REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

sport

 

Sztafety na start. Nocny bieg na AWF ku pamięci "Kusego"

  24 maja 2022

Sztafety na start. Nocny bieg na AWF ku pamięci "Kusego"
materiały prasowe

Choć od momentu, gdy zdobywał olimpijskie złoto mija już 90 lat, legenda wciąż jest żywa. W hołdzie dla bohatera pobiegną uczestnicy 7. Nocnego Biegu Sztafetowego Janusza Kusocińskiego. Zapisy ruszyły.

REKLAMA

To wyjątkowy bieg, a nocna oprawa dodaje mu niepowtarzalnego klimatu. 21 czerwca o godzinie 21:06 z bieżni stadionu Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego wystartują uczestnicy popularnego "Nocnego Kusego". Data i godzina rozpoczęcia zawodów nie jest przypadkowa. Nawiązują one bowiem do tragicznej śmierci sportowca. Samo miejsce też nie jest przypadkowe, bo Janusz Kusociński (1907-1940) był absolwentem tej uczelni, która wtedy nosiła nazwę "Centralny Instytut Wychowania Fizycznego".

REKLAMA

Sztafety na start

Sztafety będą miały do pokonania dystans 4 x 2500 metrów. To właśnie na dystansie 10 kilometrów Kusociński zdobył olimpijskie złoto w Los Angeles (1932) uzyskując wynik 30:11,4. Zacięty bieg i historia jego zakrwawionych pantofli powtarzana jest do dziś. To jedyny złoty medal Polaka na igrzyskach olimpijskich zdobyty w biegach długich.

- Przed nami kolejna edycja Nocnego Biegu Janusza Kusocińskiego. Wydarzenie przyciąga od lat amatorów biegania. Będzie nam niezmiernie miło gościć biegaczy na terenach bielańskiej AWF. Zapraszam starych wyjadaczy, jak i amatorów-debiutantów do naszej biegowej zabawy - mówi Bartosz Molik, rektor AWF.

REKLAMA

Legenda wciąż żywa

W 2021 roku bieg udało się przywrócić do kalendarza po rocznej przerwie. Mimo spontanicznej decyzji w zmaganiach wzięły udział 64 sztafety. Wśród mężczyzn zwyciężyła ekipa Żórawski Team, która zdołała złamać magiczną barierę 30 minut (29:58), a wśród pań najlepsze były biegaczki z Rembertów Team, które pobiegły poniżej 40 minut (39:57). Najlepszą sztafetą mieszaną zostało UNTS Warszawa z czasem 34:59.

- W takim biegu ważne jest, żeby mieć czterech ludzi prezentujących bardzo zbliżony poziom biegowy. Równa i mocna drużyna to podstawa. Według mnie sam sposób wykonania zmiany w takim biegu nie ma aż tak wielkiego znaczenia. W najgorszym przypadku tych kilka sekund straty zawsze można odrobić. Legenda "Kusego" wciąż jest żywa wśród biegaczy. Był niesamowitym sportowcem i prawdziwym wzorem do naśladowania. To wciąż jedyny Polak, który zdobył na igrzyskach olimpijskich medal w biegu długodystansowym i prawdopodobnie taki stan utrzyma się jeszcze przez wiele lat - mówi biegacz Marcin Biernacki ze sztafety Żórawski Team.

REKLAMA

Jak się zapisać?

7. Nocny Bieg Sztafetowy Janusza Kusocińskiego swój start i metę będzie miał na stadionie AWF a trasa prowadzić będzie po terenie kampusu. Przewidziano limit 100 czteroosobowych sztafet. Do 31 maja cena pakietu startowego dla sztafety wynosi 160 zł, później kwota wzrasta do 200 zł. Zgłoszenia sztafet dokonuje jej kapitan na stronie Datasport.pl.

Na uczestników czekają medale, a dla najlepszych w klasyfikacji przewidziano pamiątkowe statuetki.

(jr)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA