REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł partnerski

Podróż w głąb człowieka. Czym jest psychoterapia?

Podróż w głąb człowieka. Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia indywidualna to metoda leczenia różnych przeszkód i problemów wynikających z psychologicznej natury człowieka, której głównym założeniem jest bezpośredni kontakt, rozmowa i obszerny wywiad, a jej celem jest otwarcie pacjenta na terapeutę i samego siebie.

Aby psychoterapia była skuteczna, konieczny jest cykl spotkań ze specjalistą, podczas których stopniowo poszukiwana jest przyczyna problemu i rozwiązanie. Psychoterapię prowadzą znawcy dziedziny - psychologowie i psychiatrzy mający różne specjalizacje. Zgłoszony do psychoterapeuty pacjent niekoniecznie ma zaburzenia psychiczne - może po prostu chcieć poprawić jakość swojego życia emocjonalnego i znaleźć sposób na lepszą komunikację z otoczeniem lub samym sobą.

Czym jest psychoterapia?

Od greckiego słowa psyche oznacza duszę, a terapein oznacza uzdrowienie. Jest to więc nie tyle metoda medyczna, co ludzka pomoc. Mówi się, że psychoterapia to podróż w głąb ludzkiej natury, psychoterapeuta pełni rolę przewodnika, który ma zapewnić bezpieczeństwo i wskazać właściwy kierunek. Nie da nam w ten sposób odpowiedzi na temat nas samych. Jednak poprzez pytania i rozmowy może pomóc nam odkryć to, czego nie jesteśmy świadomi. Nie da się być wobec siebie obiektywnym. Ponadto patrzymy na świat przez pryzmat naszych doświadczeń. Kiedy od razu interpretujemy fakty na podstawie naszych przekonań i nie dopuszczamy do siebie myśli, że inny człowiek, mógłby zobaczyć tę sprawę w zupełnie innym świetle, to padamy ofiarą zniekształceń myślowych. Przykładem tego jest sytuacja, gdy myślimy, że ludzie są z natury źli i postrzegamy neutralną sytuację jako zagrożenie. Tak samo może się dziać, gdy mamy konkretne przekonania na temat danej płci i później każde zachowanie interpretujemy tak, żeby pasowało do naszego przekonania. Nasz mózg lubi znajdować potwierdzenia naszych myśli. Podczas psychoterapii odkryjemy, dlaczego myślimy w ten sposób, a nie odwrotnie. Skąd pochodzą nasze wierzenia o świecie i czy naprawdę nam służą?

Psychoterapeuta nie udziela porad. Nie mówi nam, jak postępować, ani nie podaje gotowego rozwiązania. Jesteśmy odpowiedzialni za nasze własne działania i decyzje. Celem psychoterapii jest samokształcenie i użyteczny sposób radzenia sobie z różnymi sytuacjami. Jeśli psychoterapeuta dostarczy nam gotowe rozwiązania, to nic nie zmieni się na zawsze. Po wyjściu z gabinetu będziemy postępować jak dotychczas i będziemy polegać na opinii naszego terapeuty. Przeprowadzono liczne badania na temat skuteczności psychoterapii, które wykazały, że 75-80% klientów odczuwa poprawę ("Wstęp do psychoterapii", R. Antkowiak). Na skuteczność psychoterapii wpływa wiele czynników, takich jak zaangażowanie pacjenta, jego przywiązanie do terapeuty, przygotowanie do zmiany, wytrwałość i umiejętności terapeuty.

Co daje psychoterapia?

Konsultacja z psychoterapeutą może pomóc w leczeniu jednocześnie chorób o podłożu psychicznym lub fizycznym. Psychoterapia pomaga pacjentom zrozumieć wartość i pozytywne strony leczenia, pomaga przystosować się do zmian zachodzących w ciele i eliminuje objawy fizyczne.

Psychoterapia sprawdza się w następujących trudnościach:

 • Zaburzenia odżywiania,
 • Problemy emocjonalne związane z traumą lub spowodowane trudnymi relacjami,
 • Zaburzenia osobowości,
 • Frustracja,
 • Lęk, nerwica, fobia,
 • Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,
 • Brak akceptacji samego siebie,
 • Migreny i towarzyszący im spadek nastroju,
 • Choroby układu krążenia, alergie, wszelkie stany zapalne - w tych przypadkach psychoterapia może zwiększyć motywację do leczenia.

  Praca ze specjalistą może pomóc rozwiązać problemy związane z niską samooceną, trudnościami w wyznaczaniu granic, utratą chęci życia, bliskością, zaufaniem i asertywnością.

  Żadna trudność nie jest zbyt mała, aby skorzystać z pomocy

  Psychoterapia może znacznie podwyższyć komfort życia. Wszelkie trudności lub życiowe cierpienie warto skonsultować ze specjalistą. Terapia może stanowić pomoc przy pokonaniu aktualnie napotkanej życiowej trudności. Pozwala na głębsze zrozumienie siebie i swoich emocji. Rozwija psychiczny potencjał człowieka.

 • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

  REKLAMA

  LINKI SPONSOROWANE

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA