REKLAMA

Puls Warszawy

zabytki »

 

W tym barze jadł Dalajlama. Remont pod okiem konserwatora

  27 września 2021

alt='W tym barze jadł Dalajlama. Remont pod okiem konserwatora'
źródło: BSKZ

Wystrój baru mlecznego z lat pięćdziesiątych to już zabytek, który zdaniem stołecznego konserwatora Michała Krasuckiego musi być potraktowany ze specjalną uwagą.

REKLAMA

Ze względu na znakomitą lokalizację działający na rogu Nowomiejskiej i Mostowej Bar pod Barbakanem był jednym z najbardziej rozpoznawalnych barów mlecznych Warszawy, opisywanym także w przewodnikach. Ostatni klienci skorzystali z niego w styczniu ubiegłego roku. Teraz barowe wnętrze jest remontowane pod okiem konserwatora zabytków.

Bar pod Barbakanem zamknięty

Znajdujący się na parterze zabytkowej kamienicy był często opisywany przez przewodników po Warszawie jako miejsce, które odwiedził tybetański noblista XIV Dalajlama Tenzin Gjaco. Turyści indywidualni odwiedzali go jako przykład reliktu komunizmu, pozostawiając na portalu TripAdvisor skrajne opinie. Jedni pisali, że Pod Barbakanem to wspaniały i autentyczny lokal serwujący polską kuchnię, inni krytykowali bar za jakość obsługi i potraw. W rezultacie w momencie zamknięcia ocena wynosiła 3,5 na 5.

- Wnętrze baru Barbakan jest jednym z niewielu zachowanych na Starym i Nowym Mieście z czasów odbudowy, lokal ma więc bardzo dużą wartość zabytkową - uważa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. - Powinien być w odpowiedni sposób chroniony a oryginalne elementy jego wystroju zachowane, nie tylko ze względu na walory historyczne, ale także sentymentalne. Przez dziesiątki lat do tego miejsca przychodzili warszawiacy i turyści, aby zjeść typowe dla barów mlecznych potrawy: naleśniki, pierogi, kopytka.

Kup bilet

Zabytek PRL-u?

Ściany baru do ponad połowy wysokości zostały wyłożone białymi płytkami z niebieskimi wizerunkami zwierząt, nawiązującymi do XVII-wiecznej holenderskiej ceramiki. Posadzkę na parterze wykonano z białych i czarnych płytek, w pozostałych miejscach - z lastryka. Do dziś zachowały się także drewniana atrapa stropu, żyrandol, drzwi i kraty w oknach.

Jak pisze Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, podczas remontu baru nie może dojść do zniszczenia lub uszkodzenia żadnych oryginalnych elementów, a po zakończeniu prac wyposażenie powinno być dobrze wyeksponowane.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe