REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Mokotów

inwestycje

 

Nowy park powstanie na Służewcu. Z projektu wypadła droga rowerowa

  17 grudnia 2021

Nowy park powstanie na Służewcu. Z projektu wypadła droga rowerowa
źródło: UM Warszawa

Zarząd Zieleni zawarł umowę z wykonawcą parku przy ulicy Suwak. Z projektu wypadła droga dla rowerów i hulajnóg, która byłaby bardzo wygodnym połączeniem dla mieszkańców.

REKLAMA

Park Suwak będzie mieć powierzchnię dwóch hektarów (dla porównania: park Dreszera ma 2,7 ha). Powstanie on na niezagospodarowanym dotychczas obszarze o długości 867 m.

REKLAMA

Podłużny park na Służewcu

- Za realizację inwestycji, której koszt wynosi niecałe 6 mln zł, jest odpowiedzialna firma Baobab Brandys - pisze urząd miasta. - Wykonawca stworzy park według formuły "zaprojektuj i wybuduj".

Początek prac budowlanych zaplanowano na trzeci kwartał 2022 roku, a ich zakończenie na lato 2023 roku. Pierwszym etapem inwestycji będzie uporządkowanie terenu, m.in. usunięcie pozostałości po ogródkach działkowych.

Urzędnicy nazywają podłużne (liniowe) parki "linearnymi", niepoprawnie używając przymiotnika. Będą one tworzone na terenach, które pełniły funkcję komunikacyjną lub były do niej przeznaczone, a także wzdłuż kanałów. Park Suwak zostanie założony wzdłuż istniejącej linii kolejowej i na terenie dawnych bocznic, w pobliżu bloków mieszkalnych, biurowców i hotelu.

REKLAMA

Więcej zieleni na Służewcu

Największą atrakcją nowego parku ma być... po prostu zieleń. Wzdłuż alej spacerowych z mineralnymi nawierzchniami zostanie zasadzonych 50 drzewek o obwodzie 16-18 cm, przy czym połowę będą stanowić drzewa owocowe: ozdobne odmiany jabłoni i czereśnia ptasia. Pozostałe przewidziane do nasadzeń gatunki to klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głóg dwuszyjkowy, głóg szkarłatny, jarząb szwedzki i jarząb pospolity.

Do założenia parku Suwak wytypowano gatunki roślin, które przyciągają uwagę wyglądem i zapachem, m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka i dzwonki szerokolistne. Oczy będą cieszyć także trawy ozdobne: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Żywopłoty powstaną z dereni, forsycji, ligustrów, irg, hortensji, wiciokrzewów, jaśminowców, róż, lilaków i pęcherznic. Wyróżniającym się elementem zazielenienia będzie runo z bluszczu pospolitego, nad którym będzie można przejść pomostem.

REKLAMA

Park przy torach

Teren będzie oczywiście oświetlony, a przy ścieżkach spacerowych zostanie zamontowanych 60 ławek, hamaki i leżaki. Będą też ogrody deszczowe, porośnięte roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania i odporną na suszę.

Z projektu parku Suwak wypadła droga dla rowerów i hulajnóg, która umożliwiałaby wygodne i bezpieczne przecięcie Służewca z dala od samochodów. O rezygnacji z budowy przesądziło stanowisko warszawskich radnych z komisji ochrony środowiska, którzy nie chcieli obok torowiska asfaltu. W zamian rowerzyści będą mogli korzystać z istniejącej ścieżki mineralnej, po opadach deszczu zmieniającej się w pas błota.

(dg)

.
 

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA