REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

społeczeństwo

 

Niezwykły mural powstał na Słodowcu

  3 listopada 2022

Niezwykły mural powstał na Słodowcu
źródło: Facebook / Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany

Fundacja "Akogo?" obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Na bielańskim Słodowcu odsłonięto niezwykły mural Fundacji, której celem jest niesienie pomocy pacjentom w śpiączce.

REKLAMA

Fundacja "Akogo?", która powstała dzięki determinacji aktorki Ewy Błaszczyk, obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Z tej okazji na Bielanach odsłonięto mural, bo - jak powiadają - to tutaj bije serce fundacji.

Wyprowadzają ze śpiączki

Działająca przy Centrum Zdrowia Dziecka klinika "Budzik" zapewnia fachową pomoc najmłodszym pacjentom w śpiączce.

A pod koniec bieżącego roku zakończy się budowa kliniki "Budzik" dla dorosłych, która będzie działała przy Szpitalu Bródnowskim. Podobna klinika działa też w Olsztynie. Dla pacjentów po ciężkich urazach mózgu taka klinika, to często jedyna szansa na wyzdrowienie. Rocznie w Polsce jest około 11 tysięcy ciężkich urazów po wypadkach komunikacyjnych. Tymczasem w kolejce czeka... 800 pacjentów. Szpitale nie są w stanie im pomóc.

Mural na 20-lecie Fundacji "Akogo?"

Z okazji jubileuszu fundacja zaprosiła do współpracy artystę Wojciecha Brewkę, który charytatywnie przygotował projekt muralu. Niezwykły mural powstał na ścianie budynku przy ul. Żeromskiego 4e. Jak zaznacza burmistrz Bielan, fundacja została założona nie tylko przez aktorkę Ewę Błaszczyk, ale też księdza Wojciecha Drozdowicza z kościoła pokamedulskiego zlokalizowanego w Lesie Bielańskim. - Serce fundacji bije na Bielanach, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie innego miejsca na mural. Przy ul. Podleśnej jest siedziba fundacji i przychodnia neurologiczno-neurochirurgiczna - przypomina burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

Wytknęli burmistrzowi błędy

Jednak nie wszyscy mieszkańcy dali się "kupić" na opublikowane na Facebooku ładne fotki burmistrza na tle kolorowego muralu. Wielu wykorzystało tę okazję, aby skrytykować władze dzielnicy i wytknąć im niedociągnięcia.

- Zapraszam obok, by popatrzeć, w jak niebezpiecznych warunkach rodzice z małymi, chorymi dziećmi parkują, przy ruchliwej drodze. Potrzebne są tu miejsca parkingowe. Nie dostarczajmy klinice "Budzik" nowych pacjentów - zaapelowała do burmistrza mieszkanka.

Władzom wytknięto także bezsensowne wyznaczanie stref zamieszkania oraz przypadki, kiedy straż miejska wystawia mandaty mieszkańcom za parkowanie pod własnym domem. Inni przypomnieli, że zapraszali radnych, aby zobaczyli, co dzieje się na ulicach w tej okolicy - ale nic to nie dało. Brak bezpiecznych miejsc parkingowych to niestety domena tej części Bielan. W pobliżu jest stacja metra, ale brakuje tutaj parkingów np. typu park&ride.

Nierozwiązany problem

Niedawno w ramach budżetu obywatelskiego wygrała koncepcja radnych z obozu rządzącego, aby za 1 mln zł... "zalesić" cały teren wokół stacji metra Słodowiec. Były też koncepcje, aby jeszcze mocniej zazielenić pas oddzielający ulicę Kasprowicza (biegnący wzdłuż linii metra), zamiast wykorzystać go pod nowe parkingi. Jednak, póki co, mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego odrzucili te zapędy. Jednocześnie cały czas mocno odczuwalny jest deficyt miejsc parkingowych w tym miejscu. Doprowadza to do niebezpiecznych sytuacji, kiedy wiele samochodów krąży po okolicy w poszukiwaniu wolnego miejsca, a jednocześnie po osiedlowych drogach biegają, bawią się lub jeżdżą na hulajnogach dzieci.

(db)

.
 

Czytaj na ten temat

Polecamy

Komentarze (3)

# Wiki11

03.11.2022 19:55

Bo samochodów jest za dużo

# Rychu

04.11.2022 08:33

Czy Pan Grzegorz Pietruczuk zapisał się już formalnie do PiS? Jego związek ze strażniczką graniczną i wierną działaczką PiS nie jest już tajemnicą. Tak samo wizyty działaczy partii Kaczora na IV piętrze urzędu przy Żeromskiego 29. Czyżby Słońce Bielan szykowało się do koalicji RdB - PiS w przyszłej kadencji?

# Tolek_niebanan

10.11.2022 10:43

Zalesić pas na ulicy Kasprowicza, ZAMIAST WYKORZYSTAĆ GO POD NOWE PARKINGI. Śmiech mnie bierze. Bo straszliwe samochody krążą i potrącają dzieci na hulajnogach, dlatego trzeba wyj&bać drzewa. Wy nawet żałośni nie jesteście.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA