REKLAMA

Targówek

budżet obywatelski »

 

"Prasłowiańska grusza" powróci na pole PGR?

  29 maja 2024

alt='"Prasłowiańska grusza" powróci na pole PGR?'
źródło: YouTube/kadr z filmu

Może tak się stać za sprawą jednego z projektów złożonych do budżetu obywatelskiego, zakładającego upamiętnienie słynnej sceny z kultowej komedii Stanisława Barei.

REKLAMA

"Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera. Zróbcie mi przebitkę zająca na gruszy... Nie, nie! Zamieńcie go na psa! Zamieńcie go na psa. Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy". Scena, z której pochodzi ten cytat, została nakręcona na polach PGR Bródno. Plener ten pojawiał się też w filmach Wojciecha Smarzowskiego, Krzysztofa Kieślowskiego czy Macieja Migasa.

"Miś" Barei wiecznie żywy

Jeden z mieszkańców Targówka Tomek Wincenciak chce oddać hołd mistrzowi Barei. W ramach budżetu obywatelskiego złożył projekt, który ma na celu upamiętnienie kultowego reżysera oraz pola PGR - miejsca, w którym kręcono zdjęcia do takich filmów jak: "Miś" Stanisława Barei, "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, "Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego czy "Żyć nie umierać" Macieja Migasa.

Za 13 tys. zł nieopodal pętli autobusowej na ulicy Gilarskiej, w okolicach drzew "grających" w filmie "Miś", posadzona zostanie grusza ozdobna, która ma upamiętnić prasłowiańską gruszę z komedii. Obok zostałaby postawiona tablica informacyjna: "Grusza im. Stanisława Barei" informująca o tym, że w okresie 1979-1980 roku na terenie pola PGR realizowane były zdjęcia do kultowej komedii artysty. Na tablicy zostałaby umieszczona również informacja ze zdjęciem kadru pola PGR z filmu, z gruszą oraz ekipy zdjęciowej występującej w filmie. Dodatkowo na tablicy zostałby umieszczony wizerunek kota, przebranego za zająca.

Zapraszamy na zakupy

Czy mieszkańcy Targówka uwielbiają Bareję?

- Projekt ma walor edukacyjno-informacyjny, pokazujący mieszkańcom aspekt kulturowo-historyczny. Niestety, filmowa grusza została ścięta przed kilkoma laty. Nowe nasadzenie będzie dla mieszkańców żywym elementem edukacji, że na Bródnie znajdują się miejsca ważne dla naszej rodzimej kinematografii. Grusza im. Stanisława Barei - będzie też hołdem dla tego niezwykle ważnego artysty - przekonuje autor.

Urzędnicy zaakceptowali projekt. Teraz od mieszkańców zależy, czy zostanie on zrealizowany w przyszłym roku. Aby tak się stało, w drugiej połowie czerwca "prasłowiańska grusza" musi dostać dużo głosów.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Henryk Waniek

03.06.2024 10:16

Abstrahując od heheszków z Barei to zadrzewienia śródpolne są elementem tego najskromniejszego, a przez to najłatwiejszego do zlekceważenia polskiego dziedzictwa, czyli krajobrazu kulturowego. Poczucie tożsamości etnicznej i narodowej jest nam wpajane nie tylko poprzez książki, ale też przez otoczenie, a to coraz szybciej traci swój wyjątkowy charakter. Dlatego zagłosuję. A kot przebrany za zająca? Trudno, jak musi być, to niech będzie ;)

# Kocur

04.06.2024 08:21

Za żadnego uchatego się nie przebieram .
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break