REKLAMA

Wola

historia »

 

Po wojnie był burmistrzem. Wystawa o rzeźniku Woli

  12 sierpnia 2021

alt='Po wojnie był burmistrzem. Wystawa o rzeźniku Woli'
źródło: po lewej: Wolskie Centrum Kultury, po prawej: domena publiczna

Do 2 października w Otwartej Kolonii przy Górczewskiej można oglądać wystawę "Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha".

REKLAMA

W sierpniu 1944 roku na Woli doszło do rzezi od 25 do 60 tysięcy mieszkańców dzielnicy, w tym kobiet i dzieci. Żołnierze i policjanci pod dowództwem generała SS Heinza Reinefartha nie oszczędzały osób starszych, personelu i pacjentów szpitali, księży ani zakonnic.

Heinz Reinefarth - kim był?

Reinefarth (1903-1979) urodził się w Gnieźnie, należącym wówczas do Cesarstwa Niemieckiego. Był wykształconym człowiekiem. W 1930 roku ukończył aplikację sądową, zdając egzamin asesorski i rozpoczął pracę w zawodzie jako adwokat i notariusz. Dwa lata później wstąpił do partii narodowo-socjalistycznej, a następnie do SS. Miał dwoje dzieci.

Podczas II wojny światowej walczył przeciwko Polakom, Francuzom i Rosjanom. W sierpniu 1944 roku był jednym z głównych autorów brutalnej kampanii przeciwko powstańcom warszawskim i cywilnej ludności naszego miasta. Po wojnie został aresztowany pod zarzutem zbrodni wojennych, a następnie zwolniony z braku dowodów. W Niemczech Zachodnich zajął się działalnością samorządową i polityczną: w latach 1951-1967 był burmistrzem Westerlandu, a w okresie 1958-1967 posłem do landtagu Szlezwika-Holsztynu. Zmarł w wieku 76 lat, nigdy nie pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie dokonane w czasie wojny.

Kup bilet

Heinz Reinefarth - wystawa na Woli

Z okazji 77. rocznicy powstania warszawskiego Instytut Pileckiego i Wolskie Centrum Kultury przygotowały wystawę "Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha", którą można oglądać w Otwartej Kolonii (ul. Górczewska 15).

- Opiera się ona na zbiorze ponad stu fotografii, które zostały zgromadzone w aktach śledztwa, prowadzonego w sprawie Reinefartha przez prokuraturę we Flensburgu w latach 1961-1967 - piszą organizatorzy. - Była to najpoważniejsza próba i ostatnia szansa, aby osądzić głównego sprawcę zbrodni na Woli; niestety zakończona niepowodzeniem. Zdjęcia, zeznania świadków, materiały dowodowe i wypowiedzi śledczych układają się w retrospektywną opowieść o losie mieszkańców Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. Odsłaniają także kulisy działania powojennego niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, który nawet na przełomie lat 50. i 60., kiedy podejmowano pewne próby osądzenia sprawców, i nawet w przypadku najbardziej ewidentnych zbrodni - okazał się rażąco nieskuteczny.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Mahmed

13.08.2021 03:01

Podobną skutecznością wykazują się sądy EU.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break