węzła przesiadkowego obok stacji Marsa. Gdyby w jednym miejscu udało się zgrupować Szybkie Koleje Miejskie, Koleje Mazowieckie, tramwaje, autobusy i parking P+R na 400 samochodów, powstałby jeden z najważniejszych węzłów przesiadkowych wschodniej Warszawy. Pasażerowie z Wawra mieliby w tym miejscu możliwość przesiadki w kilku kierunkach a parking P+R przyczyniłby się do zmniejszenia korków.

Według naszych informacji nie było żadnych rozmów w tej sprawie. Kolejarze przesuwają stację Gocławek bez pozostawiania miejsca na parking P+R, natomiast urząd miasta nie robi nic w sprawie przedłużenia torów tramwajowych.

Dominik Gadomski

.
 

Komentarze (8)

# Pedro

14.12.2021 12:06

Trzask i po trzasku. Czas na tego nieroba. Tylko niszczy.

# taka prawda

14.12.2021 12:49

Głosujcie dalej na PO

# Aksi

14.12.2021 13:55

Ani PO, ani PiS. Tylko ruchom miejskim zależy jeszcze na ludziach i na Warszawie.

REKLAMA

# lokals

14.12.2021 18:30

To niestety efekt wejścia dużych partii do samorządów. Duże partie mają w nosi jakieś lokalne inwestycje. A nijaki to co najwyżej oddał by ziemię kościołowi albo byłaby kolejna spółeczka na miarę Baranowa.
Tylko lokalne samorządy są zainteresowane rozwojem lokalnym. Przy najbliższych wyborach pogonić duże partie.

# Leon

14.12.2021 19:15

#Aksi napisał(a) 14.12.2021 13:55
Ani PO, ani PiS. Tylko ruchom miejskim zależy jeszcze na ludziach i na Warszawie.
Ruchy miejskie to najgorsza zaraza.

# kierowca

14.12.2021 20:12

Leon masz 100% racji , to takie mądrale skręcające w lewo, a to węgiel im się nie podoba , a to ratują trawę na trawnikach , coraz niżej , aż strach się schylać! bo coraz lewiej !

# J24

15.12.2021 00:18

Ha ha ha, moja prawie cała ulica w Marysinie głosowała na tego ćwoka. Masochiści.

# Optymista

18.12.2021 00:43

Tak samo nie wyszło na Targówku, miasto wybudowało stację metra 'szwedzka'', a 500 metrow dalej PKP buduje stację 'Stalowa", he he, będzie łącznik, czyli chodnik z kostki który trzem ten dystans z buta pokonać, może hulajnogi podstawią?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA