REKLAMA

Bielany

kultura »

 

Skarby w kolekcji UKSW. Najstarsze książki mają sześć wieków

  17 stycznia 2022

alt='Skarby w kolekcji UKSW. Najstarsze książki mają sześć wieków'
źródło: UKSW

Mało kto wie, że bielańska uczelnia może się pochwalić kolekcją około tysiąca starodruków. Znajdziemy wśród nich renesansowe egzemplarze Biblii i popularne w ówczesnej Europie poradniki "dobrego życia".

REKLAMA

Księgozbiór biblioteki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego liczy ponad 300 tysięcy woluminów. Oprócz książek wypożyczanych na co dzień przez studentów znajdują się w nim niezwykle cenne księgi, przechowywane w magazynie zbiorów specjalnych, udostępniane i pokazywane tylko ze specjalnych powodów. Wiele z nich wymaga specjalistycznej, kosztownej konserwacji.

Kolekcja starodruków UKSW

- Posiadamy dwa inkunabuły, czyli najwcześniejsze drukowane księgi, które powstały przed 1501 rokiem - mówi kustosz biblioteczny dr Maciej Matraś. - Wyglądem zewnętrznym, krojem czcionek, układem kolumn naśladują one książki rękopiśmienne. Najstarszy nasz inkunabuł to "Zophihlogium" Jacobusa Magni lub Jacques'a Legranda wydany około 1475 roku w Strasburgu. Drugi to "Fortalitium fidei" napisany przez Alphonsusa de Spina, a wydany w Norymberdze w 1494 roku.

W kolekcji UKSW znajduje się również pierwodruk polskiego tłumaczenia Biblii księdza Jakuba Wujka, wydany w 1599 roku w Krakowie. Wyjątkową pozycję w księgozbiorze zajmuje "Gniazdo cnoty", czyli XVI-wieczny herbarz Bartosza Paprockiego. Kolekcję starodruków tworzy aktualnie 68 książek z XVI wieku, 318 z XVII wieku oraz 528 z XVIII wieku. Reprezentują one wszystkie dziedziny ówczesnej wiedzy, z przewagą piśmiennictwa religijnego. Dominują dzieła o charakterze teologicznym, prawniczym, filozoficznym, historycznym oraz liturgicznym i talmudycznym, a także encyklopedycznym i słownikowym. Niemal połowa kolekcji to spadek po bibliotekach Wydziałów Teologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, które zostały rozwiązane przez stalinowskie władze w latach 50. ubiegłego wieku. Cenne publikacje są przechowywane w magazynie Pracowni Starych Druków i Zbiorów XIX-wiecznych, gdzie temperatura i wilgotność powietrza są stale monitorowane.

Wstąp do księgarni

Kosztowna konserwacja

- Każdy wolumin, zanim tutaj trafi, musi być odpowiednio zdezynfekowany - wyjaśnia dr Matraś. - Egzemplarz niezdezynfekowany może bowiem zakazić cały zbiór grzybem, pleśnią lub innymi drobnoustrojami. Proces dezynfekcji odbywa się w specjalnej komorze, w której książki są gazowane substancją eliminującą szkodliwe substancje.

Księgozbiór starych druków UKSW był dotychczas tylko w niewielkim stopniu wykorzystywany do badań naukowych. Jest to związane ze stanem ich zachowania: większość woluminów wymaga pilnej konserwacji. Biblioteka UKSW od siedmiu lat systematycznie stara się o pieniądze z programów ministerialnych.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA