REKLAMA

Wawer

historia »

 

Tajemnice żydowskiej Falenicy. Wspomnienia dawnych mieszkańców

  7 września 2021

alt='Tajemnice żydowskiej Falenicy. Wspomnienia dawnych mieszkańców'
źródło: domena publiczna

Dzięki inicjatywie Europejskiego Instytutu Kultury polscy czytelnicy mają okazję zapoznać się z "Sefer Falenic. Księgą Falenicy" wydaną w Tel Awiwie w 1967 roku.

REKLAMA

"Historię o powstaniu Falenicy i o jej pierwszych mieszkańcach usłyszałem od reb Szmula Eliezera Siedleckiego, który mieszka w Erec od 1932 roku. Z jego opowieści wynika, że założycielami naszego miasteczka byli Żydzi z sąsiedniej osady Wiązowna, leżącej na szlaku Warszawa - Lublin" - tak rozpoczyna się "Sefer Falenic", dokumentująca losy falenickich Żydów od przybycia do dzisiejszego Wawra aż do niemieckiego ludobójstwa i emigracji nielicznych ocalałych.

Przetłumaczyli cenną książkę

Brak polskiego wydania "Sefer Falenic" (hebr. Oto prawdziwy faleniczanin. Jak wyglądał jego świat? Oto prawdziwy faleniczanin. Jak wyglądał jego świat?
Warto to sobie uświadomić i powtarzać: jeszcze 80 lat temu przeciętny mieszkaniec Falenicy był Żydem.
"Księga Falenicy") był jednym z największych niedopatrzeń, jakiego dopuścił się wawerski samorząd w dziedzinie przybliżania mieszkańcom lokalnej historii. Napisana przez Dawida Sztokfisza (1912-2008) książka została wydana w 1967 roku przez Ziomkostwo Falenickie w Tel Awiwie. Na niemal 500 stronach umieszczono wspomnienia żydowskich mieszkańców osiedla, nekrologi, a nawet narysowaną odręcznie z pamięci mapę. Większa część książki jest napisana w języku jidysz, mniejsza po hebrajsku.

Polskie tłumaczenie ukazało się dopiero w 2021 roku dzięki dofinansowaniu Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce, Muzeum Getta Warszawskiego i wawerskiego ratusza. Dzięki przekładowi Magdaleny Siek miłośnicy lokalnej historii zyskali do dyspozycji ponad 180 stron relacji żydowskich mieszkańców dawnej Falenicy.

Zapraszamy na zakupy

Wspomnienia dawnych mieszkańców

- Żydzi z Falenicy, a jeszcze bardziej przybywający tu wczasowicze, wiążą wspomnienia o miasteczku głównie z okresem letnim, kiedy wszystko zieleniło się i kwitło - wspominał Abram Ring, który po II wojnie światowej osiadł w Jaffie. - Zjeżdżali tu Żydzi z prawie całej Polski, aby rozkoszować się świeżym powietrzem. (...) Również z chasydzkich sztybli godzinami niósł się śpiew i studiowanie Tory. Dzieci natomiast cieszyły się śniegiem, który zimą padał aż w nadmiarze. Czas wolny spędzano na sankach, nartach i łyżwach. Kiedy nadchodził Purim, w miasteczku robiło się przyjemnie i radośnie. Dzieci przebierały się i odwiedzały żydowskie domy, gdzie przyjmowano je ciepło, dając kilka groszy. Bogate, a nawet te niezamożne rodziny, siedziały zadowolone przy suto zastawionych stołach, wysyłały i odbierały purimowe podarki, które roznosiły dzieci.

- Całe miasteczko dobrze znało reb Herszla Gelbtrunka z żoną i dziećmi - opowiadał Mordechaj Chaim Ben-Gil (Wengel) z Hajfy. - Do Falenicy przybył z matką i kilkoma braćmi. Po ślubie otworzył sklep na początku ulicy Handlowej, naprzeciw szlabanu. Reb Herszl był aktywny w wielu instytucjach społecznych i filantropijnych oraz komitetach pomocowych. Lubił pomagać ludziom w potrzebie. Swoje dzieci wychował w tradycyjnym, żydowskim duchu.

- Życie w getcie było pasmem cierpień i bólu - relacjonowała Cipora Stalik (Fela Zylbersztajn). - Aż do czasu jego likwidacji. Mordercy wdarli się do przybitego, wygłodzonego getta i postanowili zabić jego mieszkańców. Krzyki, lamenty, płacz, strzały, krew. Żydowska Falenica ginie. Ale ja chcę żyć. Uciekam. Dopiero teraz zaczynają się cierpienia, prześladowania, niemiłe niespodzianki. Pierwszą noc spędziłam w kurniku razem z kurami. Musiałam za to zapłacić 500 złotych. Zrobiono mi tę łaskę, że po zapłaceniu tej kwoty nie wydano mnie w ręce Niemców.

Całą "Księgę Falenicy" można przeczytać na portalu Wirtualny Sztetl.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break