REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

wypoczynek

 

Tężnia na Tarchominie wciąż zamknięta. Nie zdążyli na wiosnę

  12 maja 2022

Tężnia na Tarchominie wciąż zamknięta. Nie zdążyli na wiosnę
TuStolica.pl

Od 27 kwietnia działa po zimowej przerwie tężnia na dachu Galerii Północnej. Podobny obiekt zbudowany przez białołęcki samorząd wciąż czeka na otwarcie.

REKLAMA

Choć budowane w miastach małe tężnie solankowe nie mają właściwości zdrowotnych, moda na nie podbija Polskę w zadziwiającym tempie. W Warszawie prekursorem był wawerski samorząd, a na Białołęce pierwszą tężnię ustawiono z inicjatywy prywatnej, na dachu Galerii Północnej.

REKLAMA

Druga tężnia na Tarchominie

Druga białołęcka tężnia miała powstać w 2019 roku za sprawą budżetu obywatelskiego. Anna Dragan-Babraj i Piotr Babraj zaproponowali budowę w parku Picassa ze względu na bliskość bloków, sąsiedztwo istniejących atrakcji oraz dobry dojazd tramwajem czy autobusem.

Propozycja zebrała ponad 1300 głosów. Prace nad budową tężni trwały zdecydowanie dłużej, niż pierwotnie planowano. Urzędnicy formalnie odebrali ją od wykonawcy w grudniu. Choć pogoda już od kilku tygodni sprzyja wizytom w parku, mieszkańcy Tarchomina wciąż nie mogą skorzystać z nowej tężni.

- Otwarcie planujemy na pierwsze dni czerwca - mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka białołęckiego ratusza. - Pod koniec kwietnia obiekt został dopuszczony do użytkowania przez nadzór budowlany. Teraz jesteśmy w trakcie wyboru firmy, która zajmie się bieżącym utrzymaniem tężni, w tym m.in. uzupełnianiem solanki. Zabezpieczaliśmy też pieniądze na ten cel, bo projekty z budżetu obywatelskiego mają finansowanie tylko na realizację w jednym roku.

REKLAMA

Tężnia czynna do jesieni

Rzeczniczka wyjaśnia, że inwestycje z budżetu obywatelskiego nie mają zapewnionego finansowania na kolejne lata. W rezultacie urząd dzielnicy musi prosić Radę Warszawy o dodatkowe pieniądze lub oszczędzać np. na sprzątaniu czy utrzymaniu zieleni.

- Tężnia w parku Picassa będzie funkcjonowała nie krócej niż do końca września - zapowiada Gawkowska. - Jeśli pogoda będzie sprzyjać inhalacjom w plenerze, tężnia będzie działać też w październiku.

(dg)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie? Zapisz się do naszego newslettera.
 

Komentarze (2)

# Chłopak z Woli

13.05.2022 17:33

jedni kierują się modą inni wiedzą. A komu pomoże parująca woda ? Całe szczęście ze co raz więcej stawiają tężni solnych. A wszystko zaczęło się od Woli.

# bart17

14.05.2022 22:04

Może sie sroka zalęgła, tak jak w planowanym parku przy Myśliborskiej? A jak sroka jest, to burmistrz Grześ rozkłada ręce- bo "SIE NIE DA"
więcej na forum

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA