REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

zabytki

 

Remont coraz bliżej. Zmienią ruderę przy Modlińskiej w dom kultury

  25 stycznia 2022

Remont coraz bliżej. Zmienią ruderę przy Modlińskiej w dom kultury
źródło: SZRM

Przebudowa kamienicy stojącej przy Modlińskiej 257 niedaleko skrzyżowania z Klasyków będzie kosztować warszawski samorząd co najmniej 7,1 mln zł.

REKLAMA

Wiadomość o planowanym remoncie budynku przy Modlińskiej 257 niespodziewanie spotkała się z wielkim odzewem ze strony firm budowlanych. O umowę ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta stara się aż dziesięciu potencjalnych wykonawców.

REKLAMA

Kosztowny remont kamienicy

Wiadomo już, że za remont kamienicy i oficyn trzeba będzie zapłacić co najmniej 7,1 mln zł. Wybrana w przetargu firma będzie mieć na wykonanie prac rok i osiem miesięcy.

Zakończenia remontu możemy spodziewać się jesienią przyszłego roku. Później w budynku powstanie dom kultury działający pod szyldem "centrum lokalnego".

- W budynkach odtworzona zostanie historyczna elewacja, elementy ozdobne na dachu w formie globów (na budynku głównym) i wazonów (na oficynach), freski na ścianach i sufitach, koszyki stalowe na kwiaty przy oknach - zapowiada SZRM. - Zachowane będą drewniane schody i balustrada, częściowo wykorzystane zostaną posadzki z terakoty i klepka dębowa, zrekonstruowane będą dwa piece kaflowe. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji lub wiernemu odtworzeniu. Budynek ma zostać wyposażony w windę.

REKLAMA

Przystań przy Modlińskiej

Dwupiętrowa kamienica i dwie parterowe oficyny powstały prawdopodobnie w 1913 roku i były pierwotnie własnością prywatną. W pierwszych latach istnienia budynku na parterze działały szkoła, poczta i posterunek policji. W latach dwudziestych budynek został upaństwowiony i zaadaptowany na ośrodek Przystań, przeznaczony dla młodych prostytutek. Kobiety uczyły się tam ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa.

Podczas niemieckiej okupacji przy Modlińskiej 257 odbył się w konspiracji spektakl "Pastorałki" Leona Schillera, w którym zagrały podopieczne Przystani. Widzami byli m.in. 32-letni Czesław Miłosz, 30-letni Witold Lutosławski i 28-letnia Danuta Szaflarska. W czasie II wojny światowej budynek był również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów. W latach 50. w Przystani umieszczono ośrodek dla przewlekle chorych, a następnie dom pomocy społecznej. Potem działały tam m.in. sklep z narzędziami, gabinet weterynaryjny i biblioteka. Od ponad 20 lat popada w ruinę.

(dg)

.
 

Komentarze (4)

# polj5846

25.01.2022 13:13

Tym żyje cała dzielnica, ruderą.

# lutek

25.01.2022 15:30

a kiedy kołacinska podobnie czeka gdzies 30 lat na przebudowe

# Madbutcher

25.01.2022 16:04

7,1 mln zł... co najmniej. Bardzo chciałbym zobaczyć dokładny kosztorys.

# Parzystoniekopytne

26.01.2022 11:00

Przecież za te pieniądze można by wybudować trzy albo i cztery nowe obiekty o podobnej kubaturze. Ale kto bogatemu zabroni...
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA