Uciekła z Białorusi, trenuje na Bielanach. Kryscina Cimanouska w AZS AWF

2 listopada 2021

alt='Uciekła z Białorusi, trenuje na Bielanach. Kryscina Cimanouska w AZS AWF'
źródło: YouTube / AZS AWF

Białoruska lekkoatletka, o której było głośno podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, została zawodniczką bielańskiego klubu.

W sierpniu o Kryscinie Cimanouskiej pisały wszystkie ogólnopolskie media. Podczas odbywających się w Japonii igrzysk olimpijskich zawodniczka publicznie skrytykowała trenera reprezentacji Białorusi, za co została pilnie wezwana do ojczyzny. W obawie przed represjami ze strony władz poprosiła w polskiej ambasadzie o udzielenie azylu politycznego. Zmarł Mariusz Kosman, prezes AZS AWF Zmarł Mariusz Kosman, prezes AZS AWF
W wieku zaledwie 66 lat zmarł doświadczony fechmistrz i trener kierujący bielańskim klubem sportowym.

Nowa zawodniczka AZS AWF

Sześć dni po przybyciu do Polski lekkoatletka poinformowała, że zamierza kontynuować karierę sportową w naszym kraju. Cimanouska została zawodniczką AZS AWF.

- W Warszawie mi się podoba, ale nie zdążyłam jeszcze za dużo zwiedzić, ponieważ do tej pory chodzimy cały czas z ochroną - mówi lekkoatletka w wywiadzie opublikowanym na kanale youtubowym klubu. - Chciałabym zmienić obywatelstwo. Chciałabym reprezentować Polskę i staramy się o to. Proponowano mi z innych państw, żebym przyjechała do nich, żeby występować w ich reprezentacji, ale odmówiłam.

Kryscina Cimanouska - sukcesy

Była reprezentantka Białorusi w 2015 roku zajęła szóste miejsce w biegu na 100 metrów podczas mistrzostw Europy juniorów w Eskilstunie. Dwa lata później zdobyła na tym dystansie srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Europy, a w 2019 wygrała bieg na 200 metrów podczas Uniwersjady rozgrywanej w Neapolu. Jest także złotą medalistką mistrzostw Białorusi oraz reprezentantką kraju na drużynowych mistrzostwach Europy.