REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

W warszawskim zoo urodził się myszojeleń

  15 grudnia 2021

W warszawskim zoo urodził się myszojeleń
Fot. Marcin Jezierski, źródło: UM Warszawa

W zoo na Pradze przyszedł na świat kanczyl jawajski, przedstawiciel mało zbadanego gatunku pochodzącego z dzisiejszej Indonezji.

REKLAMA

Para kanczyli jawajskich (myszojeleni) Arnold i Linda doczekała się pierwszego potomka. Młode urodziło się 2 grudnia i ma 10 cm wzrostu. Jego płeć nie jest jeszcze znana.

REKLAMA

Trzeci myszojeleń w Warszawie

- Młode jest żwawe, z ciekawością eksploruje wolierę w ptaszarni, gdzie mieszka, ale pilnuje też matki, bo w pierwszych dniach życia jest od niej zależne: pije tylko mleko - informuje urząd miasta.

- Jednak jako zwierzę kopytne mały myszojeleń jest też bardzo samodzielny. Chwilę po narodzinach wstał i biegał za rodzicielką. Linda znakomicie odnalazła się w roli matki, jest bardzo opiekuńcza i troszczy się o swoje maleństwo. Tata Arnold, czyli "czworonożny dracula", nazywany tak ze względu na niewielkie "wampirze" kły występujące u samców, również bacznym okiem pilnuje swojego potomka.

Kanczyle jawajskie mieszkają w warszawskim zoo dopiero od ubiegłego roku, ale szybko stały się jednymi z najchętniej oglądanych zwierząt. Do ich popularności z pewnością przyczyniła się dziecięca piosenka o "myszojeleniach". Jak pisze warszawski ratusz, od momentu przyjazdu Arnolda odwiedzający i fotografowie cierpliwie wypatrywali przy szybie woliery zwierzaka. Kanczyl jawajski na początku krył się wśród listowia i tylko czasami przebiegał przez środek woliery. W lipcu tego roku do Arnolda dołączyła Linda, która przyjechała z łódzkiego zoo. Szybko porozumiała się z samcem i już następnego dnia para wspólnie badała wybieg.

REKLAMA

Niespodzianka dla zwiedzających

Narodziny młodego kanczyla dla pracowników zoo nie były niespodzianką, choć zadziwiła ich szybkość, z jaką para postarała się o potomstwo. Ciekawe były też okoliczności samego porodu, który odbył się na oczach osób odwiedzających zoo.

Rodzinę kanczyli można obserwować w jednej z wolier ptaszarni, gdzie ma zapewnione odpowiednie parametry temperatury i wilgotności. Kanczyle jawajskie zalicza się do najmniejszych ssaków kopytnych świata. Dorosły samiec waży najwyżej 2 kg, a jego nogi mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Kanczyle są roślinożerne, ale okazjonalnie jedzą też owady. Prowadzą głównie nocny tryb życia, więc nie jest łatwo je obserwować. Nawet w zoo trzeba uzbroić się w cierpliwość i poświęcić nieco czasu albo liczyć na łut szczęścia. Kanczyle aktywne są głównie rankiem, ale ożywiają się również około godz. 13:00.

(dg)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA