REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

zdrowie

 

Tężnia na Bródnie już działa. W budowie jest kolejna

  25 maja 2022

Tężnia na Bródnie już działa. W budowie jest kolejna
źródło: bo.um.warszawa.pl

Nowoczesna tężnia solna na Bródnie już działa. Drewniany budynek, który powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu, został oficjalnie otwarty w parku obok Domu Kultury "Świt" przy Wysockiego.

REKLAMA

Pomysł tężni za przeszło 300 tys. zł został zgłoszony przez członkinie stowarzyszenia "Targówek w Spódnicy" w ramach budżetu obywatelskiego jeszcze w 2019 roku i zyskał w tamtym głosowaniu przeszło 1300 głosów. Zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego powinien był powstać jeszcze w 2020 roku i tak też się stało.

Jednak z przyczyn pandemicznych został otwarty dopiero przed kilkoma dniami.

REKLAMA

Tężnia na Bródnie

- Obiekt został dobrze wkomponowany w otoczenie, jest przyjazny dla środowiska i zapewne spodoba się wszystkim, którzy będą chcieli skorzystać z solnej terapii - przekonują urzędnicy dzielnicy Targówek. Początkowo projekt zakładał stworzenie tężni solankowej, jednak dość szybko założenie to zostało zmienione. Może dzięki sugestii mieszkańców, którzy przekonywali, iż tężnia solna będzie lepszym rozwiązaniem.

REKLAMA

Solna czy solankowa?

- W związku z planowanym położeniem tężni w pobliżu placu zabaw powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Zasada działania tzw. minitężni znacząco różni się od tych w Ciechocinku czy Inowrocławiu. Tam solanka pobierana jest z podziemnych źródeł. Miejskie minitężnie pracują w zamkniętym obiegu wody podobnie jak fontanny, co stwarza zagrożenie epidemiologiczne - przekonuje jeden komentujących z mieszkańców. Inny napisał: - Byłem w tężni solnej na Woli, posłuchałem ludzi, jak rozmawiali ze sobą i chwalili się lżejszym oddychaniem, odetkaniem zatok czy zmniejszeniem alergii. Postudiowałem nowoczesną technologię suchego aerozolu, jaka jest stosowana w tężni solnej i technologię mokrą, czyli stosowaną od XIX wieku w tężni solankowej. Tężnia solna jest lepsza pod każdym względem, można ją stawiać w miastach (solankowa powinna być stawiana tylko tam, gdzie powietrze jest czyste). Koszty są te same.

Kolejna tężnia solna za 360 tys. zł powstaje właśnie na skwerze Wiecha. To również projekt z budżetu obywatelskiego, który w ubiegłym roku otrzymał pond 1300 głosów. Obiekt zostanie zrealizowany bez opóźnień.

(db)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA