REKLAMA

Wola

różne »

 

Uliczka w Warszawie zyskała patrona. Biografia ciekawsza od "Gambitu królowej"

  22 września 2021

alt='Uliczka w Warszawie zyskała patrona. Biografia ciekawsza od "Gambitu królowej"'
źródło: UM Warszawa

Na Mirowie oficjalnie odsłonięto tabliczki z nazwiskiem kompozytora Mieczysława Wajnberga.

REKLAMA

Krótka uliczka między Chłodną a Krochmalną, łącząca Winosferę i salę kinową Czary z nowymi blokami Browarów Warszawskich, nosi imię Mieczysława Wajnberga formalnie od maja, ale uroczyste odsłonięcie tabliczek odbyło się dopiero 22 września.

Nowa ulica w Warszawie

- Symbolicznie przywracamy postać Mieczysława Wajnberga Warszawie i jego dawnym sąsiadom, bo ulica imienia Wajnberga znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rodzinnego domu muzyka przy Żelaznej 66 - powiedział Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy. - Choć opuścił Warszawę w wieku 20 lat, to Warszawa nigdy mu nie wyszła z głowy.

W wieku 12 lat Mieczysław Wajnberg został uczniem Józefa Turczyńskiego, znanego w ówczesnej Polsce pianisty, nauczyciela i wydawcy dzieł Fryderyka Chopina. Jako 17-latek napisał muzykę do komedii "Fredek uszczęśliwia świat". Rozwijającą się karierę Wajnberga przerwał wybuch II wojny światowej. W obawie przed niemieckim antysemityzmem młody muzyk uciekł na wschód.

Uchodźca z Warszawy szybko odnalazł się na Białorusi. Został studentem konserwatorium muzycznego w Mińsku, a już w 1940 roku zadebiutował jako pianista w Moskwie. Gdy wybuchła wojna Hitlera ze Stalinem, ponownie uciekł na wschód: tym razem aż do sowieckiego Uzbekistanu, gdzie znalazł pracę w operze.

Kup bilet

Wajnberg w ZSRR

W okresie II wojny światowej komponował dla Rosjan utwory o tematyce patriotycznej, ale zaraz po zakończeniu działań na froncie stalinowcy oskarżyli go o... bycie żydowskim nacjonalistą i wrogiem komunizmu. Dzięki wstawiennictwu słynnego kompozytora Dmitrija Szostakowicza Wajnberg spędził w areszcie tylko dwa miesiące, ale niektóre jego utwory zostały zakazane. Zarabiał wówczas pisząc muzykę cyrkową.

Wszystko zmieniło się po śmierci Stalina. Dorobek muzyczny Wajnberga rósł wówczas w imponującym tempie: 22 symfonie, 18 koncertów solowych, 17 kwartetów smyczkowych, sześć sonat fortepianowych, muzyka do filmów animowanych, ścieżka dźwiękowa do "Lecą żurawie" Michaiła Kałatozowa.

REKLAMA

Żydowski kompozytor z Warszawy

Po II wojnie światowej Wajnberg odwiedził rodzinne miasto prawdopodobnie tylko raz, gdy w 1966 roku przyjechał na festiwal Warszawska Jesień. Przez większość życia był związany z Rosją i używał imienia Moisiej, ale w latach dziewięćdziesiątych znów zaczął podpisywać się jako Mieczysław Wajnberg. Krótko przed śmiercią przeszedł z judaizmu na prawosławie. Zmarł w 1996 roku w wieku 77 lat, został pochowany na Cmentarzu Domodiedowskim w Moskwie.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Wera

23.09.2021 09:24

Farsa, tylu mamy zasłużonych Polaków, a tu gość którego nikt nie zna, prawie nie było go w Polsce, ale widać pochodzenie ma tu istotne znaczenie.

# WrednyKocur

24.09.2021 12:21

Czyli gdy jedni chwycili za broń, on spier*** do ruskich... Siedział sobie radośnie u kacapów w czasie powstania w gettcie, nie robił nic gdy mordowano Żydów-Polaków, a komuchom pisał pieśni patriotyczne... Zaiste godny to patron w oczach dzisiejszych neomarksistów.

# Arpa61

28.09.2021 13:22

Czas na jakiś placyk Wandy Wasilewskiej i uliczkę Zygmunta Berlinga.

REKLAMA

# Arpa61

28.09.2021 13:27

Tawariszczu Arturu Jóźwiku, dyrektoru Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy ja ciebie kulturnie napiszem: trza wasz komunistów ulubiony pomnik Pajac Kulturu Urzędu m.st.Warszawy znów oficjalnie nazwać imieniem Józefu Wissarionowiczu Stalinu. On taki bezimienny jest i Lempartu i Środu z domu Ciupak, a także samo Raulinu-Senyszynu, Płatku i Hartmanu PRZYKRO JEST i łza się zakręca w oczodołach. Nu i aktyw PZPR popłakuje bolesno.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA